Αναπαραγωγή Θα τα καταφέρει να σπάσει το αυγό μόνο του;

GiorgosGP93

PB New Member
Εγγραφή
20 Μαϊ 2020
Μηνύματα
35
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερααα παιδες αυριο πρεπει να σπασει το αυγουλακι της καναρας μου, με τη τελευταια ωοσκοπηση φαινετε ολο γεματο μεσα εντονο κοκκινο κ μπορει κανεις να διακρινει μικρες συσπασεις. Αυτο π θελω να ρωτησω ειναι αν χρειαζετε κατι απο πλευρας μου δλδ να παρακολουθω ολη μερα ποτε θα σπασει; Η θα τα καταφερει μονο του; Μηπως χρειαστει να το βοηθησω δε ξερω... Κ αφου βγει τι χρειαζετε να κα ω
 
με τη τελευταια ωοσκοπηση φαινετε ολο γεματο μεσα εντονο κοκκινο κ μπορει κανεις να διακρινει μικρες συσπασεις
Δεν έχω και τη μέγιστη εμπειρία από ωοσκόπηση, και γενικά την αποφεύγω, αλλά επειδή συχνά είμαι φοβερά ανυπόμονο άτομο, έχω "ωοσκοπήσει" άπειρες φορές αυγά που ήταν να βγουν εκείνη ή την επόμενη ημέρα και δεν έχουν εκκολαφθεί ακόμα. (Θεωρώ φυσικά τις συχνές ωοσκοπήσεις λάθος, καθώς αυξάνεται η πιθανότητα να σπάσει το αυγό και υπάρχει επίσης όχληση στην κανάρα και στη φωλιά.)
Αυτό όμως που θέλω να πω είναι ότι στις τελευταίες ημέρες προ της εκκόλαψης, ουδέποτε δεν έχω δει κάτι να πάλλεται, ούτε καν κόκκινο χρώμα, αλλά μαύρο (μη διαπερατό από το φως) και ο αεροθάλαμος έχει αυξηθεί σε διαστάσεις.
Επομένως, αν δεν εκκολαφθεί το αυγουλάκι σήμερα, μην χάνεις την αισιοδοξία σου και μην κάνεις άλλη ωοσκόπηση
 
χρειαζετε κατι απο πλευρας μου δλδ να παρακολουθω ολη μερα ποτε θα σπασει; Η θα τα καταφερει μονο του;
Να μείνεις μακριά. Δε χρειάζεται να κάνεις τίποτε άλλο.

κ αφου βγει τι χρειαζετε να κα ω
Διάβασε εδώ για να ξέρεις τι πρέπει να κάνεις όταν γεννηθεί το καναρινάκι.
 
Παιδες μολις εσκασε το αυγο... Βγηκε μια χαρα το μικρουλι.η καναρα το πρωτο π εκανε πηγε παλι να το κλωσησει. Δε το ταισε αμεσως. Ειναι σωστο αττο; Τι να κανω αλλο;
 
η καναρα το πρωτο π εκανε πηγε παλι να το κλωσησει. Δε το ταισε αμεσως. Ειναι σωστο αττο;
Ναι, απολύτως φυσικό. Εσύ φρόντισε μόνο να έχουν φρέσκο αυγό.
Τι να κανω αλλο;
Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο.
Να σου ζήσει!
 
Back
Top