Αναπαραγωγή Θελει να ζευγαρωσει και πολιορκει το αρσενικό budgie;

Εγγραφή
7 Ιουν 2014
Μηνύματα
378
Πόλη
Χανιά
Γεια σας παρατηρησα οτι εδω και καποιες μερες ο χαλινος της θηλυκιας μου ειναι γαλαζιο και εκει που ηταν ασπρο ειναι σαν κιτρινο και επεισης κυνηγαει τον αρσενικο και του κελαιδα θελει να ζευγαρωσει ή γινεται ετσι επειδη αυτον τον καιρο αρχιζει πτερορρια;
Ευχαριστω εκ των προτερων
Υ. Γ. Φωτογραφιες δεν ξερω ποτε θα βαλω ελπιζω να μπορεσω συντομα :)
 
Γεια σου, κανονικά τώρα δεν είναι εποχή πτερόρροιας, βέβαια με τον άστατο καιρό και τα δικά μου ρίχνουν κάποια πούπουλα, όμως η συμπεριφορά αυτή δεν έχει καμία σχέση με την πτερόρροια.
Η αλλαγή του χαλινού αν γίνει καφέ είναι μια ένδειξη αναπαραγωγικής φάσης. Σουπιοκόκκαλο έχε στο κλουβί και καλή διατροφή. Όλα τ' άλλα θα τα κάνουν μόνα τους. Όσο ρίχνουν φτερά μην βάλεις φωλιά πάντως.
 
Γεια σας ο χαλινος της λιμπυ εχει γινει καφε και σημερα που πηγα να αλλαξω χαρτι παρατηρησα οτι σε μια γωνΙτσα μαζεβι πουπουλα και κατι κλοστουλες απο ενα παιχνιδι που τους ειχα βαλει τωρα τι να κανω να τους βαλω φωλια;
Ευχαριστω εκ των προτερων
 
τωρα τι να κανω να τους βαλω φωλια;
Ναι βάλε φωλιά. Έχεις; Αν δεν έχεις πάρε ξύλινη, ξέρεις ποια χρησιμοποιούμε; Καθάρισέ την με νωπό πανί, άφησέ την να στεγνώσει, ψέκασέ την καλού κακού με ένα σπρέϋ για ψείρες και αφού την αφήσεις μία μέρα στον ελεύθερο αέρα, τοποθέτησέ την στο κλουβί.
Ο αρσενικός πως τον βλέπεις είναι έτοιμος; Έχεις δει ζευγαρώματα καθόλου; Σουπιοκόκκαλο έχεις στο κλουβί; Τι διατροφή έχεις ακολουθήσει το προηγούμενο διάστημα;
 
Φωλια εχω την καθαρισα το πρωι ζευγωρωματα ειχα δει πριν καιρο πριν γινει καφε τωρα τελευταια δν εχω δει κατι ο χαλινος του αρσενικου ειναι μπλε σκουρο με λιγο πιο ανοιχτο τους βαζω φρουτα και λαχανικα και την επομενη μερα αυγο ή αυγοτροφη κοκκαλο υπαρχει συνεχεια στο κλουβι
 
Εντάξει, ψέκασε την φωλιά και βάλε την και οι ευχές μας σε ακολουθούν 🙂
Ενταξει ευχαριστω για τον χρονο σου και τις απαντησεις σου :)
 
Βαλαμε την φωλιτσα μας και ειπαμε να την εξερευνησουμε
Υ. Γ. ειναι μικρη λιγο ή ειναι η ιδανικη στο πετ σοπ ζητησα φωλια για μπαντζι και μου εδωσαν αυτη και οταν τους ρωτασα εαν ειναι λιγο μικρη μου ειπε οτι ειναι ιδανικη
 

Συνημμένα

  • IMG_20150516_112234.webp
    IMG_20150516_112234.webp
    18,7 KB · Προβολές: 81
  • IMG_20150516_112218.webp
    IMG_20150516_112218.webp
    18,9 KB · Προβολές: 60
  • IMG_20150516_112125.webp
    IMG_20150516_112125.webp
    29,4 KB · Προβολές: 80
Κι εμένα η κανονική για τα budgies μου φαίνεται. Δεν χρειάζεται να δώσεις κάποιο υλικό δεν τις στρώνουν, τις σκάβουν λίγο με το ράμφος τους, κανένα πούπουλο δικό τους και αυτό είναι όλο. Αν θέλεις, και έχεις, μπορείς να δώσεις λίγο χόρτο από κουνέλι, αυτό που τρώνε, αλλά δεν είναι και απαραίτητο. Άντε με το καλό!
 
Κι εμένα η κανονική για τα budgies μου φαίνεται. Δεν χρειάζεται να δώσεις κάποιο υλικό δεν τις στρώνουν, τις σκάβουν λίγο με το ράμφος τους, κανένα πούπουλο δικό τους και αυτό είναι όλο. Αν θέλεις, και έχεις, μπορείς να δώσεις λίγο χόρτο από κουνέλι, αυτό που τρώνε, αλλά δεν είναι και απαραίτητο. Άντε με το καλό!
Α ενταξει γιατι στηναρχη με τη φωλια ανχωθηκα μου φαινοταν μικρη και ελεγα μην σπασουν οι ουριτσες τους χορτο απο κουνελι δεν εχω αλλα εχει μια φιλη μου αν χρειαζεται μππρω να της ζητησω λιγο. Ευχαριστω ❤️️️️
 
Εντάξει, όλα καλά να πάνε και να μας ενημερώνεις :)
 
Εντάξει, όλα καλά να πάνε και να μας ενημερώνεις :)
Ευχαριστω μακαρι θα σας ενημωρωνω σιγουρα..Α και κατι αλλο ππυ ηθελα να ρωτησω εχουμε πορτοκαλια δικη μας παραγωγης (ο,τι τους βαζω δικης μας παραγωγης ειναι χωρις φαρμακα) κανει να τους δωσω;
 
Μπορείς, όχι μεγάλες ποσότητες και όχι συνέχεια. Δεν ξέρω φυσικά να θα το δοκιμάσουν. Χόρτα, σουπιοκόκκαλο δίνεις;
ναι χορτα δινω και σουπιοκοκκαλο υπαρχει μονιμος στο κλουβι
 
Πριν λιγο ειδα βατεματα... Να κανω μια ερωτηση ισως ακουστει λιγο ανοητη απο την μερα απο θα αρχισουν τα βατεματα ποσες μερες περνανε περιπου μεχρι να κανει το πρωτο αυγο; 👍
Ευχαριστω εκ των προτερων 🙂
 
Πριν λιγο ειδα βατεματα... Να κανω μια ερωτηση ισως ακουστει λιγο ανοητη απο την μερα απο θα αρχισουν τα βατεματα ποσες μερες περνανε περιπου μεχρι να κανει το πρωτο αυγο; 👍
Ευχαριστω εκ των προτερων. 🙂
Με το καλό! Καλού κακού άρχισε εσύ να προετοιμάζεσαι μπορεί να είναι σε πολύ λίγες μέρες!
 
Back
Top