Αναπαραγωγή Θα προχωρησουν σε αναπαραγωγη ή οχι;

arislarisa

PB New Member
Εγγραφή
13 Απρ 2013
Μηνύματα
73
Πόλη
Λάρισα
καλησπερα παιδια, μια ερωτηση εχω: η θυλικα μου φαινεται απο το χαλυνο(σκουρο καφε) οτι ειναι ετοιμη, το αρσενικο ομως δε ειναι εντονο μπλε, να βαλω φωλια η να τα αφησω ετσι; Ευχαριστω
 
Η υπαρξη της φωλιας ενισχυει και η ιδια το αναπαραγωγικο ενστικτο. Το πιο σημαντικο κομματι για να ετοιμαστουν τα πουλια για την αναπαραγωγη ειναι το διατροφικο. Φρεσκο βρασμενο αυγο με τσοφλι ή αυγοτροφη και πηγη ασβεστιου οπως σουπιοκοκαλο ή διαλυμα ασβεστιου στο νερο, ειναι απαραιτητα καθημερινα μεχρι να ολοκληρωθει η γεννηση των αυγων.
 
εχω εδω και καιρο σουπιοκοκκαλο, πετρα ασβεστιου, δινω αυγο κ φρεσκια ριγανη οπως και μερικα λαχανικα (δεν τρωνε και πολυ). ρωταω επειδη η θηλύκια ειναι ετοιμη και το αρσενικο (νομιζω οχι) μηπως εχω καποιο θεμα. Παντως εδω και ενα χρονο ζουνε αρμονικα 😉 σε ευχαριστω
 
Ποσο καιρο εννοεις; Βαλε και τη φωλια αφου εχεις ξεκινησει ηδη διατροφικη προετοιμασια, μολις ξεκινησουν να μπαινουν θα αρχισουν λογικα και να ζευγαρωνουν.
 
Ποσο καιρο εννοεις; Βαλε και τη φωλια αφου εχεις ξεκινησει ηδη διατροφικη προετοιμασια, μολις ξεκινησουν να μπαινουν θα αρχισουν λογικα και να ζευγαρωνουν.
15-20 μερες σιγουρα ολα αυτα, απλως με προβληματιζει που δεν ειναι ετοιμο το αρσενικο.
 
Back
Top