Φροντίδα Θελω συμβουλες βρηκα μικρο περιστερι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης discus
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

discus

PB New Member
Εγγραφή
2 Νοε 2014
Μηνύματα
2
Πόλη
Κομοτηνή
καλησπερα σε ολουςεχει μια εβδομαδα που στο μπαλκονι μου ηρθε ενα μικρο περιστερι, το μπαλκονι μου ειναι ψιλα αρα ηρθε πετωντας, δεν ειναι τραυματισμενο πεταει, αλλα φαινεται οτι ειναι μικρο και μαλλον ηταν η πρωτη του πτηση αυτη και προσγειωθηκε ανωμαλα, το ταιζω 3 φορες την μερα σιταρι, τρωει μια χαρα, θελω απλα συμβουλες για το που να κρατησω, αυτην την στηγμη εχω δεσει το ποδαρακι του απαλα εννοειται σε μια γνια κατω στο πατωμα για να μην τριγυρναει μεσα στο σπιτι και κουτσουλαει παντου,το βραδυ το βαζω μεσα σε ενα χαρτοκουτο και κοιμαται εκει, το πρωι το βγαζω παλι και καθεται δεμενο, ερωτηση πρωτη θελει ανα τακτα χρονικα διαστηματα να το κανω να πεταει λιγακι μεσα στο σπιτι μου για να μαθει να πεταει καλυτερα; Ερωτηση δευτερη χρειαζεται να του παρω κλουβι; η μπορει να συνιθησει να καθεται δεμενο πανω σε κανενα κλαδι που θα του φτιαξω; Ερωτηση τριτη ποτε μπορω να το ελευθερωσω;
 
Καλημέρα, μπράβο που το προστάτευσες όταν το βρήκες. Βάλε αν θέλεις μια φωτογραφία petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/ να δούμε πόσο μικρό είναι, δηλαδή είναι νεοσσός ή απλά ένα νεαρό περιστεράκι;
Καλά κάνεις και του δίνεις στάρι (το σπας λίγο πριν το δώσεις 😉 , μπορείς ακόμα να του δίνεις αυγό πολτοποιημένο, κουάκερ, καλαμπόκι φρέσκο, φρυγανιά τριμένη.
Πάρε μία σκόνη pinex από petshop να του βάλεις για τις ψείρες που σίγουρα θα έχει.
Άλλα δεν ξέρω κι εγώ για τα περιστέρια, περίμενε πιο έμπειρους στο είδος.
Τώρα το θέμα με το δέσιμο είναι πρόβλημα. Φυσικά πρέπει να πετάει διαφορετικά θα ατονήσουν οι μύες του και θα έχει πρόβλημα, ιδίως που είναι πάνω στην φάση της ανάπτυξής του. Όσο το έχεις εσύ φτιάξε ένα αυτοσχέδιο σταντ και είναι σίγουρα ότι θα κάθεται στο πιο ψηλό κλαδί.
Επίσης τώρα που το έχεις τόσον καιρό μέσα και με τις θερμοκρασίες στην Κομοτηνή, οι οποίες θα πέσουν κι άλλο λόγω εποχής, δεν ξέρω πότε θα είναι κατάλληλη περίοδος να το αφήσεις ελεύθερο.
Περίμενε γνώμες και από άλλους και να βοηθάς πάντα :)
 
dISCUS αν αποφασίσεις να το κρατήσεις και να ασχοληθείς με περιστέρια άρχισε να προγραμματίζεις να του φτιάξεις μια κλούβα.
Μια κλούβα που θα την βάλεις στην ταράτσα ή σε αυλή ή ακόμα και σε μπαλκόνι.
Κατά την γνώμη μου τα περιστέρια δεν κάνουν για μέσα στο σπίτι. (αν και πολλοί έχουν)

CIMG2328-srng.webp 6939958589_ba875e2d3e_z-srng.webp
 
ευχαριστω για τις απαντησεις σας,θα του κανω ενα μεγαλουτσικο κλουβακι για μεσα τωρα που ειναι χειμωνας και μετα βλεπουμε, φωτογραφιες εχω θεματακι με το pc μου και δεν μπορω να ανεβασω αλλα το περιστερι δεν ειναι νεοσος, ειναι απλα νεαρο,θα του κανω μερα παρα μερα μαθηματα πτησης στο υπογειο μου, σας ευχαριστω
 
Να πάρεις ένα ακόμη να μην είναι μόνο του. Το Περιστέρι αναγνωρίζει το χώρο ως σπίτι του στον μήνα επάνω. Προτείνω το καλοκαίρι να του φτιάξεις μια φωλιά στο μπαλκόνι και να το αφήνεις να πετά όποτε θέλει. Μέχρι τότε εκπαίδευσέ το να έρχετε στο χέρι σου με κάποιο κάλεσμα (πχ. σφυριγμα ή τέντωμα του χεριού σου. Τι είναι αρχενικό ή θυληκό; Παγγούρι, Παπαγάλος ή βούτα; Ή...
 
Πρώτα απο ολα συγχαρητήρια για την κίνηση σου. Απο εκεί και πέρα θα σου έλεγα να μη βάλεις το περιστεράκι σε κλουβί μόνιμα αλλά να το αφήσεις ελεύθερο στο μπαλκόνι σου. Προκειμένου μάλιστα να το θεωρήσει σπιτι του, πάρε ενα ακόμη περιστεράκι αντιθέτου φύλλου, βάλε τα σε ενα μεγάλο, ευρύχωρο κλουβί σε απάγκιο στο μπαλκόνι σου, με κλαράκια ώστε να μπορούν να κουρνιάζουν, και ξεκινά να τα αφήνεις ελεύθερα στο μήνα επάνω αν κι εφόσον ισχύει αυτο που λέγεται στο παραπάνω μήνυμα, σχετικά με την αναγνώριση του σπιτιού.
 
discus καλημέρα και μπράβο για την φροντίδα που δίνεις στο περιστεράκι... όμως! Πρόσεξε καλά τις επιλογές σου για το άν θα του βάλεις ζευγαράκι... ώς γνωστόν, τα περιστέρια όταν ζευγαρώσουν κάνουν πάντα 2 αυγά, από τα οποία 99,99% προκύπτει ζευγάρι. (το οποίο κανένα ενδοιασμό δεν έχει για ζευγάρωμα) που σημαίνει οτι σε χρόνο dt θα έχεις δύο ζευγάρια που θα σου δώσουν άλλα δύο κλπ. έτσι κάποτε βρέθηκα από ένα ζευγαράκι νεοσσών κου μάζεψα απότον φωταγωγό, με 136 περιστέρια και δεν ήξερα κατά που να κάνω.. η απόφαση δική σου...
 
Back
Top