Αναπαραγωγή Θα συνεχιζει να καθεται στα ασπορα ή θα σηκωθει απο μονη;

ΠΑΝΟΣ 1982

PB New Member
Εγγραφή
10 Δεκ 2008
Μηνύματα
56
Πόλη
Ιστιαία
εχω μια καναρα που λογικα αν δεν εχει ασπορα αυγα θα πρεπει να τα βγαλει σε 2 με 3 μερες. Αν οντως ειναι ασπορα θα συνεχιζει να καθεται ή θα σηκωθει μολις περασουν οι μερες; 😕
 
Πάνο αυτό δεν έπρεπε να το ρωτάς. Επρεπε να ξέρεις
αν έχεις αυγά με σπόρο ή αν είναι άσπορα και θα έπρεπε ήδη να τα έχεις πετάξει.
Να έχεις καθαρίσει τον χώρο. Να έχεις δώσει καινούργια φωλιά και κλωστές.
Και το βασικότερο, να έχεις βελτιώσει την διατροφή στα πουλιά, πηγαίνοντας
για την δεύτερη γέννα. :)
Γιατί φοβάσαι την ωοσκόπηση.; Δεν είναι τίποτα φοβερό. Και γλυτώνεις
τουλάχιστον μια εβδομάδα χρόνο, που αυτήν την περίοδο είναι σημαντικός.
 
κανε ωοσκοπηση και αν φοβασαι οπως λεει ο φιλος μακης πες σε καποιον φιλο σου να το κανει που εχει πιο μεγαλη εμπειρια.
 
Και γλυτώνεις τουλάχιστον μια εβδομάδα χρόνο, που αυτήν την περίοδο είναι σημαντικός.

Παιδιά αν δεν κάνω λάθος υπάρχει και μια άποψη που λέει ότι, ακόμη και αν δεν πάρουμε αμέσως τα άσπορα από τη φωλιά, η εβδομάδα που χάνουμε είναι εκείνη που δίνει την ευκαιρία στην κανάρα να αναπληρώσει το ασβέστιο που έχασε και να κερδίσει δυνάμεις για την επόμενη γέννα.
 
παιδια δεν ξερω να κανω ωοσκοπηση και δεν υπαρχει εδω κοντα καποιος που να ξερει. Μπορειτε να μου απαντησετε σε αυτο που ρωτησα; Κυριε μακη δεν καιγομαι για δευτερη γεννα αλλα να βγει η πρωτη μου
 
Μιας και δεν ξερεις να κανεις, καλο θα ηταν να περιμενεις τις μερες να περασουν. Μετρα τις μερες και μετα βλεπεις και κανεις. Θα σου προτεινα να περιμενεις μεχρι και την 18η μερα. Μετα απο αυτες τις μερες αν δεν εχουν σκασει ηδη καποιο απο τα αυγα, να τα αφαιρεσεις.
Για τα αν θα σταματησει ή θα συνεχισει να κλωσαει νομιζω οτι εξαρταται απο τον χαρακτηρα του πουλιου. Πολλα παιδια υποστηριζουν οτι η καναρα καταβαινει πιο αυγο ειναι ασπορο και αλλοι οχι. ΔΕν μπορω να σου πω κατι γιαυτο. Το τι θα γινει θα σου το δειξει η καναρα σου.Αυτο ειναι το μονο σιγουρο.Αν συνεχισει να κλωσαει μετα τις 20 μερες(πολλες ειναι αλλα δεν ξερεις καμια φορα,{το πολυ 18}), καλο θα ηταν να αφαιρεσεις τα αυγα. Θα κουρασεις αδικα την καναρα.
Λιγη υπομονη χρειαζεται μονο.
 
παιδια δεν ξερω να κανω ωοσκοπηση και δεν υπαρχει εδω κοντα καποιος που να ξερει. Μπορειτε να μου απαντησετε σε αυτο που ρωτησα; Κυριε μακη δεν καιγομαι για δευτερη γεννα αλλα να βγει η πρωτη μου

Αυτό, δεν μπορείς όμως, να το... Εκβιάσεις!
Με το να αφήνεις να κλωσσά αυγά άσπορα η κανάρα, δεν κερδίζεις τίποτα.
Αν δεν αφαιρέσεις τα αυγά απο την φωλιά μπορεί να κάθεται για αρκετές μέρες
ακόμα και μετά την λήξη των 14 ημερών, που χρειάζονται για εκκόλαψη.
 
Μου έχει τύχη να βγεί ένας νεοσός στην 17η μέρα
διότι τα 3 πρωιγούμενα αυγά ηταν άσπορα.


Φιλικά
Χαρίτου Πίτσα
AL173
 
Φίλε μου όσο την αφήνεις αυτή θα κάθεται, μπορεί κάποια στιγμή να βαρεθεί η να πεθάνει από ασιτία η από ψείρες.
Η απάντηση είναι όσο την αφήνεις θα κάθεται.
Τώρα το θέμα είναι ότι η εκκόλαψη των νεοσσών άλλαξε και από 13 άντε 14 πήγε στης 18 με 20 .

Μετράτε σωστά, και μην λέτε ποτέ για μια μεμονωμένοι περίπτωση.
Βρέθηκε ένα ροζ δελφίνι, αυτό δεν σημαίνει ότι κάθε μέρα θα βλέπουμε ροζ δελφίνια. (το είδα σήμερα το πρωί στην TV .)
 
σε ποσες μερες απο τη γεννηση του πρωτου αυγου μπορουμε να κανουμε την ωοσκοπηση;
 
6η με 7η για σιγουρια απο τη στιγμη που θα κλωσσησει καποιο αυγο(μπορει να τα ειχες αλλαξει με πλαστικα. Ξεκινας να μετρας οταν τα επιστρεφεις)
 
Back
Top