Φροντίδα Θα υπάρξει πρόβλημα αν κάνω ανακατασκευή του χώρου εκτροφής;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης patilas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

patilas

PB Member
Εγγραφή
23 Νοε 2014
Μηνύματα
1.406
Πόλη
Λευκάδα
Καλησπέρα σε όλη την παρέα όπως ξέρετε έχω εξωτερική εκτροφή.. Έχω κλει το μισό μπαλκόνι με τζαμαρία συρόμενη. Σκέφτομαι στ εσωτερικό ώπου βρίσκεται ο τοίχος να βάλω πετροβαμβακα για θερμομόνωση. Κ να τον κλείσω μ γύψοσανιδα. Για ν έχω αυξημένη θερμοκρασία τον χειμώνα. Τι λέτε; Πιστεύετε πως θ αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα;
 
Παναγιώτη δε βλέπω το λόγο που θες να το κάνεις. Μόνο έξοδα θα σου δώσει κι εσύ όπως κι εμείς οι υπόλοιποι έχουμε κάνει αρκετά...
Έχεις φτιάξει μια καλή εκτροφή στο μπαλκόνι που απ' όσο θυμάμαι και είναι καλή και λειτουργική. Ανοίγεις παράθυρα για δροσιά το καλοκαίρι, έχεις σίτες για τα κουνούπια κλπ.
Ειλικρινά αναρωτιέμαι για ποιο λόγο θες να μονώσεις το χώρο;
Αν θέλεις να μονώσεις το χώρο για να μην κρυώνουν τα καναρίνια εκεί που τα έχεις νομίζω πως δεν είναι απαραίτητο μια και σίγουρα έχουν "ντυθεί" κατάλληλα για να αντιμετωπίσουν τις συνθήκες που έχει ο χώρος σου.
Αν θέλεις να ξεκινάς νωρίτερα την εκτροφή, δεν ξέρω αν θα κερδίσεις κάτι παραπάνω.
Αλλά πάλι εσύ ξέρεις τις συνθήκες που επικρατούν στο χώρο σου κάθε εποχή και προφανώς γνωρίζεις και που υστερεί... Άλλωστε εσύ είσαι ο "νοικοκύρης", εσύ αποφασίζεις.
Αν λοιπόν κρίνεις πως υπάρχει θέμα και πρέπει να τοποθετήσεις τη μόνωση να το κάνεις, αν όμως δεν είναι απαραίτητη. Γιατί να ξοδέψεις χρήματα που σίγουρα μας χρειάζονται για άλλες περιπτώσεις.
Σε κάθε περίπτωση... ας μας πεις τι αποφάσισες και κυρίως γιατί... Καλή απόφαση!
 
Όντως δεν υπάρχει ιδιεταιρος λόγω και όντως τόσα χρόνια τα πουλάκια συνήθισαν.. Κ όντως είμαι πλήρης.. Απλά έχω αυτό το μικρόβιο που θέλω ν δημιουργώ συνέχεια.. Και ν πηγαίνω ένα βήμα ποιο πάνω πιο μπροστά από αυτό που είχα πέρυσι.. Ας πούμε τώρα τα Χριστούγεννα εβαλα κάμερες που δεν είχα βάλει ποτέ.. Απλά γισ το κάτι παραπάνω.
 
Όντως δεν υπάρχει ιδιεταιρος λόγω και όντως τόσα χρόνια τα πουλάκια συνήθισαν.. Κ όντως είμαι πλήρης.. Απλά έχω αυτό το μικρόβιο που θέλω ν δημιουργώ συνέχεια.. Και ν πηγαίνω ένα βήμα ποιο πάνω πιο μπροστά από αυτό που είχα πέρυσι.. Ας πούμε τώρα τα Χριστούγεννα εβαλα κάμερες που δεν είχα βάλει ποτέ.. Απλά γισ το κάτι παραπάνω.
Παναγιώτη συνήθως η υπερβολή έχει αντίθετα από τα αναμενόμενα αποτελέσματα. Δεν ξέρω πότε ακριβώς και κάτω από ποιες συνθήκες... αλλά θα πρέπει να λέμε... Δόξα το Θεό... καλά είμαστε και έτσι (εκτροφικά).
 
Καλησπέρα σε όλη την παρέα όπως ξέρετε έχω εξωτερική εκτροφή.. Έχω κλει το μισό μπαλκόνι με τζαμαρία συρόμενη. Σκέφτομαι στ εσωτερικό ώπου βρίσκεται ο τοίχος να βάλω πετροβαμβακα για θερμομόνωση. Κ να τον κλείσω μ γύψοσανιδα. Για ν έχω αυξημένη θερμοκρασία τον χειμώνα. Τι λέτε; Πιστεύετε πως θ αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα;

Τι τοίχος είναι αυτός;
 
Αν τον μονώσεις πιστεύω ότι η μέση θερμοκασία στο εκτροφείο θα είναι χαμηλότερη!

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις διπλά τζάμια αν δεν έχεις (ακριβή επένδυση) και να μονώσεις το πάτωμα (αν δεν υπάρχει θερμαινόμενος χώρος απο κάτω).
 
Το πιο απλό είναι μια χοντρή μοκέτα.
Μοκέτα δεν νομίζω, θα έχει δυσκολία στον καθαρισμό στα τσόφλια, κουτσουλιές που πάντα πετάγονται και θα γεμίσει ψείρα.
Το ντάου τι είναι; Το πλαστικό που στρώνουν ενδιάμεσα στο πάτωμα;
 
Για ξύλινη το σκέφτομαι θ δώσει κ άλλη εικόνα στο μάτι..ωραίο μου αρέσει..
 
Για ξύλινη το σκέφτομαι θ δώσει κ άλλη εικόνα στο μάτι..ωραίο μου αρέσει..
Γνωρίζεις πως το ξύλο αποτελεί την καλύτερη "κρυψώνα" της κόκκινης ψείρας. Θέλει αρκετή προσοχή η χρήση του.
Είναι το μπλε μονωτικό που βάζουμε στους τοίχους/σκεπές
νταου μονωτικο τιμες - Αναζήτηση Google
Είναι ένα σκληρό τύπου "φελιζόλ" υλικό. Τρίβεται όλως σχετικά εύκολα. Αν καλυφθεί με κάποιο άλλο υλικό έχει πολύ καλές θερμομονωτικές ιδιότητες.
 
Όντως δεν υπάρχει ιδιεταιρος λόγω και όντως τόσα χρόνια τα πουλάκια συνήθισαν.. Κ όντως είμαι πλήρης.. Απλά έχω αυτό το μικρόβιο που θέλω ν δημιουργώ συνέχεια.. Και ν πηγαίνω ένα βήμα ποιο πάνω πιο μπροστά από αυτό που είχα πέρυσι.. Ας πούμε τώρα τα Χριστούγεννα εβαλα κάμερες που δεν είχα βάλει ποτέ.. Απλά γισ το κάτι παραπάνω.
Και τι βλέπεις με τις κάμερες;
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές ίσως έχετε δίκιο η υπερβολή ίσως βλάψει.. Ευχαριστώ για την σωστή κατατοπίσει..
Η υπερβολή σκοτώνει, όχι απλά βλάπτει.
Αν τον μονώσεις πιστεύω ότι η μέση θερμοκασία στο εκτροφείο θα είναι χαμηλότερη.
Η μόνωση δυσκολεύει την εναλλαγή θερμότητας δε ζεσταίνει ούτε δροσίζει.
Είναι ένα σκληρό τύπου "φελιζόλ" υλικό. Τρίβεται όλως σχετικά εύκολα. Αν καλυφθεί με κάποιο άλλο υλικό έχει πολύ καλές θερμομονωτικές ιδιότητες.
Που όταν το βλέπει ο ήλιος διαλύεται.
 
Αα ακόμα τίποτα δεν βλέπω την αναπαραγωγή θα έχω όμορφα βίντεο όλης της διαδικασίας.. Κ βέβαια θ παρακολουθώ τις συμπεριφορές τους..
 
Αα ακόμα τίποτα δεν βλέπω την αναπαραγωγή θα έχω όμορφα βίντεο όλης της διαδικασίας.. Κ βέβαια θ παρακολουθώ τις συμπεριφορές τους..
"Καναρινοματάκιας" με χρήση σύγχρονης τεχνολογίας...
Πέρα από κάθε αστείο... Φοβερές εμπειρίες.
 
Εγώ έχω σκεφτεί να βάλω κάμερες για τις μέρες που θα λείπω! Βοηθούν πολύ θεωρώ!
 
Back
Top