Φροντίδα Θα ξανακελαηδίσει μετά από επίθεση αρπακτικού;

mollossos

PB New Member
Εγγραφή
10 Σεπ 2014
Μηνύματα
9
Πόλη
Βόλος
Καλησπέρα,
Πρίν μια εβδομάδα η καρδερίνα μου δέχτηκε επίθεση από γεράκι. Ευτυχώς δεν έχει πάθει ζημιά γιατί προλάβαμε χάρη στον σκύλο μας που τον μυρίστηκε και το διώξαμε. Παρά το γεγονός όμως που τα κλουβιά μου στο μπαλκόνι τα έχω όλα προστατευμένα με καλή σιδεροκατασκευή, αυτό της καρδερίνας το προστάτευα με κάτι που αγόρασα από το pet shop. Δεν είναι κακό ως προστασία απεναντίας, αλλά από δικό μου λάθος τοποθέτησης μπόρεσε και το άρπαξε. Ευτυχώς η μόνη ζημιά που έπαθε το πουλάκι είναι η απώλεια κάποιων φτερών από την πτερούγα.
Η ερώτηση μου είναι αν μετά από τέτοιο σοκ θα κελαηδήσει και αν πρέπει να του χορηγήσω κάτι για το σοκ. Πρόχειρο στο σπίτι είχα aidonine tafarm και θα του χορηγώ για δέκα ημέρες. Έχω και multi vit beaphar αλλά δεν του το έδωσα. Αναμένω τις συμβουλές σας.

Ευχαριστώ.
 
Λυπαμαι πολυ για αυτο που επαθες και ελπιζω να μη σου ξανασυμβει...

Ελεγξε πολυ καλα μηπως εχει καποια εστω μικρη γρατζουνια γιατι τα νυχια απο τα αρπακτικα εχουν πολλα μικροβια-βακτηρια και τα συναφη. Οποτε ενδεχεται να παθει μολυνση απο την παραμικρη γρατζουνια.

Αν εχει παθει σοκ δεν ξερω αν πρεπει να χορηγησεις κατι, αλλα σιγουρα θελει πολλη ηρεμια και ησυχια για να συνελθει.. Θα χρειαστει πιθανον καποιο σεβαστο χρονικο διαστημα για να ηρεμησει τελειως και να ξανακελαηδησει, αυτο βεβαια εξαρταται και απο το πουλι.
 
Καλησπέρα,
Πρίν μια εβδομάδα η καρδερίνα μου δέχτηκε επίθεση από γεράκι. Ευτυχώς δεν έχει πάθει ζημιά γιατί προλάβαμε χάρη στον σκύλο μας που τον μυρίστηκε και το διώξαμε. Παρά το γεγονός όμως που τα κλουβιά μου στο μπαλκόνι τα έχω όλα προστατευμένα με καλή σιδεροκατασκευή, αυτό της καρδερίνας το προστάτευα με κάτι που αγόρασα από το pet shop. Δεν είναι κακό ως προστασία απεναντίας, αλλά από δικό μου λάθος τοποθέτησης μπόρεσε και το άρπαξε. Ευτυχώς η μόνη ζημιά που έπαθε το πουλάκι είναι η απώλεια κάποιων φτερών από την πτερούγα.
Η ερώτηση μου είναι αν μετά από τέτοιο σοκ θα κελαηδήσει και αν πρέπει να του χορηγήσω κάτι για το σοκ. Πρόχειρο στο σπίτι είχα aidonine tafarm και θα του χορηγώ για δέκα ημέρες. Έχω και multi vit beaphar αλλά δεν του το έδωσα. Αναμένω τις συμβουλές σας.

Ευχαριστώ.
Αφού κάνεις όσα σοφά σου προτείνει η Μιράντα... αφήνεις μερικές μέρες το πτηνό να ηρεμήσει... Λογικά δεν πρόλαβε να καταλάβει και πολλά και σε συνδυασμό με την έγκαιρη παρουσία σου και την αποφυγή τραυμάτων γρήγορα θα επανακάμψει.
Θα πρέπει να ξέρεις πως στο forum απαγορεύονται οι συζητήσεις για αιχμαλωτισμένα ιθαγενή πουλιά, αλλά μόνο τα εκτροφής.
 
υπάρχουν πουλιά με κομμένες φτερούγες που μετά το σοκ τραγουδάνε κανονικα και υπαρχουν άλλα που δεν τους έχει φύγει πουπουλο και απλα τρόμαξαν και δεν ξανα βγάζουν κιχ... άρα είναι στο πουλί... εύχομαι να πάει καλα...
 
Καλησπέρα. Έλειπα σε ταξίδι και επιστρέφοντας με χαρά διαπίστωσα πως ο καρδερίνος μου είναι μια χαρά μετά την επίθεση. Το φτερό του μεγαλώνει σταδιακά και σε γενικές γραμμές είναι ζωηρό πουλάκι. Τρώει κανονικά, πίνει το νεράκι του και μάλιστα όταν έχει ησυχία με χαρά τον άκουσα να πλέκει και φωνές, δεν γαζώνει όπως λέμε αλλά τουλάχιστον ακούγεται και με προσπάθεια πλοκής.
Ακόμα τον έχω μέσα στο σπίτι αλλά σχεδιάζω αύριο αφού αγοράσω και για τον καινούργιο φιλαράκο μας ζευγαρώστρα για να είναι πιο άνετος από το κλουβί που ήδη βρίσκεται, να τον βγάλω κι αυτόν έξω με την υπόλοιπη παρέα που δεν κλείνει στόμα κανείς τους( 2 καρδερινοκάναρα και 2 καρδερίνες).
Σε απάντηση προηγούμενου σχολίου ενημερώνω πως οι καρδερίνες είναι εκτροφής και όχι πιασμένες. Μακάρι τα λεφτά που μας λείπουν να είναι το κόστος απόκτησης ενός τέτοιου πουλιού.
Εκτός θέματος, θέλω την γνώμη σας σχετικά με την διατροφή και την καθαριότητα. Αγόρασα προχθές για αντικατάσταση της cede αυγοτροφή TH INDIOS για ιθαγενή και συμπλήρωσα στο κιλό που περιέχει η συσκευασία 50gr αλεσμένα βότανα όπως θυμάρι, τσουκνίδα, ρίγανη, δυόσμο και χαμομήλι καθώς και 2gr περίπου σπιρουλίνα. Έτσι μου συνέστησε κάποιος φίλος και το έπραξα. Δεν χορήγησα ακόμα αλλά σκοπεύω να το κάνω αύριο μετά την καθαριότητα. Έπραξα καλά ή τσάμπα χάλασα την αυγοτροφή;
 
Χαιρομαι πολυ που ανακαμπτει το πουλακι!

Εχε το ακομα μεσα, μεχρι να επανελθει, γιατι μην ξεχνας οτι και το μεσα-εξω τους κανει κακο.

Επισης το καινουργιο σας φιλαρακι να το περασεις απο 30-40 μερες καραντινα, μακρια απο τα αλλα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο,.

Για τα υπολοιπα δεν μπορω να σου απαντησω γιατι ειμαι ασχετη! 😛
 
Μια χαρά έπραξες. Τίποτα δε χάλασες. Ίσα ίσα την ενίσχυσες.
 
Back
Top