Φροντίδα Θα το επηρεάσει ψυχολογικά ή αλλαγή κλουβιού;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sina

PB New Member
Εγγραφή
11 Απρ 2019
Μηνύματα
380
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους της ομάδας 😃
Έχω σκοπό (όταν ηρεμήσουν τα πράγματα και μπορώ να βγω έξω ανενόχλητη για έρευνα αγοράς) να αλλάξω κλουβί στον Ρικο. Το κλουβί του τον περιορίζει, λόγω του ότι έχει και παιχνίδια μεσα, πατηθρες ξύλινες, ταιστρα και ποτίστρα. Τον τελευταίο καιρό (καθώς ειμαστε πολύ φοβικοι) δέχεται περισσότερα παιχνίδια και θέλει να ασχολείται μέσα στην ημέρα και το κλουβί που έχω τον περιοριζει, ειδικά όταν πρόκειται να κάνει αναστροφή για να μετακινηθεί από το ένα σημείο στο άλλο. Επίσης έχω θέμα και με την οροφή του κλουβιου γιατί πιάνεται σαν κούμπωμα με το ανώτερο τελευταίο οριζόντιο καγκελακι και όταν πάω να του ανοίξω την οροφή κάνει θόρυβο πλεον που πιθανόν τον ταράζει. Και θα ήθελα κλουβί με μια οροφή να ανοίγει και να έχει πατηθρα να στέκεται και να περνάει την ώρα του εκεί. Το κάνει ήδη αλλά το κάγκελο του κλουβιου είναι πολύ λεπτό με αποτέλεσμα να μην τον βολεύει..
Ήθελα να ρωτήσω γνωρίζοντας ότι το κλουβί το θεωρούν σπίτι τους, ασφάλεια κ ίσως είναι συναισθηματικά δεμένα μαζί του, αν η μεταβίβαση του από το σπίτι του σε ένα εντελώς ξένο κλουβί θα είναι ήρεμη η αν θα τον επηρεάσει ψυχολογικά. Ειναι αρκετά φοβικός και δεν ξέρω πως θα το πάρει...
 
Καλησπερα!

Θα το ξεβολεψει η αλλαγη αλλα δεν ειναι αποτρεπτικος λογος αυτος για να κανεις την αλλαγη.
Οταν με το καλο το παρεις θα το βαλεις διπλα απο το κλουβι που εχεις τωρα ωστε να συνηθίσει αφου ειναι τοσο φοβικος οσο περιγραφεις.
 
Καλησπερα!

Θα το ξεβολεψει η αλλαγη αλλα δεν ειναι αποτρεπτικος λογος αυτος για να κανεις την αλλαγη.
Οταν με το καλο το παρεις θα το βαλεις διπλα απο το κλουβι που εχεις τωρα ωστε να συνηθίσει αφου ειναι τοσο φοβικος οσο περιγραφεις.

Ναι πιστεύω ότι στην αρχή θα έχω θέμα, σκέφτηκα μέχρι κ να το βάψω ώστε να έχει το ίδιο χρώμα με το παλιό έστω να νιώθει λίγο οικεία.. Αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται γιατί βάζει το στόμα του στα κάγκελα.
Πολύ φοβικός πραγματικά, δεν ξέρω τι μεταχειρηση είχε ο καημένος πριν.
 
Για να μην στρεσαριστει πολυ το πουλακι μπορεις να του βαλεις τα ιδια σκευη και παιχνιδια που χρησιμοποιουσε πριν, οπως και το ελαφρως χρησιμοποιημενο υποστρομα του στο καινουριο του κλουβι,ωστε να εχει την ιδια "μυρωδια". Το βαψιμο δεν αλλαζει κατι, ισως δυσχεραινει την κατασταση αφου θα εχει εντονη μυρωδια. Οπως και να εχει θε το συνηθισει ευκολα οσο φοβικο και να ειναι!
 
Για να μην στρεσαριστει πολυ το πουλακι μπορεις να του βαλεις τα ιδια σκευη και παιχνιδια που χρησιμοποιουσε πριν, οπως και το ελαφρως χρησιμοποιημενο υποστρομα του στο καινουριο του κλουβι,ωστε να εχει την ιδια "μυρωδια". Το βαψιμο δεν αλλαζει κατι, ισως δυσχεραινει την κατασταση αφου θα εχει εντονη μυρωδια. Οπως και να εχει θε το συνηθισει ευκολα οσο φοβικο και να ειναι!

Γεια σου Κωστα. Ναι αν ήταν να το βάψω τότε σίγουρα θα το άφηνα να ξεμυρισει κ με υλικά τα οποία δεν θα ήταν βλαβερά για εκείνον.. (αν υπάρχουν, δεν ξερω)
Ναι εννοείται θα βάλω τα ίδια αντικείμενα που έχω κ στο άλλο κλουβί να νιώσει ασφάλεια.
 
Ναι αν ήταν να το βάψω τότε σίγουρα θα το άφηνα να ξεμυρισει κ με υλικά τα οποία δεν θα ήταν βλαβερά για εκείνον.. (αν
Το βαψιμο που θα κανεις εσυ θα αχρηστευσει το κλουβι καθως θα ξεφλουδισει σε συντομο χρονικο διαστημα και το χρωμα θα καταληξει στο στομαχι του πουλιου.
Το εργοστασιακο βαψιμο ειναι ανθεκτικο γιατι γινεται και ψησιμο της βαφης.
 
Back
Top