Αναπαραγωγή Θα ξαναπάθει δυστοκία;

viktor1985

PB New Member
Εγγραφή
2 Μαρ 2015
Μηνύματα
30
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπερα παιδια. Σημερα αντιμετωπισα για πρωτη φορα αυτο το προβλημα.. Η μοζαικινα μου επρεπε να γεννησει σημερα το πρωι το πρωτο της αυγο (πρωταρα) της ειχα κανει προετοιμασια με αμμο σουπιοκοκκαλο.. Κ εφτασε απογευμα κ δεν το ειχε κανει.. Ηταν πρησμενη πισω.. Το καταλαβα κ ετρεξα στο pet shop της γειτονιας κ μου εδωσε το ostex. Μου ειπε να της βαλω 3 σταγονες στο στομα κ 3 στην ποτισρα. Κ ετσι εκανα.. Μετα απο ενα τεταρτο το απεβαλε το αυγο στο κλαδι κ επεσε κ εσπασε.. Μου ειπε να συνεχισω τις σταγονες για μια εβδομαδα.. Το ερωτημα μου ειναι:θα το ξανα παθει το πουλακι; Κ επισης τα επομενα αυγα θα τα γεννησει στη φωλια; :-(
 
Θοδωρή, κάπως δύσκολο το να προβλέψουμε τι θα κάνει στα επόμενα αβγά. Αν κάθεται στη φωλιά, ναι, το πιθανότερο είναι το επόμενο αβγό να το γεννήσει εκεί σήμερα, το πολύ αύριο. Αλλά, αν θέλεις να αυξήσεις τις πιθανότητες, βάλε της ψεύτικο αβγό στη φωλιά. Όσον αφορά στην έλλειψη ασβεστίου, χρειάζεται άμεσα σουπιοκοκκαλο, πιθανά σταγόνες ασβεστίου σε στόμα και νερό και σήμερα και συνέχιση στο νερό πλέον από αύριο. Επίσης και σουσάμι θα βοηθούσε καθώς και να αποφύγεις χορταρικά που περιέχουν οξαλικά, όπως το σπανάκι, τα οποία δεσμεύουν το ασβεστιο
Καλή επιτυχία.
 
Πάλι καλά που στο μαγαζί σου έδωσαν σωστή πληροφορία. Διάβασε εδώ περί Δυστοκία των πτηνών να ξέρεις περί τίνος πρόκειται. Αν θωρακιστεί το πουλάκι, δύσκολο να του παρουσιαστεί πρόβλημα.
 
Καλησπερα παιδια. Σημερα αντιμετωπισα για πρωτη φορα αυτο το προβλημα.. Η μοζαικινα μου επρεπε να γεννησει σημερα το πρωι το πρωτο της αυγο (πρωταρα) της ειχα κανει προετοιμασια με αμμο σουπιοκοκκαλο.. Κ εφτασε απογευμα κ δεν το ειχε κανει.. Ηταν πρησμενη πισω.. Το καταλαβα κ ετρεξα στο pet shop της γειτονιας κ μου εδωσε το ostex. Μου ειπε να της βαλω 3 σταγονες στο στομα κ 3 στην ποτισρα. Κ ετσι εκανα.. Μετα απο ενα τεταρτο το απεβαλε το αυγο στο κλαδι κ επεσε κ εσπασε.. Μου ειπε να συνεχισω τις σταγονες για μια εβδομαδα.. Το ερωτημα μου ειναι:θα το ξανα παθει το πουλακι; Κ επισης τα επομενα αυγα θα τα γεννησει στη φωλια; :-(
Το ασβέστιο που της έδωσες σε σταγόνες στο στόμα... κάλυψε τις ανάγκες της προς στιγμή και πιθανόν έσωσες και τη ζωή της. Οι σταγόνες που μπήκαν στην ποτίστρα με το νερό θα καλύπτουν από δώ και πέρα τις επόμενες ανάγκες της.
Θα συνεχίσεις κάθε μέρα να βάζεις 3-4 σταγόνες από το σκεύασμα (δεν το γνωρίζω σαν σκεύασμα.. αυτό λες?) και θα το σταματήσεις 3-4 μέρες μετά το τελευταίο αυγό...
Γιατί όπως λέει και ο Ανέστης... υπάρχει μεγάλη καταπόνηση σε ασβέστιο στον οργανισμό των θηλυκών όταν γεννούν αυγά.
Δεν θα πειράξεις τίποτε άλλο, και να θα ανησυχήσεις περισσότερο το πτηνό..
Θα δεις από 'δώ και πέρα όλα θα πάνε καλά... Διάβασε όσα αναφέρονται στο σύνδεσμο της Μαρίας...
ελπίζω να συνεχίσεις την ενημέρωση... καλές γέννες και καλά αποτελέσματα.
 
Καλημερα σε ολους. Στο κλουβι υπαρχουν τριμμενα οστρακα και σουπιοκοκκαλο εδω κ 2 μηνες.. Οι αλλες μου θυληκες δεν ειχαν ευτυχως τετοια προβληματα ποτε.. Μου ετυχε και εμενα :-( (Γιαννη misalouris)αυτες ειναι οι σταγονες ναι.. (Γιαννη ianos) εβαλα αβγο πλαστικο κ σουσαμι. Σας ευχαριστω κ τους τρεις απο καρδιας κ τη Μαρια που μου εστειλες το Αρθρο. Για νεοτερα θα σα πω...
 
Παιδια κ σημερα δεν μπορει να βγαλει το αβγο.. Να της δωσω στο στομα παλι σταγονες;
 
Μπραβο θοδωρη που προσπαθεις τοσο πολυ. Ή συνεχεια θα σε ανταμιψει και συντομα θα εχεις ομορφα αποτελεσματα. Εννοειται πως πρεπει να δωσεις και σημερα σταγονες στο στομα για πιο αμεσο αποτελεσμα.
 
Μπραβο θοδωρη που προσπαθεις τοσο πολυ. Ή συνεχεια θα σε ανταμιψει και συντομα θα εχεις ομορφα αποτελεσματα. Εννοειται πως πρεπει να δωσεις και σημερα σταγονες στο στομα για πιο αμεσο αποτελεσμα.
Ευχαριστω Παναγιωτη κ εσενα.. Μακαρι να πανε ολα καλα..
 
Προσπάθησε να της δώσεις και βιταμίνη Α όπως γράφει ο mgerom και να είναι σε ζεστό μέρος!
 
Ειναι καποιο συγκεκριμενο σκευασμα; Πως το ζηταω;
Ενα βιταμινούχο πρόσθετο με έμφαση στην βιταμίνη Α χρειάζεται επίσης.
Ειναι καποιο συγκεκριμενο σκευασμα κ Μακη; Πως το ζηταω;
 
Καλημερα σε ολους. Στο κλουβι υπαρχουν τριμμενα οστρακα και σουπιοκοκκαλο εδω κ 2 μηνες.. Οι αλλες μου θυληκες δεν ειχαν ευτυχως τετοια προβληματα ποτε.. Μου ετυχε και εμενα :-( (Γιαννη misalouris)αυτες ειναι οι σταγονες ναι.. (Γιαννη ianos) εβαλα αβγο πλαστικο κ σουσαμι. Σας ευχαριστω κ τους τρεις απο καρδιας κ τη Μαρια που μου εστειλες το Αρθρο. Για νεοτερα θα σα πω...
Όλα θα πάνε καλά...
Ευτυχώς που δεν έχεις δει να χάνονται πουλιά από έλλειψη ασβεστίου... και εύχομαι να μη το δεις ποτέ.
Πάντα στις ωοτοκίες να είσαι "απλοχέρης" στο ασβέστιο... Βοηθάει
 
Όλα θα πάνε καλά...
Ευτυχώς που δεν έχεις δει να χάνονται πουλιά από έλλειψη ασβεστίου... και εύχομαι να μη το δεις ποτέ.
Πάντα στις ωοτοκίες να είσαι "απλοχέρης" στο ασβέστιο... Βοηθάει
Απο το στομα σου κ στου θεου το αυτι Γιαννη μου...
 
Θοδωρή θέλει μια σχετική προσοχή σε κάποιες λεπτομέρειες... όλα τα άλλα θα έρθουν όμορφα και ομαλά μόνα τους...
Οι λεπτομέρειες όμως στ΄ αλήθεια θα κάνουν τη διαφορά.
 
Back
Top