Αναπαραγωγή Θελω τα φωτα σας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης g-kiss
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

g-kiss

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2008
Μηνύματα
189
Πόλη
Κως
Φροντιζω 2 αρσενικες καρδερινες και μια θυληκια. Τις εχω σε ξεχωρα κλουβια και το ζητημα ειναι οτι δεν μπορω να κρινω με ποιο απο τα αγορια να βαλω το κοριτσι. το πρωτο αγορι ειναι πολυ κυριαρχικο, οταν τον αφηνω με το κοριτσι στην ζευγαρωστρα δεν την αφηνει σε χλωρο κλαρι και της επιτιθεται συνεχεια. Το δευτερο αγορι ειναι το αγαπημενο μου και ας ειναι λιγοτερο ομορφο και ας κελαηδα λιγοτερο ομως ειναι πιο ημερος και απο την σκυλα μου, οταν δοκιμαζω να βαλω τον δευτερο στην ζευγαρωστρα συμβαινει το αντιθετο και το κοριτσι επιτιθεται στο αγορι. υπ`οψιν οτι τα πουλια βλεπονται συνεχεια μιας και τα κλουβια τους ειναι κολλητα το ενα με το αλλο και οταν τα παρατηρω δεν εχουν προβλημα να πλησιαζονται.<Υ. Γ Δεν ειναι αναγκη να πιεσω καταστασεις, μπορω να περιμενω.Απλως θα ηθελα να μου πειτε ποιο αγορι να προτιμησω.>
 
Σημεία των καιρών!

Στις καρδερίνες τα θηλυκά διαλέγουν. Γαμπρό, οπότε άσε τη θηλυκιά σου να πράξει κατά βούληση...
Βάλε τα κλουβιά κολλητά, αν είσαι τυχερός με κάποιο αρσενικό θα αρχίσει να ταϊζεται.
Σε παρόμοια βέβαια περίπτωση, 2 αρσενικά μου αφήσαν τα θηλυκά & ταϊζόντουσαν μεταξύ τους!
Σημεία των καιρών! :40:
 
εμενα παλι η δικια μου χαμουρευεται με οτι αρσενικο βλεπει μπροστα της
ing::105:
οσο αφορα φιλε μου την περιπτωση σου, εγω θα τις εβαζα το πιο κυριαρχικο που λες. Θα ειναι πιο ''ομορφος'' λογικα για την κοπελα σου
 
Νίκο εγώ πάλι πιστεύω ότι δεν έχεις κάνει σωστά όλα τα βήματα. Δηλαδή διαλέγεις μία από τις δύο αρσενικές και την βάζεις στην ζευγαρώστρα με την θυληκιά.Βέβαια τοποθετείς και το χώρισμα. Σε κάθε διαδικασία αναπαραγωγής και ειδικά με καρδερίνες υπάρχει και ένα ρίσκο. Όντως η θυληκιά διαλέγει τον αρσενικό αλλά δεν ξέρεις αν θα πάει κιόλας. Κάθε πουλί έχει τον χαραχτήρα του.Άλλα είναι αυταρχικά και άλλα όχι.Αν δεν ξεκινήσεις την διαδικασία όμως σωστά η γνώμη μου είναι ότι δύσκολα θα έχεις αποτέλεσμα. Θέλει υπομονή και πίστη στα πουλιά σου. Προπάντων όμως θέλει όρεξη και υπομονή. Υπάρχουν σχετικά ποστ για την διαδικασία.
 
Δυστυχως φιλε Ισιδωρε τα πουλακια τα πηρα τον Ιανουαριο και οπως καταλαβαινεις δεν μπορεσα να ασχοληθω νωριτερα. Σκεφτομαι να δοκιμασω με τον πρωτο αρσενικο και οτι προκυψει. Καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο κι ετσι αν γινει κατι φετος θα ειναι τυχαιο. Θα προετοιμαστω ομως καλυτερα για του χρονου.
 
Μετα απο 4 μερες γεματες με καβγαδες, αρχισαν να τα βρισκουν. Ο αρσενικος εχει λιωσει, καθεται διπλα της και της κελαηδα χαμηλοφωνα.Αυτη τον αγνοει, αλλα που θα παει, η αγαπη θα νικησει. Εχω βαλει 2 φωλιες μαι εξωτερικη και μια εσωτερικη, εβαλα και λινατσα αλλα ο μονος που παιζει μ`αυτην και την κουβαλα περα-δωθε ειναι ο αρσενικος. Δεν ειναι λιγο παραξενο.? το βραδυ τα ακουω που μιλανε, και αυτο πρωτη φορα απο οσα χρονια ειχα πουλακια τωρα εδω και 2 μερες συμβαινει αυτο. ειναι φυσιολογικα;
 
Back
Top