Αναπαραγωγή Θα ταιριάξουν ή θα βγάλει άσπορα αυγά;

giwrgoskanar

PB New Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2017
Μηνύματα
120
Πόλη
Καρδίτσα
Καλησπερα παιδια 1η φορα γραφω εδω αρχαριος ειμαι.. Την τριτη λοιπον εβαλα σε 1 ζευγαρωστρα 2 καναρινακια(πρωταρικα και τα 2). Την πεμπτη η καναρα φαινοταν πολυ ετοιμη επειδη ειχαν παει στην ακρη τα φτερα της και φαινοταν ο πισινος της κατα καποιο τροπο. Βαζω φωλια παρασκευη. Περναει η μερα και δεν εβαλε καθολου νημα. Βαζω εγω λιγο στον πατο της φωλιας και μεχρι εχθες το απογευμα την ειχε στρωσει ολη. Βγαζω το χωρισμα και τα παρακολουθω. Ανεβαινει ο καναρος εκανε η καναρα στην ακρη και πεφτει ο καναρος(δεν προλαβε να κανει τιποτα πιστευω)μετα απο λιγο την πλησιασε 2 φορες ο καναρος και εκεινη πεταξε σε αλλο ξυλακι..σημρα ειδα την καναρα το μεσημερι να καθεται μεσα στην φωλια και 10 λεπτα μετα ηταν στο ξυλακι.. Θα ταιριαξουν; Η θα μ βγαλει ασπορα αυγα.?
 
Η φωλιά έχει γίνει. Μια προσπάθεια τουλάχιστον για ζευγάρωμα έχεις δει, έστω και (ίσως) αποτυχημένη. Οι προϋποθέσεις είναι όλες καλές και δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς ή να παρακολουθείς τα πουλιά σε βαθμό ενόχλησης. Το ζευγάρωμα γίνεται στιγμιαία, τις περισσότερες φορές δεν αντιλαμβανόμαστε κανένα και παρόλα αυτά ολοκληρώνεται επιτυχημένα η αναπαραγωγή.
 
Κανείς δεν μπορεί να ξέρει αν τα πουλιά θα ζευγαρώσουν.
Εκείνο που θέλω να προτείνω είναι να σκεφτείς την αναβολή του ζευγαρώματος μέχρι την επόμενη χρονιά γιατί ΄πλησιάζουν οι ζέστες του καλοκαιριού και είναι πολύ κακό αυτό για πουλιά και φωλιές.
 
σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Δεν θα αναβαλω την αναπαραγωγη. Πιστευω οτι ο καιρος ειναι πολυ καλος.. Εξαλου τα προσεχω πολυ δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα πανω σε αυτον τον τομεα.
 
σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Δεν θα αναβαλω την αναπαραγωγη. Πιστευω οτι ο καιρος ειναι πολυ καλος.. Εξαλου τα προσεχω πολυ δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα πανω σε αυτον τον τομεα.
Οι καιρικές συνθήκες πλέον αυτό τον καιρό δεν είναι πάντα σταθερές. Αυτή η εποχή δεν είναι η ιδανική για να περάσουν τα καναρίνια σου στην αναπαραγωγική περίοδος η οποία έχει περάσει και δεν είναι πλέον οι κατάλληλες συνθήκες αφού η θερμοκρασία ανεβαίνει. Εγώ σου προτείνω να μην συνεχίσεις σε κανονική αναπαραγωγή. Είναι κρίμα τα πουλάκια σου γιατί δεν ξέρεις και τι επιπτώσεις θα έχει αυτή η αναπαραγωγή σε αυτήν την περίοδο...
Άκουσε εμάς που γνωρίζουμε καλύτερα από εσένα, αφού εισαι πρωτάρης και μην κάνεις κάτι χωρίς πρώτα να έχεις διαβάσει αυτά που σου προαναφέραμε, παίρνοντας την λάθος επιλογή...
 
Οι καιρικές συνθήκες πλέον αυτό τον καιρό δεν είναι πάντα σταθερές. Αυτή η εποχή δεν είναι η ιδανική για να περάσουν τα καναρίνια σου στην αναπαραγωγική περίοδος η οποία έχει περάσει και δεν είναι πλέον οι κατάλληλες συνθήκες αφού η θερμοκρασία ανεβαίνει. Εγώ σου προτείνω να μην συνεχίσεις σε κανονική αναπαραγωγή. Είναι κρίμα τα πουλάκια σου γιατί δεν ξέρεις και τι επιπτώσεις θα έχει αυτή η αναπαραγωγή σε αυτήν την περίοδο...
Άκουσε εμάς που γνωρίζουμε καλύτερα από εσένα, αφού εισαι πρωτάρης και μην κάνεις κάτι χωρίς πρώτα να έχεις διαβάσει αυτά που σου προαναφέραμε, παίρνοντας την λάθος επιλογή...
Ενταξει σαν πρωταρης με πεισατε και θα σας ακουσω. Ειχα 3 ζευγη για ζευγαρωμα αυτες τις μερες. Αλλα σημερα χαλασα τα 2 και αφησα μονο αυτο π εχουν ετοιμη την φωλια και εχω βγαλει το χωρισμα, καθως τα αλλα τα ειχα με το χωρισμα ακομα και τα εκανα διατροφη ακομα.. Ευχαριστω και παλι..Ας κανω υπομονη μεχρι την νεα ανοιξη αρκει να μην τα ταλαιπωρησω οπως μου λετε. Για οτι νεοτερο για το ζευγος αυτο θα σας ενημερωσω!
 
Επειδη η χαρα και η λαχταρα του πρωταρη ειναι πολυ ισχυρα συναισθηματα και πολλες φορες κυριαρχουν, μην δεσμευεσαι
με αυτα που γαφεις και αν τελικα προχωρησεις σε αναπαραγωγη, μοιρασου την χαρα μαζι μας.
 
Κανείς δεν μπορεί να ξέρει αν τα πουλιά θα ζευγαρώσουν.
Εκείνο που θέλω να προτείνω είναι να σκεφτείς την αναβολή του ζευγαρώματος μέχρι την επόμενη χρονιά γιατί ΄πλησιάζουν οι ζέστες του καλοκαιριού και είναι πολύ κακό αυτό για πουλιά και φωλιές.
Διαφορετικά θα πρέπει να τα έχει σε εσωτερικό χώρο όπου θα ελέγχει την θερμοκρασία έτσι δεν είναι;
 
Διαφορετικά θα πρέπει να τα έχει σε εσωτερικό χώρο όπου θα ελέγχει την θερμοκρασία έτσι δεν είναι;
σε κλειστο χωρο τα εχω μεσα στο σπιτι, αναμεσα απο τα 2 μπανια του σπιτιου,υπαρχει παραθυρο διπλα τους και 2 παραθυρα στα 2 μπανια. Οποτε εχει και ζεστη αλλα υπαρχουν και ρευματρα αερα απο τα 3 παραθυρα, δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο..
 
Επειδη η χαρα και η λαχταρα του πρωταρη ειναι πολυ ισχυρα συναισθηματα και πολλες φορες κυριαρχουν, μην δεσμευεσαι
με αυτα που γαφεις και αν τελικα προχωρησεις σε αναπαραγωγη, μοιρασου την χαρα μαζι μας.
Ναι η χαρα ειναι μεγαλη και τα συναισθηματα πολυ δυνατα μπορω να πω..
 
σε κλειστο χωρο τα εχω μεσα στο σπιτι, αναμεσα απο τα 2 μπανια του σπιτιου,υπαρχει παραθυρο διπλα τους και 2 παραθυρα στα 2 μπανια. Οποτε εχει και ζεστη αλλα υπαρχουν και ρευματρα αερα απο τα 3 παραθυρα, δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο..
Βάλε ένα θερμόμετρο και δες την θερμοκρασία αν είναι έως 24 είσαι οκ αν ξεπερνά του 24 τότε λόγο ζέστης θα ταλαιπωρηθούν περισσότερο τα πουλιά.
 
Βάλε ένα θερμόμετρο και δες την θερμοκρασία αν είναι έως 24 είσαι οκ αν ξεπερνά του 24 τότε λόγο ζέστης θα ταλαιπωρηθούν περισσότερο τα πουλιά.
Ο καιρος για το χωριο μου (internet) δειχνει 21-24 βαθμους εβαλα θερμομετρο εκει που εχω τα πουλια και γραφει 19 βαθμους.. Υγρασια δειχνει 57% (internet).. Καλα δεν ειναι γιαννη; κατι ακομα το αυγο το αφηνω να κρυωσει και μετα το προσφερω η το προσφερω καπως χλιαρο;
 
Ο καιρος για το χωριο μου (internet) δειχνει 21-24 βαθμους εβαλα θερμομετρο εκει που εχω τα πουλια και γραφει 19 βαθμους.. Υγρασια δειχνει 57% (internet).. Καλα δεν ειναι γιαννη; κατι ακομα το αυγο το αφηνω να κρυωσει και μετα το προσφερω η το προσφερω καπως χλιαρο;
Ναι αφού ο χώρος που τα έχεις είναι πιο δροσερός από ότι εξω είναι μια χαρά εξάλλου οι καλές θερμοκρασίες είναι από 17 περίπου έως 21.
Απλά φρόντισε με κάποιο τρόπο και τις πιο θερμες μέρες να ελέγχεις την θερμοκρασία έτσι ώστε να μην υπερβαίνει τους 25 max του 26 σε περίπτωση που τα πουλιά βρίσκονται σε αναπαραγωγή εννοώ έτσι ώστε να μην ταλαιπωριθούν... άντε και καλη επιτυχία. 😉
 
Διαφορετικά θα πρέπει να τα έχει σε εσωτερικό χώρο όπου θα ελέγχει την θερμοκρασία έτσι δεν είναι;
Δεν υπάρχει διαφορετικά.
Ιούνιος και Ιούλιος δεν μπορεί να χαρακτηριστούν αναπαραγωγικοί μήνες αλλά μήνες ηρεμίας πριν την πτερόρροια.
Οι λόγοι που δεν επιμένω όμως για την περίπτωση περισσότερο είναι:
  1. δεν αποφασίζω εγώ αλλά το παλικάρι (ο Γιώργος) που τα έχει @giwrgoskanar
  2. κι αυτό που σωστά μας το "υπενθύμισε" ο @Δημητριαδης Νικος
    η χαρα και η λαχταρα του πρωταρη ειναι πολυ ισχυρα συναισθηματα και πολλες φορες κυριαρχουν
    γιατί προσωπικά μετά από τόσα χρόνια εκτροφής.. Το λησμόνησα.
 
Ναι

Ναι αφού ο χώρος που τα έχεις είναι πιο δροσερός από ότι εξω είναι μια χαρά εξάλλου οι καλές θερμοκρασίες είναι από 17 περίπου έως 21.
Απλά φρόντισε με κάποιο τρόπο και τις πιο θερμες μέρες να ελέγχεις την θερμοκρασία έτσι ώστε να μην υπερβαίνει τους 25 max του 26 σε περίπτωση που τα πουλιά βρίσκονται σε αναπαραγωγή εννοώ έτσι ώστε να μην ταλαιπωριθούν... άντε και καλη επιτυχία. 😉
ναι χλιαρο; η ναι κρυο; Σε ευχαριστω πολυ. Οταν ερθουν πιο ζεστες μερες πως μπορω να διατηρησω την θερμοκρασια γυρω στους 20? εχεις καποια καλη ιδεα;
 
Δεν υπάρχει διαφορετικά.
Ιούνιος και Ιούλιος δεν μπορεί να χαρακτηριστούν αναπαραγωγικοί μήνες αλλά μήνες ηρεμίας πριν την πτερόρροια.
Οι λόγοι που δεν επιμένω όμως για την περίπτωση περισσότερο είναι:
  1. δεν αποφασίζω εγώ αλλά το παλικάρι (ο Γιώργος) που τα έχει @giwrgoskanar
  2. κι αυτό που σωστά μας το "υπενθύμισε" ο @Δημητριαδης Νικος
Το διαφορετικά είναι για την περίπτωση που θα θελήσει να αφήσει το ζευγαρι να αναπαραχθει.
 
ναι χλιαρο; η ναι κρυο; Σε ευχαριστω πολυ. Οταν ερθουν πιο ζεστες μερες πως μπορω να διατηρησω την θερμοκρασια γυρω στους 20? εχεις καποια καλη ιδεα;
Τι εννοείς χλιαρο ή κρύο... Καποιος γνωστός μου ανανεώνε τον αέρα στο χώρο με έναν ανεμιστήρα ο οποίος δεν έδειχνε προς τα πουλιά αλλά προς τον υπόλοιπο χώρο παρόλα αυτά βοηθούσε.
 
Το διαφορετικά είναι για την περίπτωση που θα θελήσει να αφήσει το ζευγαρι να αναπαραχθει.
Το ζευγάρι αν δεν το σταματήσουμε μπορεί να φτάσει σε αναπαραγωγή τον Αύγουστο... και να συνεχίσει.
Εμείς βάζουμε "φρένο" στην αναπαραγωγή κι όχι τα πουλιά.
 
Τι εννοείς χλιαρο ή κρύο... Καποιος γνωστός μου ανανεώνε τον αέρα στο χώρο με έναν ανεμιστήρα ο οποίος δεν έδειχνε προς τα πουλιά αλλά προς τον υπόλοιπο χώρο παρόλα αυτά βοηθούσε.
Αυτο σκεφτηκα και εγω με τον ανεμιστηρα απλα ρωτησα μηπως παρω καποια αλλη καλυτερη απαντηση απο καποιον πιο εμπειρο.Αφου βρασει να το αφησω πολυ ωρα να κρυωσει και μετα να το δωσω στα πουλια; Η να το αφησω 5-10 λεπτα για να κραταει ζεστη θερμοκρασια ακομη;
 
Το ζευγάρι αν δεν το σταματήσουμε μπορεί να φτάσει σε αναπαραγωγή τον Αύγουστο... και να συνεχίσει.
Εμείς βάζουμε "φρένο" στην αναπαραγωγή κι όχι τα πουλιά.
σταματησα τα 2 ζευγαρια, κυριε γιαννη οπως ειπα και πανω και αφησα αυτο το 1 να συνεχισει την αναπαραγωγη του..Αν και δεν ηθελα να σταματησω κανενα.
 
Back
Top