Γενικά Θα πάρουμε ένα Green cheeked conure και έχω μερικές ερωτήσεις

Εγγραφή
9 Ιουλ 2021
Μηνύματα
419
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα.
Όπως βλέπετε και από τον τίτλο, σκεφτόμαστε εδώ και μερικούς μήνες, να αγοράσουμε ένα Green cheeked. Αφού το σκεφτήκαμε αρκετά και εφόσον μπορούμε να ανταποκριθούμε από όλες τις πλευρές, αποφασίσαμε ότι μπορούμε να προβούμε στην αγορά του. Έχουμε υπ όψιν μας και το οικονομικό θέμα (κλουβί, λοιπά αξεσουάρ κλπ) αλλά και το θέμα της φροντίδας (δραστηριότητα, καθαριότητα κλπ). Φυσικά και τις δυνατές κραυγές, ενδεχομένως τα δαγκώματα και τον χαμό που θα επικρατεί από άμμους και σπόρια γύρω από το κλουβί.
Θα πληροφορηθούμε κατάλληλα από τον εκτροφέα (αν και έχω διαβάσει το άρθρο εδώ και μπορώ να πω ότι με βοήθησε πολύ), ωστόσο όμως θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις σε ό,τι αφορά τη φροντίδα και τη διαμονή του.
  1. Κλουβί δεν έχουμε βρει ακόμα, όμως στη χειρότερη η επιλογή μας θα είναι αυτή: https://www.e-parrot.gr/product/klo...s-papagalous/madeira-i-antique-montana-cages/. Έχετε εσείς κάποιο να μου προτείνετε; Οικονομικό πρόβλημα δεν υπάρχει, αρκεί το ποσό που θα δώσω να είναι σεβαστό για ένα κλουβί μεγέθους κονούρας. Θα πήγαινα σε κάτι αρκετά μεγαλύτερο όμως υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα με τον χώρο και είναι λίγο δύσκολο να το βολέψουμε με τα έπιπλα.
  2. Για τη μεταφορά από το εκτροφείο στο σπίτι, θα χρησιμοποιήσουμε ένα από τα κλουβιά που έχουμε ήδη για τα μπατζι (διαστάσεις 49x30x49), όσο αυτά είναι έξω και πετάνε, για όσο λείπουμε (με επίβλεψη). Θα χρειαστεί κάποια απολύμανση το κλουβί, αφού θα έχει έρθει σε επαφή μαζί του ο παπαγάλος που θα κρατηθεί σε καραντίνα;
  3. Τα διάφορα αξεσουάρ θα είναι ήδη τοποθετημένα στο κλουβί ή θα μπουν σταδιακά;
Αυτά προς το παρόν, ελπίζω να μην σας κουράζω. Αν μάθω κάτι νέο θα ενημερώσω. Καλό απόγευμα!
 
Καλησπέρα και καλή χρονιά!
Από όσα έχω μάθει
το κλουβί μεταφοράς θέλει απολύμανση και πριν και μετά τη μεταφορά...επίσης η καραντίνα είναι 20 μέρες σε ξεχωριστό χώρο,γιατί μολύνεται και ο αέρας του χώρου, με αποτέλεσμα αν υπάρχει κάτι να κολλήσουν και τα μπατζι...
τα αξεσουάρ θα τα έχετε ήδη μέσα και όταν με το καλό έρθει στο σπίτι,θα το βάλετε στο κλουβί και θα το αφήσετε 1-2 μέρες να ηρεμήσει..
Με το καλό να δεχτείτε το καινούργιο σας μέλος! :) :) :)@Ιωάννης 2021
Αν κάνω κάπου λάθος ,ας με διορθώσουν οι γνώστες!
 
Καλησπέρα και καλή χρονιά!
τα αξεσουάρ θα τα έχετε ήδη μέσα και όταν με το καλό έρθει στο σπίτι,θα το βάλετε στο κλουβί και θα το αφήσετε 1-2 μέρες να ηρεμήσει.
Καλή χρονιά! Ευχαριστώ πολύ!
Εχει βρεθει το πουλακι Ιωαννη?
Έχει βρεθεί ο εκτροφέας (https://www.greekparrot.gr/). Σήμερα που επικοινώνησα μαζί του έμαθα ότι αυτή τη στιγμή επωάζονται τα αυγά.
Εγω θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα ξεχωριστό κλουβάκι μεταφοράς εφόσον έτσι κι αλλιώς θα το ξαναχρειαστείς για επισκέψεις στον κτηνίατρο κ για ταξίδια
Έχεις ένα δίκιο...Έκανα μια σύντομη έρευνα και ίσως αγοράσω κάποιο κλουβί για σκύλους για τις μεταφορές. Ευχαριστώ!
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Ιωάννης 2021 πολύ καλό το κλουβι,το ίδιο σκέφτομαι να αγοράσω για τον κύριο κονουρο μου.
Ναι χρειάζεται απολύμανση και πριν και μετά,και εγώ θα πρότεινα να αγοράσετε ένα για την μεταφορά.
Κάποια βασικά αξεσουάρ για αρχή και στην συνέχεια εξαρτάται από το ίδιο.
Ο συγκεκριμενος εκτροφέας ήταν δεύτερος στην λίστα μου για να πάρω green cheek,δυστυχώς πέσαμε πάνω στην καραντινα και όταν θα πήγαινα Αθήνα δεν θα είχε διαθεσιμα πουλάκια. Όταν μιλήσαμε είχαν ήδη απογαλακτιστεί οπότε δεν μας έπαιρνε και πολύ! Με το καλό το πουλάκι!
 
πολύ καλό το κλουβι,το ίδιο σκέφτομαι να αγοράσω για τον κύριο κονουρο μου.
Ωραία τότε, θα το έχω υπ όψιν μου. Θα κοιτάξω όμως και για κάτι λίγο μεγαλύτερο.
Ναι χρειάζεται απολύμανση και πριν και μετά,και εγώ θα πρότεινα να αγοράσετε ένα για την μεταφορά.
Σκέφτομαι να πάρω κάτι σαν αυτό https://www.petsamolis.gr/proionta/...rixie-kloubi-metaforas-22x14x15cm1043015.html. Είναι εντάξει;
Ευχαριστώ!
 
@Ιωάννης 2021 εγω θα σου πρότεινα κάτι μεγαλύτερο γιατί από ότι διάβασα γίνονται έως και 26 εκ(έστω κ μικρότερο να είναι) και δεν νομίζω να μπορεί να βολέψει την ουρά του σε14 εκ πλάτος (η γνώμη μου πάντα) 🙂
 
Και εγω εχω green cheek conure και το κλουβι που εχω αγορασει ειναι το carina 76×45×46 και το εχω τοποθετησει στο μεγαλο ραφι του γραφειου μου για να αισθανεται καλυτερα λογω του υψους. Σιγουρα δεν ειναι το ιδιο με αυτο που εχεις βαλει στην φωτογραφια αλλα ειναι ενα καλο κλουβι, ευρυχωρο, με σχαρα-συρταρακι με ξυλινες πατηθρες και αρκετα πιο οικονομικο. Για τα παιχνιδια θα σου προτεινα να τα βαλεις σιγα σιγα μεσα στο κλουβι του ενω θα εχει προσαρμοστει καπως με τον καινουργιο του χωρο γιατι μπορει και να τρομαξει αν απο τη πρωτη στιγμη που μπει στο κλουβι τα εχει ολα μεσα. Εμενα παντως ο δικος μου ενω ηταν αγριος ετσι ηρθε πρωτη φορα σε επαφη μαζι μου, την στιγμη που του εβαζα παιχνιδια μεσα ερχοταν και με δαγκωνε ωσπου εμαθε τα χαδια και μετα απο λιγο τον βγαλαμε εξω. Για την καραντινα οπως σου ειπαν να εχεις το κλουβι τοποθετημενο σσ αλλο δωματιο για περιπου 30-40 μερες και καλυτερα το κλουβι μεταφορας να ειναι καινουργιο η μπορεις να αγορασεις μεσω online τσαντακι μεταφορας για παπαγαλους, ειναι πιο πρακτικο θα σου χρησιμευσει και οταν το πας καποια στιγμη στον πτηνιατρο. Ο εκτροφεας παντως απο οτι καταλαβα πρεπει να ειναι αυτος που βρισκεται στην Παιανια, ειναι πολυ αξιοπιστος εχουν αγορασει και αλλα μελη απο εκεινον.
 
@Ιωάννης 2021 Με το καλό να το αποκτήσετε. Το κλουβί το Μοντάνα είναι πολύ καλό και ποιοτικό . Συμφωνώ με τη Δανάη πιο πάνω ότι το trixie που μας έδειξες δεν είναι κατάλληλο για το είδος που σκέφτεστε να πάρετε. Ένα απλούστερο κλουβάκι στο οποίο το πουλάκι θα μπορούσε να περάσει και 2-3 μέρες διακοπών μαζί σας θα ήταν ίσως μια καλύτερη λύση.
 
@Danaesipsa ναι σωστά. Ίσως ένα απλό κλουβί για μικρότερα είδη θα ήταν καλύτερη λύση. Ευχαριστώ.
@Kleos Προσωπικά θέλω να καταλήξω σε κάτι καλό που θα αντέξει με το πέρασμα του χρόνου χωρίς να υποστεί φθορές και θα είναι το πουλάκι ευχαριστημένο. Το κλουβί που έστειλα δεν είναι ακριβότερο μόνο και μόνο επειδή είναι μάρκα, αλλά επειδή προσφέρει περισσότερα πράγματα από ένα κινέζικο, αμφιβόλου ποιότητας. Όσο για την καραντίνα εννοείται ότι θα την τηρήσω, όπως την έχω κάνει με κάθε νέο πουλάκι που έχω πάρει.Το τσαντάκι δεν βολεύει και τόσο για το είδος αυτό πιστεύω. Θα ακουμπάει ουρά του στο ύφασμα και θα φθείρεται. Δεν ξέρω αν υπάρχει σε μεγαλύτερο μέγεθος αν μιλάμε για το ίδιο προϊόν.Ευχαριστώ!
@Φοίβος Όντως θα ήταν καλύτερα...Όπως φαίνεται μάλλον εκεί θα καταλήξω. Ευχαριστώ.
 
Καλησπέρα!
Ενημερώνω ότι εν τέλει καταλήξαμε σε αυτό το κλουβί(είναι λίγο μεγαλύτερο από το madeira 2). Η τιμή είναι γύρω στα 270.
(με την έκπτωση από 250 πάει 230, 290 με τα μεταφορικά, πλην κάπου 20 λόγω γενεθλίων (άλλο και τούτο πάλι😝).
@christina07 Θα μπορούσες να μου πεις ποιος ήταν ο εκτροφέας από όπου πήρες τον δικό σου για να ρίξω μια ματιά στη σελίδα του;
 
Με τέτοια τιμή και να μην έχει δωρεάν μεταφορικά ακόμα πιο αλμυρό αλλά οι Ευρωπαίοι δε χαρίζουν.
Ωραίο το κλουβί πάντως!
 
Με τέτοια τιμή και να μην έχει δωρεάν μεταφορικά ακόμα πιο αλμυρό αλλά οι Ευρωπαίοι δε χαρίζουν.
Ωραίο το κλουβί πάντως!
25 κιλά με όσο όγκο έχει η συσκευασία τσάμπα μεταφορά; Κανένας δεν χαρίζει.
 
@Kiriazis @HxC Τι να σας πω παιδιά, τους είχα στείλει και μειλ πριν λίγο καιρό για αυτό το θέμα... Κι εγώ να σας πω την αλήθεια είχα πάθει πλάκα. Πάντως στο cart στο σύνολο 290 λέει σε εμένα...
@Kleos Ευχαριστώ!
 
@Ιωάννης 2021 πολύ ωραίο το κλουβι!
Ναι φυσικά. Έψαχνα αρκετό καιρό η αλήθεια είναι και βρήκα τον καταλληλότερο άνθρωπο! Οριστε η σελίδα του: https://www.facebook.com/aris.exakoidis
Έχω κι ακόμη έναν γνωστό προς τα κάτω,αρχικά εκεί θα πήγαινα αλλά λόγω κοβιντ δεν μπόρεσα
 
Back
Top