Φροντίδα Θα πάρω Cockatiel, τι θα χρειαστώ στην αρχή;

alteregoi5

PB New Member
Εγγραφή
20 Ιαν 2022
Μηνύματα
38
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπέρα παιδιά, σε 20-25 μέρες θα πάρω Cockatiel και θέλω ήδη να έχω τα πράγματα έτοιμα (κλουβί, παιχνίδια, τροφή, άμμο, κάποια πλατφόρμα κλπ). Έχω ήδη βρει κάποια πράγματα ήδη, αλλά θα ήθελα να μου προτείνετε κι εσείς κυρίως τι θα χρειαστώ στην αρχή, τι είναι απαραίτητο κλπ.

Στα μπιχλιμπίδια νομίζω τα καταφέρνω (παιχνίδια, πλατφόρμα κλπ), θα ήθελα περισσότερη βοήθεια περισσότερο στην τροφή (εννοώ αν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη μάρκα που συνιστάται), έπειτα από λαχανικά/φρούτα κλπ, έχω βρει ένα ποστ εδώ στο φόρουμ για το ποια είναι τοξικά ή οχι, που θα πληροφορηθώ από εκεί σε ότι χρειάζεται.

Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε είδη υγιεινής (άμμο, καθαριστικά κλπ), αν υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα. Δεν θέλω να χρησιμοποιώ χλωρίνη σε καμία περίπτωση.

Και να πω ότι σκέφτομαι να του βάλω φυσικά κλαδάκια μέσα στο κλουβί για να σκαρφαλώνει από ελιά. Έχω διαβάσει ότι έτοιμα του εμπορίου (ξύλινα και πλαστικά) λόγω της λείας επιφάνειας δημιουργούν προβλήματα στα πόδια των πουλιών, επειδή γλιστράνε.
Λένε πως το ξύλο ελιάς είναι κατάλληλο, εσείς τι προτείνετε;

Και σχετικά με το ίδιο το πουλί, περί προσωπικότητας, πως να το εκαπιδεύσω κλπ, βλέπω και διαβάζω ότι μπορώ. Νομίζω περισσότερες απορίες θα προκύψουν στην πορεία, αλλά αν έχετε οποιαδήποτε συμβουλή για τις πρώτες μέρες, θα ήθελα να την ακούσω.

Σημείωση: Ο άνθρωπος που μίλησα μου είπε ότι τα πουλάκια είναι χρώματος γκρι αρχέγονο, το οποίο με ψάξιμο στο google δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς ποιο είναι (ως ενήλικο) διότι στην φωτογραφία είναι μωρά. Αυτά έχουν κόκκινα μάγουλα;
 

Συνημμένα

  • 273155893_462315072162330_3678058547722549780_n.webp
    273155893_462315072162330_3678058547722549780_n.webp
    21,9 KB · Προβολές: 172
C8ECE2B2-9A56-4DEE-AD8D-996870D25032.jpeg
Μια καλή τροφή κατά την γνώμη μου

Για καθάρισμα χρησιμοποιείς μόνο νεράκι και αν θέλεις βιολογικό μηλοξυδο, αν χρειαστεί σαπούνι (που κατά την γνώμη μ δεν χρειάζεται) ξεπλένεις πολύ καλά. Σε καμία περίπτωση δεν χρησιμοποιούμε χλωρίνη.

Η ελιά είναι ότι πρέπει. Φυσικά πρέπει να γνωρίζεις αν έχουν χρησιμοποιηθεί χημικά και να κανεις μια απολύμανση. Ευτυχώς στο εμπόριο κυκλοφορούν και άλλες πατηθρες πιο κατάλληλες απο τις συνηθισμένες(και φυσικές) ρίξε μια μάτια : https://www.e-parrot.gr/

Για αρχή θα το αφήσεις να ηρεμήσει και να προσαρμοστεί. Στην συνέχεια θα σου δειξει το ίδιο τι θέλει. Εμένα ας πούμε αν και ήθελα να τον αφήσω να προσαρμοστεί δεν ξεκόλλαγε απο πάνω μου
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι, το κλουβί για ένα cockatiel είναι εντάξει.
Για το καθαρισμό και τις πατηθρες σου τα είπε και η Χριστίνα, για το υπόστρωμα άν θέλεις άμμο καλύτερα να πάρεις αυτή.
Υπάρχει και σχετικό θέμα.
τα πουλάκια είναι χρώματος γκρι αρχέγονο, το οποίο με ψάξιμο στο google δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς ποιο είναι (ως ενήλικο)
Το cockatiel στην πρώτη φωτογραφία είναι γκρι αρχέγονο ενήλικο,αρσενικό.
Με το καλό να το δεχτείς.
 
@christina07 @Vada Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Το cockatiel στην πρώτη φωτογραφία είναι γκρι αρχέγονο ενήλικο,αρσενικό.
Με το καλό να το δεχτείς.
Στα αγγλικά είναι το Cinnamon ή το Lutino; Επειδή με ψάξιμο και τα 2 μου μοιάζουν ίδια.
 
Στα αγγλικά είναι το Cinnamon ή το Lutino; Επειδή με ψάξιμο και τα 2 μου μοιάζουν ίδια.
Αρχέγονο είναι αυτό που συναντάμε στη φύση. Τα Cinnamon και Lutino είναι μεταλλάξεις.
 
Καλησπέρα παιδιά. Σήμερα μου ήρθε το κλουβί (τελικά δεν πήρα αυτό που έδειξα παραπάνω). Αναρωτιόμουν για την διάταξη των παιχνιδιών/πατηθρων κλπ μέσα στο κλουβί. Έχετε προτάσεις;

Οι πατήθρες μπαίνουν μόνο κατά μήκος. Το παιχνίδι στον πάτο θέλω να το κρεμάσω κάπου, αλλά δεν ξέρω πως να ανοίξω το κούμπωμα. Επίσης θέλω να μου πείτε μια γνώμη για το κλουβί κι αν νομίζετε ότι είναι κατάλληλο; Οι διαστάσεις είναι 52x41x62.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220216_203757.webp
    IMG_20220216_203757.webp
    51 KB · Προβολές: 27
@alteregoi5
Το προηγούμενο κλουβί θεωρώ ότι ήταν καλύτερη επιλογή.
Τα cockatiel χρειάζονται κλουβιά για μεσαίου μεγέθους παπαγάλους γιατί έχουν μεγάλη ουρά.
Το συνολικό τους μήκος φτάνει τα 32 εκατοστά.
Αναρωτιόμουν για την διάταξη των παιχνιδιών/πατηθρων κλπ μέσα στο κλουβί. Έχετε προτάσεις;
Οι δύο μεγάλες πατηθρες θα πρέπει να τοποθετηθούν σε διαφορετικό ύψος η μία από την άλλη.( Η μία ψηλά και η άλλη χαμηλά)'
Θα πρέπει να προσέξεις να μην βρίσκει η ουρά στα κάγκελα όταν κάθεται σε οριζόντια θέση.
Η μικρή πατήθρα μπορεί να μπει κοντά στην ταΐστρα με την τροφή του για να κάθεται εκεί όταν τρώει.
Προσοχή στις κουτσουλιες δεν θα πρέπει να πέφτουν στην τροφή και το νερό.
 
Η μικρή πατήθρα μπορεί να μπει κοντά στην ταΐστρα με την τροφή του για να κάθεται εκεί όταν τρώει.

Ταίστρα και ποτίστρα έχουν δική τους πατήθρα για να κάθεται το πουλάκι, θα βολεύει να βάλω κι αυτή την ξύλινη την μικρή;
Οι δύο μεγάλες πατηθρες θα πρέπει να τοποθετηθούν σε διαφορετικό ύψος η μία από την άλλη.( Η μία ψηλά και η άλλη χαμηλά)'
Θα πρέπει να προσέξεις να μην βρίσκει η ουρά στα κάγκελα όταν κάθεται σε οριζόντια θέση.
Ναι αυτό το γνωρίζω και προσπαθώ να το υπολογίσω. Θα το δω όταν πάρω και το πουλάκι.
Το προηγούμενο κλουβί θεωρώ ότι ήταν καλύτερη επιλογή.
Τα cockatiel χρειάζονται κλουβιά για μεσαίου μεγέθους παπαγάλους γιατί έχουν μεγάλη ουρά.
Το συνολικό τους μήκος φτάνει τα 32 εκατοστά.
Το ξέρω αλλά δυστυχώς είμαι σε στενό budget και πήρα πολλά πράγματα, επίσης θέλω να πάρω κι έναν ορθοστάτη. Θα είναι στις προτεραιότητες μου να πάω σε ένα μεγαλύτερο κλουβί μελλοντικά.
 
Ταίστρα και ποτίστρα έχουν δική τους πατήθρα για να κάθεται το πουλάκι, θα βολεύει να βάλω κι αυτή την ξύλινη την μικρή;
Τότε μην την βάζεις, άφησέ την για αργότερα.
Μπορείς να την βάλεις ανάποδα (προς τα έξω) εκτός κλουβιού για να κάθεται όταν θα αρχίσει να βγαίνει από το κλουβί του.
 
Παιδιά έχω μια απορία. Στον χώρο που θα έχω το πουλί έχω συνήθως κι ένα αρωματικό χώρου (με νερό και αιθέριο έλαιο, βανίλια συγκεκριμένα). Αυτό είναι εντάξει για το πουλί;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
@alteregoi5
Τα πουλιά θα πρέπει να βρίσκονται σε ένα χώρο με καθαρό αέρα που ανανεώνεται συνεχώς.
Τα αποσμητικά, αρωματικά χώρου που περιέχουν αιθέρια έλαια, όπως και τα ισχυρά καθαριστικά θα πρέπει να αποφεύγονται γιατί δημιουργούν ένα τοξικό περιβάλλον που μπορεί να επηρεάσει αρνητικά το ευαίσθητο αναπνευστικό τους σύστημα.
Thread 'Πως να σκοτώσετε τα πουλιά σας χωρίς προσπάθεια!' https://community.petbirds.gr/threads/Πως-να-σκοτώσετε-τα-πουλιά-σας-χωρίς-προσπάθεια.17654/
 
Παιδιά θα έχω το παπαγαλάκι αυτή την εβδομάδα κι έχουν προκύψει μερικές ακόμα απορίες.

1. Παραπάνω έχετε προτείνει για τον καθαρισμό του κλουβιού, βιολογικό μηλόξυδο. Αυτό είναι το κλασικό που παίρνουμε στο σπίτι; Για σαλάτες κλπ; Ή είναι συγκεκριμένο προϊον που προμηθεύομαι από petshop;
Αν καθαρίζω το κλουβί με αυτό, είναι ασφαλές για το πουλί ή πρέπει να το αφήσω να "ξεμυρίσει"; Διάβασα ότι κάποιοι βάζουν μερικές σταγόνες μηλόξυδο και στο νερό της ποτίστρας και της μπανιέρας, επειδή αποβάλει τις τοξίνες και βοηθάει στο να έχουν λαμπερό φτέρωμα τα πουλιά. Ισχύει;

2. Όταν θέλω να καθαρίσω το κλουβί, υποθέτω ότι το μεγαλύτερο κομμάτι του καθαρισμού θα είναι το συρταράκι με την άμμο και τις ακαθαρσίες. Φυσικά θα καθαρίζω όλο το κλουβί και ότι βρίσκεται μέσα αλλά ποια είναι η διαδικασία ακριβώς; Θα μπορούσα με κάποιο πανάκι και μηλόξυδο να καθαρίζω περιμετρικά το κλουβί εξωτερικά; Και τα πράγματα μέσα (πατήθρες, παιχνίδια κλπ); Μπορώ να αφήνω το πουλί μέσα στο κλουβί, όσο το καθαρίζω; Ή πρέπει να το βγάζω έξω; Δεν έχω δεύτερο κλουβί για να βάζω μέσα το πουλί ενώ το καθαρίζω, άρα τι κάνω σε αυτή την περίπτωση; Σκέφτηκα να πάρω ένα οικονομικό δεύτερο κλουβάκι για να το έχω αυτή την λίγη ώρα όσο καθαρίζω, αλλά φαίνονται πολύ μικρά αυτά που βρήκα, δεν ξέρω καν αν χωράει μέσα το πουλί. Θα μπορούσα να το αφήνω κι ελεύθερο όσο καθαρίζω;

3. Του έχω πάρει ήδη την τροφή που πρότεινε η @christina07. Σκεφτόμουν να του πάρω και μια δεύτερη τροφή, κάποια αυγοτροφή ή pellets και να του έχω και τις 2 στο κλουβί (έχει 2 ταϊστρες). Είναι καλό αυτό; Κι αν ναι, έχετε κάποια καλή αυγοτροφή ή pellets να προτείνετε;

4. Έχω παραγγείλει έναν ορθοστάτη για το κλουβί, αλλά λογικά θα μου έρθει αφού πάρω το πουλί. Εώς τότε, δεν έχω κάποιο σχετικά ψηλό μέρος, για να τοποθετώ το κλουβί. Αν το ακουμπούσα για αυτές τις 3-4 μέρες σε ένα κομοδίνο, είναι αρκετά χαμηλά;

5. Πόσες ώρες την ημέρα είναι καλά να περνάει το πουλί έξω από το κλουβί, και τι ώρα να "το βάζω για ύπνο"; Έχω διαβάσει οτι τα cockatiel θέλουν ~12 ώρες ύπνο, και 14-15 αν είναι σε αναπαραγωγική περίοδο ή γεννάνε αυγά (τα θηλυκά). Πρέπει να σκεπάζω το κλουβί ενώ κοιμάται; Το κάλυμμα πρέπει να είναι από συγκεκριμένο υλικό ή μπορώ με ένα κοινό κουβερτάκι; Το ρωτάω αυτό σε περίπτωση που μασουλίσει το κάλυμμα από μέσα, αν πχ είναι κάτι που μαδάει (κουβέρτα, πετσέτα ή οτιδήποτε), αν είναι βλαβερό σε περίπτωση που το καταπιεί.

Αυτά προς το παρόν, δεν μου έρχεται κάτι άλλο τώρα.

@alteregoi5
Τα πουλιά θα πρέπει να βρίσκονται σε ένα χώρο με καθαρό αέρα που ανανεώνεται συνεχώς.
Τα αποσμητικά, αρωματικά χώρου που περιέχουν αιθέρια έλαια, όπως και τα ισχυρά καθαριστικά θα πρέπει να αποφεύγονται γιατί δημιουργούν ένα τοξικό περιβάλλον που μπορεί να επηρεάσει αρνητικά το ευαίσθητο αναπνευστικό τους σύστημα.
Ευχαριστώ. Θα απομακρύνω τη συσκευή σε άλλο δωμάτιο και θα αποφεύγω να τη χρησιμοποιώ όταν το πουλί βρίσκεται στον ίδιο χώρο.
 
@alteregoi5
Ελπίζω να μην γίνομαι μονότονος.😁
1.Το βιολογικό μηλόξυδο το βρίσκεις στα super market, ή στα καταστήματα με βιολογικά προϊόντα.
Είναι αφιλτράριστο γι'αυτό είναι θολό και με ίζημα.
Μπορείς να βάζεις μία δύο σταγόνες στο νερό που πίνουν και στο μπάνιο τους.

2.Το κλουβί και τα υπόλοιπα σκεύη, καθαριότητα με χλιαρό νερό και τρίψιμο με σφουγγάρι με λίγο απορρυπαντικό πιάτων και καλό ξέπλυμα.
Οι πατηθρες άν είναι ξύλινες καλό στέγνωμα.
Μόνο όταν γίνεται γενική καθαριότητα του κλουβιού το πουλάκι θα πρέπει να βγαίνει, όταν καθαρίζεις σχάρα και ταψάκι δεν χρειάζεται να βγει.

3.Προς το παρόν δεν χρειάζεσαι δεύτερη τροφή, αυτή που πήρες είναι ίσως η καλύτερη και είμαι σίγουρος ότι θα έχει αποδοχή.
Αυγοτροφή μπορείς να δώσεις επώνυμη συσκευασμένη, ή καλά βρασμένο αυγό για 15 λεπτά μία δύο φορές την εβδομάδα.
Και pellets μπορείς να δώσεις αν και τα περισσότερα δεν τα τρώνε.

4. Το κλουβί θα πρέπει να βρίσκεται τουλάχιστον στο ύψος των ματιών μας, για 3 -4 ημέρες δεν πειράζει αν είναι πιο χαμηλά.

5.Δύο με τρεις ώρες καθημερινά πιστεύω ότι είναι καλά να βρίσκεται εκτός κλουβιού.
Τα πουλιά θα πρέπει να κοιμούνται με την Δύση του ήλιου σε ένα ήσυχο και σκοτεινό περιβάλλον και να ξυπνούν με την Ανατολή του ήλιου, να ακολουθούν δηλαδή τη φωτοπερίοδο των εποχών.
Αν θέλεις μπορείς να το σκεπάζεις με ένα σκούρο βαμβακερό σεντόνι δεν θα πάθεις κάτι.
Με το καλό να το δεχτείς.
 
Παιδιά το παπαγαλάκι ήρθε, σήμερα είναι η 2η μέρα του εδώ. Την 1η μέρα ήταν αρκετά ήσυχο, καθόταν σε μια γωνία στο κλουβί και ούτε καν έφαγε ή κελαήδησε. Σήμερα την 2η μέρα, έπαιξε με όλα τα παιχνίδια που του έχω βάλει στο κλουβί, σκαρφαλώνει τη σκάλα, χρησιμοποιεί όλες τις πατήθρες, κελαηδάει και τρώει. Μάλιστα του έδωσα και σποράκια από την τροφή και τα έφαγε από το χέρι μου. Επίσης έκατσε στο δάχτυλο μου, και του άλλαζα πολλές φορές από το δεξί χέρι στο αριστερό, και το έκανε. Δεν πέταξε μακρυά και δεν έδειχνε να φοβάται, κελαηδούσε κιόλας.
Είναι καλά σημάδια όλα αυτα, έτσι; Αν με φοβόταν δεν θα πετούσε να φύγει όσο ήταν πάνω μου; Ή δεν θα ανέβαινε καν;

Είχα αγχωθεί πάρα πολύ χθες γιατί ήταν τρομερά ήσυχο.

Μια σημείωση, όταν το είχα στο δάχτυλο προσπαθούσε να ανέβει στον ώμο μου, αλλά του έβαζα το άλλο δάχτυλο και τον έπαιρνα στο άλλο χέρι (έχω διαβάσει ότι δεν πρέπει να τα αφήνεις να ανεβαίνουν στον ώμο ή κεφάλι γιατί δηλώνει κυριαρχία). Αλλά περπατούσε μόνο στο πλάι, σαν καβούρι (όπως περπατάει και στην πατήθρα). Αυτό είναι φυσιολογικό; Γιατί δεν περπατούσε κανονικά εφόσον είχε τον χώρο;
 
Παιδιά πριν λίγο μου ήρθε ο ορθοστάτης. Η βάση φαίνεται στιβαρή αλλά ανησυχώ λίγο για το γαντζάκι. Φαίνεται πολύ λεπτό και το κλουβί είναι αρκετά βαρύ, επίσης ο τρόπος που είναι περασμένο το γαντζάκι στο μισοφέγγαρο μου φαίνεται πολύ πρόχειρος. Λέτε να μην αντέξει το βάρος και να κόψει; Δεν έγραφε σε κανένα μαγαζί που τον βρήκα τι βάρος αντέχει.

Συγκερκιμένα είναι αυτός εδώ: https://www.petmat.gr/portal/ptina/...orthostatis-monos-gia-klouvi-2209-5356-detail

Αν έχει κάποιος άλλος εμπειρία με τον συγκεκριμένο, να μου πει αν είναι ασφαλές.
 

Συνημμένα

  • 274710622_1981845101998024_6155875537294402833_n.webp
    274710622_1981845101998024_6155875537294402833_n.webp
    34,6 KB · Προβολές: 19
  • 274695782_246229261052475_7048424699056264931_n.webp
    274695782_246229261052475_7048424699056264931_n.webp
    56,3 KB · Προβολές: 19
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Back
Top