Αναπαραγωγή Θελω να ξαναβαλω τη θυλικια με τον αρσενικο

kiparisi

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαϊ 2008
Μηνύματα
78
Πόλη
Λακωνία
καλιμερα.
ηθελα τι βοιθεια σασ .
θελω να παρω την θυλικια παπαγαλινα για να την ξαναβαλω με τον αρσενικο.
ομωσ στο κλουβι που την εχω την εχω μαζι με τα δυο μικρα τησ .
τα μικρα ειναι περιπου 10 εκατοστα σε μηκοσ . ( ποσο ημερων δε θυμαμαι σιγουρα) ο ενασ ειναι αυτοσ που φενετε στη φοτογραφια.
το προβλημα μου ειναι οτι δε εχω δει τα μικρα να τρωνε μονα τουσ αλλα τελευτεα δε εχω δει να τα ταιζει η μανα τουσ .
τι λετε να κανω;
 
Πανεμορφο το μωρακι! :D Να τα χαιρεσαι!

Γιατι ειχες βγαλει απο το κλουβι το μπαμπα τους; Περιμενε μερικες ημερες ακομη να σιγουρευτεις οτι τρωνε μονα τους!
 
kalispera .
εχω βγαλει τον αρσενικο γιατι τισ προοιγουμενεσ φορεσ που ειχε γεννησει και βγεναν τα πουλια την επομενη εβρισκα τα πουλακια ψοφια.
ετσι την τελευτεα φορα τον εβγαλα απο το κλουβι πριν σκασουν τα πουλακια και τωρα τα 2 που βγηκαν ζουνε.
νομιζω οτι ο αρσενικοσ σκοτονε τα νεογεννητα μολισ βγεναν απο το αβγο.
γι αυτο τον εβγαλα.
 
Προτείνω αναμονή και παρατήρηση για να μην χαθεί άδικα κάποιο μικρό που δεν θα τρώει ακόμη μόνο του. Επίσης καλό είναι να κρατάμε σε ένα τετράδιο αρχείο των πουλιών μας. Από τη στιγμή που έχουμε από 2 ζευγάρια και πάνω είναι κάπως δύσκολο να θυμόμαστε ημερομηνία γέννησης ή παλιές αρώστιες που έχουν περάσει. Ακόμη και συμπεριφορά κατά το ζευγάρωμα. Πάρε ένα μικρό σημειωματάριο και κράτα αρχείο για το κάθε πουλί θα σου φανεί χρήσιμο.
 
κραταω ημερολογιο για ολα τα ζωα αλλα για τα παπαγαλακια επειδη ειχα 2 αποτυχημενες γενεσ δε κρατουσα.
τοτε δε ηξερα και το site πριν λιγεσ μερεσ την ανακαληψα.
μια ερωτηση ακομη.υπαρχει περιπτοση ο αρσενικοσ να σκοτονε τα νεογενηταα;
και αν ναι γιατι; Πωσ το αντιμετοπιζουμε αυτο;
 
Υπάρχει τέτοια περίπτωση αλλά δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτε άλλο από αυτό που έκανες ήδη. Να τον χωρίσεις δηλαδή.
 
Οπως ειπε και ο Φοιβος καλυτερα να βεβαιωθεις πρωτα οτι τα μικρα παπαγαλακια τρωνε μονα τους και μετα μπορεις να βαλεις τη θυληκια να ζευγαρωσει με τον αρσενικο.
 
καλημερα και παλι
ερχομαι σε συνεχεια του μηνηματοσ αυτου.
τα μικρα τρωνε μονα τουσ τα εχω δει.
ομωσ θελω νβα ροτησω το εξησ
να βαλω τη θυλικια με τον αρσενικο παλι στο μεγαλο κλουβι ( 6χ6χ3 ) που βρισκετε και ο μεγαλοσ ή να φερω τον αρσενικο στο μικρο κλουβι με τη θυλικια;
αλλα αν ζευγαρωσουν παλι θα πρεπει να τον ξαναπαρω μιασ και ο αρσενικοσ μολισ βγεναν τα πουλακια μου τα σκοτονε.
ή πιστευετε οτι στο μεγαλο κλουβι δε θα τα σκοτονει;
 
Θελεις αλλη γενια απο παπαγαλακια; Απο εκει πρεπει να ξεκινησεις. Αν δε θελεις βγαλε τη φωλια και αφησε τα σε οποιο κλουβι θελεις. Αν παλι θελεις κι αλλα μικρα, το κλουβι εκεινο ειναι τεραστιο. Το μικρο τι διαστασεις εχει; Την πρωτη φορα που ζευγαρωσανε; Κανε οτι εκανες και την πρωτη φορα αφου ειχε επιτυχια... 😀
 
ναι θελω . Δε πιστεθω ποσ εχω προβλημα με χωρο
το μικρο εινε περιπου 60χ60χ60.
τα μικρα εχουν αρχισει και τρωνε μονα τουσ αλλα σημερα ειδα να τα ταιζει και η θυλικια.
αν φερω τον αρσενικο εδω υπαρχει περιπτωσει να σκοτωσει τα μικρα;
 
ναι θελω . Δε πιστεθω ποσ εχω προβλημα με χωρο
το μικρο εινε περιπου 60χ60χ60.
τα μικρα εχουν αρχισει και τρωνε μονα τουσ αλλα σημερα ειδα να τα ταιζει και η θυλικια.
αν φερω τον αρσενικο εδω υπαρχει περιπτωσει να σκοτωσει τα μικρα;

Ειναι καιρος να πανε τα μικρα σε αλλο κλουβι! Δεν πετυχαινεις τιποτα με το να τα κρατας με τη μαμα τους. Το αρσενικο μπορει να τους επιτεθει αφου το εχει ξανακανει... Αν ο αρσενικος ητανε μεσα θα ειχε ηδη ξεκινησει η νεα γεννα... Το μικρο κλουβι δεν ειναι και μικρο... καλυτερα εκει πιστευω εγω για να εχεις τον ελεγχο οτι και να συμβει... 😉
 
ωραια.
η αλλαγη εγινε. Ο αρσενικοσ ειναι μαζι με τη θυλικια και τ μικρα σε αλλο κλουβο μονα τουσ.
τωρα τι γινετε;
ποσο καιρο περνει το ζευγαρωμα;
λογικα θα τον παρω απο τη θυλικια μολισ γεννησει τα πρωτα αυγα.
ετσι δεν ειναι;
και κατι ακομα. καπου διαβασα οτι οταν γεννησει τα πρωτα αυγα να τα παρω και να βαλω κουφετα.
μπορει καποιοσ να μου πει το λογο γι αυτο;
 
Οχι και κουφετα! Ειναι σκετη ζαχαρη και δεν ειναι καλο για τα πουλια! Υπαρχουνε πλαστικα αυγα γι αυτο το σκοπο ο οποιος ειναι να γεννηθουνε ολα τα μωρα την ιδια μερα! Εγω δεν θα εβαζα χερι στη φωλια τη στιγμη που θα ειναι και μονο του το θηλυκο. Τι σε πειραζει αν βγαινουνε μερα παρα μερα; 😕

Φροντισε τη διατροφη του ζευγαριου και κρατα τα σε μερος που να μην τα χτυπαει ο ηλιος. Θα ητανε καλο να βρισκονται σε καπως δροσερο μερος αυτην την εποχη... 😉
 
καλησπερα.
να ρωτησω κατι ακομη.
σε ποσουσ μηνεσ απ οταν γεννηθουν ξεχωριζει στα μικρα παπαγαλακια αν ειναι αρσενικά ή θυληκα;
(μπλε ή κοκκινη μητη );
 
Back
Top