Αναπαραγωγή Θα ταισει τα μικρα μετα το θανατο του αρσενικου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης patilas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

patilas

PB Member
Εγγραφή
23 Νοε 2014
Μηνύματα
1.406
Πόλη
Λευκάδα
καλημερα σημερα προς μεγαλη μου απογοητευση ειδα τον αρσενικο ενος ζευγαριου νεκρο.. Το ζευγαρι αυτο ειχε τρια πουλακια 15 ημερων, τους παρειχα μειγμα σπορων πλουσιο.. καταληλο. Για την περιοδο αυγοτροφη μηλο και πρασιναδα και αυγο.. Τ πουλακι ηταν ενος ετους.. Αα καθημερινη αλλαγη νερου.. αν μπορειτε ν. Μου πειτε πιθανα αιτια ευχαριστω.. λοιπον το αλλο θεμα μου ειναι αν η καναρα θ συνεχισει το ταισμα γιατι την βλεπω τον ψαχνει και αν συνεχισει τι πιθανοτητες υπαρχουν να επιβιωσει ολοι η οικογενεια;
 
Θα τα ταίσει κανονικά Πάνο.

Τωρα για τον αρσενικό, ας μην πάρω θεση περι μήλων και πρασινάδων.
 
καλημερα σημερα προς μεγαλη μου απογοητευση ειδα τον αρσενικο ενος ζευγαριου νεκρο.. Το ζευγαρι αυτο ειχε τρια πουλακια 15 ημερων, τους παρειχα μειγμα σπορων πλουσιο.. καταληλο. Για την περιοδο αυγοτροφη μηλο και πρασιναδα και αυγο.. Τ πουλακι ηταν ενος ετους.. Αα καθημερινη αλλαγη νερου.. αν μπορειτε ν. Μου πειτε πιθανα αιτια ευχαριστω.. λοιπον το αλλο θεμα μου ειναι αν η καναρα θ συνεχισει το ταισμα γιατι την βλεπω τον ψαχνει και αν συνεχισει τι πιθανοτητες υπαρχουν να επιβιωσει ολοι η οικογενεια;
Όπως γράφει και ο Βασίλης θα συνεχίσει κανονικά το έργο της και θα ταΐσει τα μικρά της...
Το θέμα όμως που πρέπει να μας ανησυχεί είναι η αιτία θανάτου του...
Αν είναι κάτι που μπορεί να θεωρηθεί ως μεταδοτικό θα είναι δύσκολο για τη μητέρα και τα μικρά μια και βρίσκονταν στον ίδιο χώρο και πρόφεραν με το ράμφος φαγητό.
Εύχομαι όμως θάνατος να προέρχεται από άλλες αιτίες και να μην επηρεάσει όλη την οικογένεια...
Έκανες φοβερή προσπάθεια για να πάει χαμένη τόσο "αμαχητί".
 
σας ευχαριστω ολους.. Οχι δεν εδειξε κανενα σημαδι μεχρι που χθες ταιζε και κηνηγουσε την. Θυλικια για ζευγαρωμα.. Δεν μπορω ν βρω κατι που ν οδηγησε στον θανατο.. Ενος ετους υγιεστατος απο οτι εδειχνε με την συμπεριφορα του.. Φαγανος.. Και παντα καθαρα κλουβια ποτιστρα ταιστρα πατηθρες.. Καμια φορα λεει οτι προσεχεις πολυ τοσα παθαινει χειροτερα.. Δεν ξερω απογοητευτικα...
 
σας ευχαριστω ολους.. Οχι δεν εδειξε κανενα σημαδι μεχρι που χθες ταιζε και κηνηγουσε την. Θυλικια για ζευγαρωμα.. Δεν μπορω ν βρω κατι που ν οδηγησε στον θανατο.. Ενος ετους υγιεστατος απο οτι εδειχνε με την συμπεριφορα του.. Φαγανος.. Και παντα καθαρα κλουβια ποτιστρα ταιστρα πατηθρες.. Καμια φορα λεει οτι προσεχεις πολυ τοσα παθαινει χειροτερα.. Δεν ξερω απογοητευτικα...
Θα πρέπει να ψάξεις οπωσδήποτε να βρεις την αιτία...
 
Περίεργο. Δεν μου έχει τύχει να χάσω καναρίνι χωρίς να μου δείξει κάποιο σημάδι τις προηγούμενες μέρες. Πολύ κρίμα.
 
καμια φορα λεει οτι προσεχεις πολυ τοσα παθαινει χειροτερα.. Δεν ξερω απογοητευτικα...

Παναγιώτη σε καταλαβαίνω. Γλύτωσα την λευκή καναρα μου που φουσκωσε ξαφνικά ενώ την πρόσεχα παρα πολύ. Κουράγιο και θα συμφωνήσω με τον Γιάννη οτι πρέπει να βρεις την αιτία.
 
αυτο ψαχνω και εγω δεν μπορω ν επεμβω και εξολοκληρου στο. Κλουβι.. Ειναι η καναρα με τα μικρα.. Απο κοτσιλια γινεται χαμος.. Απο υπερβιταμινωση; Μπορει ν.χαθει πουλακι;
 
αυτο ψαχνω και εγω δεν μπορω ν επεμβω και εξολοκληρου στο. Κλουβι.. Ειναι η καναρα με τα μικρα.. Απο κοτσιλια γινεται χαμος.. Απο υπερβιταμινωση; Μπορει ν.χαθει πουλακι;
Είπαμε τι θα κάνεις... Τα υπόλοιπα μετά...
 
Ισως επαθε καρδιακο... ισως το τσιμπισε κατι... Που εχεις το κλουβι;
 
Παναγιώτη μου λυπάμαι πολύ! ☹ Την κοιλιά του την είδες;
 
λοιπον το. Πουλακι το εχω σε εξωτερικη εκτροφη, η οποια ειναι απαραβιαστη ακομα. Και απο κουνουπια.. Αλικη ασε ν σκασω ειμαι δεν μπορω ν. Μιλησω και μ τον εκτροφεα ν δω τι κανουν τ δικα του. Κοιταξα κοιλια ηταν μια χαρα ειχε.λιγο λυπακι αλλα δεν φταει σε κατι αυτο..
 
Μαθημένοι να αντέχουμε...
Φρικάρεις ή όχι... Θα έπρεπε να το παλέψεις...
Έχει και το τίμημα το "spor"... Δεν είναι όλα ρόδινα και ωραία...
Σημείωση... περισσότερο για τους νέους φίλους τα παραπάνω.
 
Θα τα ταίσει κανονικά Πάνο.

Τωρα για τον αρσενικό, ας μην πάρω θεση περι μήλων και πρασινάδων.
Και να πάρεις θέση, δεν φταίνε αυτά... Και μετά Χριστόν προφήτες μη γινόμαστε.. Ειδικά χωρίς συμπτώματα.
 
Back
Top