Φροντίδα Θα υπάρχουν μάχες αρσενικών μικρών;

panagiotis2014

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2014
Μηνύματα
328
Λοιπον πριν λιγες μέρες εφτιαξα ενα μαγαλο κλουβι. Θέλω να βάλω χώρισμα και στην μια πλευρα αρσενικά και στην άλλην θυλικα. Θα ειπαρξουν μάχες; δηλ αρσ με αρσ και θυλ με θυλ; Εχω δυο αρσενικά έως τώρα αλλά εχω και μικρά και δεν ξέρω τι θα είναι.

Οι φοτο
 

Συνημμένα

  • IMG_20160426_185637-600x800.webp
    IMG_20160426_185637-600x800.webp
    62,4 KB · Προβολές: 74
  • IMG_20160426_185649-600x800.webp
    IMG_20160426_185649-600x800.webp
    53,8 KB · Προβολές: 75
Οταν λες χωρισμα εννοεις στην μεση; οριζόντια; Μια πορτα εχει; απο κάτω;
 
Ναι εντάξει οριζόντια αλλά άλλο Ρώτησα. Αν θα ειπαρχουν μάχες
 
Τα μικρα μπορουν να μπουν για ενα διαστημα σε κλουβα ολα μαζι χωρις χωρισμα. Ενηλικα αρσενικα οχι μαζι με τα μικρα. Ισως ενηλικα θηλυκα. Μη φανταστεις καποιο τεραστιο αριθμο 5 ισως 6 πουλια σε αυτη την κλουβα.
 
Αν βάλω στην κλούβα μονο μικρά και όχι ενήλικα; θα ειπαρχουν μάχες;
 
Σε κάθε κλούβα, σε κάθε κοινόβιο θα υπάρχουν μάχες αρχηγίας.
Κάποιο πουλί θα είναι αρχηγός και θα τρώει πρώτο και κάποιο τελευταίο στην ιεραρχία και θα τρώει ότι περισσεύει...
Με τα μικρά πουλιά οι αρχικές μάχες είναι εντελώς ήπιες...
Η ύπαρξη ενηλίκων κάνει αυτές τις μάχες υπέρμετρα κακές για τα νέα πουλιά..
 
Ε ναι για κλούβα πτησεις το θέλω. Στα θυλικα θα ειπαρχει κανενα πρόβλημα
 
Δες εδώ: https://community.petbirds.gr/threa...ν-κλούβα-υπάρχει-κίνδυνος-να-σκοτωθούν.27072/

Νομίζω πως η απάντηση μου στο ποστ Νο18 θα σε καλύψει.
Συντηρώντας κλούβα τα τελευταία 3-4 χρόνια, πλέον θεωρώ πως η συμβίωση σε μία κλούβα είναι πολύ δύσκολη! Εξαρτάται από την χρονική περίοδο, από τις διαστάσεις της κλούβας και από τον χαρακτήρα του κάθε πουλιού. Η δική μου κλούβα έχει διαστάσεις 1,75 ύψος, 0,90 μήκος και 0,60 πλάτος. Το καλοκαίρι εκεί μέσα συμβίωναν αρμονικότατα γύρω στα 16-18 πουλιά. Τώρα με το ζόρι 6! Θέλει πολύ παρατηρητικότητα η κλούβα! Παρατηρητικότητα και άμεση επέμβαση!

Αριάδνη μου και εγώ έχω δει μάχες! Τα δικά μου βασικά κάνουν αερομαχίες. Αλλά προσωπικά θεωρώ πως όλα αυτά προκαλούν αναστάτωση και στρες μέσα στην κλούβα και αν συνεχίζονται για 2-3 μέρες τότε βγάζω τον ταραξία. Φέτος την άνοιξη είδα ίδια μάχη μεταξύ θηλυκών που ήθελαν την ίδια φωλιά. Η μία βγήκε εκτός. Πλέον ζουν μέσα στην κλούβα 3 αρσενικά και 3 θηλυκά και έχουν βρει τις απόλυτες ισορροπίες. Τα αρσενικά κάθονται και τρώνε δίπλα δίπλα, ταίζονται όλα μεταξύ τους και γενικά δεν έχω κανένα θέμα! Μέχρι όμως να καταλήξουμε στην απόλυτη ηρεμία έβγαλα 7 πουλιά! 😛

Δεν πιστεύω πως μπορούν να σκοτωθούν, αλλά δε βρίσκω και τον λόγο να τα αναγκάζεις να ζουν υπό αυτές τις συνθήκες τρομοκρατίας όχι μόνο τα αρσενικά αλλά και τα θηλυκά που αναγκάζονται να ζουν σε μια εμπόλεμη ζώνη. Και όλο αυτό το στρες και η αναστάτωση που προκαλείται κάνει τα καναρίνια σου και πιο ευαίσθητα σε ασθένειες! Γνώμη μου μην περιμένεις να τα βρουν. Βγάλε άμεσα εκτός κλούβας τον πιο κυριαρχικό και τον πιο ταραξία. Και αν συνεχίσουν οι επιθέσεις και οι μάχες θα πρέπει να βγάλεις και άλλο.. Τον Αύγουστο όμως μπορεί να ξαναδοκιμάσεις να τα βάλεις μέσα στην κλούβα. Στην πτερόροια πέφτουν αρκετά οι ορμόνες..
 
Back
Top