Γενικά Θα υπάρχουν τσακωμοί στη ζευγαρώστρα;

panagiotis2014

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2014
Μηνύματα
328
Θέλω να βάλω μέσα σε μια 63 ζευγαρωστρα 3 θυληκιες καναρες + 4 μικρά 20 ημερών. Θα ειπαρξουν τσακομοι και αλλά προβλήματα;
 
Δεν μπορείς να βάλεις πουλιά 20 ημερών που δεν έχουν "απογαλακτιστεί΄ακόμα.Αυτά τα τελευταία ούτε που τα αγγίζεις/πειράζεις, μόνο τροφή παρέχεις στους γονείς τους.
 
Οι 2 απο τις 3 θυλικιες είναι οι μάνες τους. 3 εχει η μια και 1 η αλλην
 
Ήμουν σαφής. Τα αφήνεις να μεγαλώσουν, να τρώνε μόνα τους 200% και ύστερα το ξανασυζητάμε, αν νομίζω είναι πολλά τα πουλιά για 60 cm.
Γιατί θες να το κάνεις αυτό όμως και βιάζεσαι τόσο;Θα τα μετακινήσεις, λόγω διακοπών;
 
Ναι γιαυτό δεν μπορω να κάνω κάτι άλλο δεν ειπαρχει αλλη λυση
 
Ναι γιαυτό δεν μπορω να κάνω κάτι άλλο δεν ειπαρχει αλλη λυση
Παναγιώτη πριν βάλουμε τα πουλιά μας για αναπαραγωγή θα πρέπει να έχουμε φτιάξει ένα πρόγραμμα. Αν εσύ θέλεις να πας διακοπές και είναι δικαίωμα σου και καλά να περάσεις καλό θα ήταν να τα είχες στείλει και αυτά διακοπές νωρίτερα και να μη σε απασχολούν τέτοια θέματα τώρα, αλλά και αυτά να μην ταλαιπωρουνται με τόσο υψηλές θερμοκρασίες. Δεν είναι λύση να βάλεις σε ένα κλουβί τρεις καναρες και νεοσσούς 20 ημερών. Οι νεοσσοί μένουν με τους γονείς τους μέχρι να τρέφονται μόνοι τους, χωρίς να μετακινούμε το κλουβί τους. Μετά τον απογαλακτισμό τους σε ηλικία περίπου ενός μηνός, αφού έχουμε βεβαιωθεί ότι τρώνε μόνοι τους, τότε σκεφτόμαστε και τη μετακόμισή τους. Καλό είναι μέχρι την ηλικία των τριών μηνών να μη συνυπάρχουν με ενήλικα πουλιά.
 
.. Ούτε υπάρχει κάποιος ''άνθρωπος εμπιστοσύνης'' σας, να του δίνατε τα κλειδιά, απλά και μόνο να τους βάζει λίγη τροφή και νερό μέχρι να γυρίσετε;
 
Ναι γιαυτό δεν μπορω να κάνω κάτι άλλο δεν ειπαρχει αλλη λυση
Θα τα χάσεις τα μικρά.. Είναι κρίμα.. Αν δεν έχεις άλλη λύση κάντο, αλλά μετά μην απορείς γιατί δεν τα τάισαν οι μανάδες τους και γιατί τα βρήκες πεθαμένα...

Αν είχες τελειώσει με την αναπαραγωγή καιρό τώρα (όπως σου λέγαμε) δε θα είχες θέμα τώρα.. Τα μικρά θα ήταν όλα απογαλακτισμένα έτοιμα να μπουν στην κλούβα τους να περάσουν πτερόροια. Αλλά νομίζω πως τα καναρίνια σου τα έχεις για να παίζεις... Δυστυχώς.. Λυπάμαι που το λέω αυτό αλλά μου θυμίζεις όταν ήμασταν παιδιά 12 χρονών και παίζαμε τα γνωστά SIMS. Φτιάχναμε οικογένειες, παντρευόντουσαν έκαναν παιδιά και δεν μας ένοιαζε αν θα ζήσουν ή όχι.. Δεν συμβαίνει το ίδιο με τα καναρίνια όμως. Πρέπει να καταλάβεις ότι στα χέρια έχεις και διαχειρίζεσαι ζωντανούς οργανισμούς, ψυχές με ανάγκες και όρια, και αν εσύ δεν ταίσεις αν εσύ δεν φροντίσεις θα πεθάνουν.. Αυτό το έχεις καταλάβει ή μήπως δεν σε νοιάζει καν;
 
Θέλω να βάλω μέσα σε μια 63 ζευγαρωστρα 3 θυληκιες καναρες + 4 μικρά 20 ημερών.

Άφησε μόνο τα 4 μικρά στην ζευγαρώστρα που έχεις και πήγαινε και αγόρασε άλλη μία για τις κανάρες. Ελπίζω να καταλάβεις το λάθος που πας να κάνεις και να ακολουθήσεις την λύση που σου προτείνω.
 
Άφησε μόνο τα 4 μικρά στην ζευγαρώστρα που έχεις και πήγαινε και αγόρασε άλλη μία για τις κανάρες. Ελπίζω να καταλάβεις το λάθος που πας να κάνεις και να ακολουθήσεις την λύση που σου προτείνω.
Βρε Κώστα μου αν βάλει τα μικρά μόνα τους πως θα ταιστούν; Άραγε τρώνε μόνα τους ποιος ξέρει... ☹
 
Αλίκη άλλο ήθελα να πετύχω με την απάντηση μου αλλά με πρόλαβες.

Νομίζεις ότι γνωρίζει ποια είναι η μάνα των νεοσσών;

Άραγε τρώνε μόνα τους ποιος ξέρει...

Είναι καναρινάκια; Ποιος ξέρει;
 
Εαν είναι για λίγες μέρες οι διακοπές... Πχ μια εβδομάδα
υπάρχει λύση με λίγη προσοχή - παρατηρητικότητα απο εσένα.
Θα βάλεις το χώρισμα στη ζευγαρώστρα και θα βάλεις
στη μία πλευρά τη μια μάνα με τα μικρά της και στην άλλη μεριά
την άλλη με το μικρό της. Απλά αγόρασε ενα μικρό κλουβάκι για την τρίτη ή δώσε την σε κάποιον να τη προσέχει.
Οι κανάρες αφού είναι μόνες τους και δεν υπάρχει αρσενικός δύσκολα θα προχωρήσουν σε μια ακόμα γέννα(εαν συνυπολογίσεις τη κούραση και τη ζέστη )
Καθημερινό μπάνιο και να είσαι σε ετοιμότητα να αντιμετωπίσεις τυχόν προβλήματα.
 
Εαν είναι για λίγες μέρες οι διακοπές... Πχ μια εβδομάδα
υπάρχει λύση με λίγη προσοχή - παρατηρητικότητα απο εσένα.
Θα βάλεις το χώρισμα στη ζευγαρώστρα και θα βάλεις
στη μία πλευρά τη μια μάνα με τα μικρά της και στην άλλη μεριά
την άλλη με το μικρό της. Απλά αγόρασε ενα μικρό κλουβάκι για την τρίτη ή δώσε την σε κάποιον να τη προσέχει.
Οι κανάρες αφού είναι μόνες τους και δεν υπάρχει αρσενικός δύσκολα θα προχωρήσουν σε μια ακόμα γέννα(εαν συνυπολογίσεις τη κούραση και τη ζέστη )
Καθημερινό μπάνιο και να είσαι σε ετοιμότητα να αντιμετωπίσεις τυχόν προβλήματα.
Εχει να μας απαντηση καιρο δεν μπορει να ξερει και ο ιδιος ποιοι νεοσσοι ανηκουν στις δυο καναρες. Καλο θα ηταν να απαντησει γρηγορα χωρις να βιαστει να παρει μια αποφαση. Παντως ειναι κριμα να ψοφισουν οι νεοσσοι.

Ναι γιαυτό δεν μπορω να κάνω κάτι άλλο δεν ειπαρχει αλλη λυση
Φυσικα και υπαρχει λυση αλλα και εσυ δεν μας δινεις τις σωστες πληροφοριες που χρειαζομαστε (ποσα κλουβια εχεις ) (αν ταιζονται μονοι τους οι νεοσσοι )
Επισης μην βιαστεις να παρεις μονος σου αποφαση εδω ειμαστε και εμεις ωστε να δωσουμε την 200℅ σωστοτερη λυση ωστε να μην πεθανουνοι νεοσσοι.
Ενοοειται πως θα συμφωνισω και με την Αλικη η οποια σου απαντησε σε προηγουμενα μηνυματα.
Μην βιαστεις να παρεις λαθος αποφαση δεν παιζουμε με την ζωη των ζωων !
 
Back
Top