Γενικά Θελω να αγορασω καναρινια, αλλα τι ειδος;

billystopo

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2009
Μηνύματα
39
Πόλη
Θεσσαλονίκη
χαιρετω μετα απο καιο τιν παρεα!
λοιπον εχω ξετρελαθει απο τα εντονα λιποχρωμικα κοκκινα καναρινια!
πανεμορφα και με ομορφο κελαιδιμα. το θεμα ειναι ποσο κοστιζουν στα πετσοπ; και τι πρεπει να προσεκω κατα την αγορα; ξερω οτι ξαναφερθηκαν αποψεις στο site αλλα εχω χαθει λιγο ρε παιδια...
τελος θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για την επιγογη μου και αν εχετε να μου προτηνετε και κατι αλλο. (πχ παραδεισια αλλα οχι ζεμρακια γιατι ειχα και μαλιστα πολλα)

ευχαριστω για τον χρονο σας...
 
Εγω φιλαράκο ασχολούμαι με java sparrow... Είνμια καταπληκτικα και θα τρελλαθείος οταν δεις πόσο εξυπνα ειναι...Ασε που και μόνο ποθ τα κοιτάς γελάς.. Ειναι σαν πιγκουίνοι γι αυτο και τα λένε πιγκουινάκια...
 
συνφωνω φιλε μου ειναι πολυ ομορφα!
αλλα... κελαιδανε οπως τα ζεμπρακια; και η τιμη τους;
 
Κελαιδανε.. Μη φανταστεις αηδονια αλλα κατι λενε..25 ευρω εχουν.. Εκτος αν θέλεις να σου πουλήσου εγω κατι μοναδικους συνδιασμους χρωμάτων που έχω πετρύχει που είνια το ενα στα 500 ευρω..😀! Ενα σου λέω και χ΄λαια να είσαι μόνο που θα τα κοιτάς θα γελάς.. Θα σπάει το χειλάκι βρε αδερφε...
 
οσο τα ξανακοιταω μου αρεσουν πιο πολυ! Και με ενδιαφερει η προσφορα σου...😀! το προβλημα μου ειναι οτι εχω μπερδευτει! Και μαλιστα πολυ! στην αρχη ειπα να παρω ενα ζευγαρι loverbirds, μετα ειπα να παρω καναρινια κοκκινα και τωρα μου αρεσουν και τα παραδεισια! το σιγουρο οπως ολοι μας ειναι πως θελω ενα ζευραρι ομορφων πουλιων...
δωσε ρε αδερφε τα φωτα σου... Τι να κανω;
 
Δε ξερω αν έχουυμε γνωρηστει η με εχεισ δει στη τηλεοραση αλαλ είμαι ο master των java...😀(είμαι και πολύ σεμνός)😀!φιλαρ΄καο και εγω είχα παθεί την πλάκα μου οταν τα ειχα πρωτοδεί και ενώ εγινα μέλος εδώ η Γεωργία (pigkaki) και κάποια άλλα παιδιά με βο΄ληθησαν και κατέληξα να έχω 10 java sparrow τώρα στο σπιτι μου! Δύο ζευγάρια απο τρία πουλάκαι ο καθένα... Είνια πανέμορφα σχετικά εύκολα σαν πουλακια και το μονο που θέλουν είναι αρκετο χώρο να πετάνε και μια μπανιέρα... (λατρευουν το μπανάκι)! Το θέμα είνια εσυ τι θέλεις... Αν θέλεις ενα πουλάκαι να κελαηδάει παρε καναρίνι αν θέλεις ένα πουλάκι να σου μιλάει παρε παπαγάλο αν πάλαι θελει κατι εξωτικο με ωραία χρώμματα παρε κατι σε Java ή gouldian. Σκέψου εσυ τι θέλεις και μετά εδώ ειμαστε... Οτι σκεφτείς.. Αν δεν είνια (μ@κια.. ΜΑΖΙ ΣΟΥ 😀)
 
σ' αυχαριστω φιλε μου για τις συμβουλες σου! την παρασκευη θα παω σε ενα μεγαλο πετσοπ εξω απο την Θεσσαλονίκη (ονοματα δεν λεμε), θα δω, θα κρινω και τελικα θα αποκτησω ξανα εναν φτεφωτο φιλο! thanks και παλι!
αν τελικα καταληξω σε ενα ζευγαρι java θα εισαι ο πρωτος που θα το μαθει!
 
Αλανι μου φου βλεέπω ουτι εισαι και πατριδα.. Να ξέρεις οτι το εν λόγω μαγαζί τα java τα έχει σε μια μεγάλη κλούβα μαζί με ζεμπράκια και δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορέσεις να τα δείς απο κοντα... Τώρα όσον αφορα το φύλο... Εμένα μου είχαν πουλήσει αρσενικό για θυληκό... Οπότε... Δε ξέρω κατα πόσο γνωρίζουν απο αυτά τα πουλάκια για να σου δώσουν και συμβουλές...
 
Ναι ομως εχουν ποικοιλια και ζωα που δεν συναντας συχνα... (π.χ. Περυσι ειχε φερει turaco)
 
Χρήστο αν δείς ποικιλία που έχουν και στα πετ σόπ στην Αθηνάς θα πάθεις πλάκα.. Δές τα αυτα τα μαγαζια σαν μια πρώτη επαφη με το ζώο... Να το δείς απο κοντα και μετα σκέψου απο που θα το αγοράσεις.. Θα είναι απο εκεί αν το δείς υγιη και σε καλή κατάσταση (καθαρή)..ή θα είναι απο κάπου αλλού...
 
Τι να κανουμε η Αθηνα ειναι ποιο εξελιγμενη<μπρρρρρ>
Εμεις εδω ειμαστε "ΒορειοΕλλαδιτες"
 
Κι εγω Βορειοελλαδήτης ειμαι ρε Χρηστάκο αλλα δε το είπα γι αυτο... Δεν αρκει η ποικιλία για να χαρακτηρησουμε ενα μαγαζί.. Εδωσα το παράδειγμα της Αθηνάς γιατι είναι απο τα πετ σόπ με τεράστια ποικιλία αλλα καθόλου μέριμνα για τα καημένα τα ζωάκια. Σχεδόν σε όλα τα μεγάλα πετ γίνεται αυτό... Μη βγαίνουμε όμως κιαλλο εκτός θέματος...Billystopo... Κατέληξες πουθενά...
 
λοιπον εχω ξετρελαθει απο τα εντονα λιποχρωμικα κοκκινα καναρινια! Πανεμορφα και με ομορφο κελαιδιμα.

στην αρχη ειπα να παρω ενα ζευγαρι loverbirds, μετα ειπα να παρω καναρινια κοκκινα και τωρα μου αρεσουν και τα παραδεισια! το σιγουρο οπως ολοι μας ειναι πως θελω ενα ζευραρι ομορφων πουλιων...

Φίλε μου δεν έχεις αποφασίσει καθόλου τι είναι αυτό που θέλεις. Η πρότασή μου είναι να περιμένεις μέχρι το τέλος του έτους και να επισκεφθείς κάποια έκθεση πουλιών. Εκεί θα δεις πολλά διαφορετικά είδη και θα μιλήσεις με τους εκτροφείς τους. Θα μπορέσεις να μάθεις ότι ακριβώς θέλεις για τις ιδιαιτερότητες της εκτροφής τους, τα πρότυπα της κάθε ράτσας. Αυτός είναι ο σωστότερος τρόπος να αποφασίσεις, αφού δεις και γνωρίσεις. Από τους ίδιους εκτροφείς θα μπορέσεις να προμηθευτείς, ενδεχομένως, κάποιο ζευγάρι. Αν δεν κάνω λάθος στην περιοχή σου υπάρχει ο σύλλογος ΕΠΑΜ. Μάθε πότε διοργανώνει Έκθεση - Διαγωνισμό & μην την χάσεις.
 
παιδια χθες απεκτησα ενα πανεμορφο αχατη κοκκινο μη εντονο οπως αυτον στην εικονα του προφιλ μου! σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον που διξατε στην περιπτωση μου! το πετσοπ ειχε αρκετα πτηνα, αλλα μολις το ειδα ξετρελαθηκα και το πηρα! Ειναι και το δωρο τον γεωωεθλιων μου και καταλαβαινετε χαρες που εκανα! συντομα θα επανελθω με νεες αποριες... 😀
 
Back
Top