Γενικά Θελω ringneck, θα ειναι σαν τα κοκατιλ στην εξημερωση ή όχι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Billy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Billy

PB Member
Εγγραφή
14 Απρ 2008
Μηνύματα
363
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας παιδια εχω βρει μερικα πετ με ρινγκνεκ αλλα ειναι 6 7 μηνων. Εχω ακουσει και οτι ειναι περιεργα σαν πουλια και δεν ξερω αν αξιζει να παρω ενα... Θα ειναι σαν τα κοκατιλ στην εξημερωση ή θα ειναι δυσκολο να εξημερωθουν;
 
Eίναι πολύ δύσκολο να εξημερωθούν όπως και οι ροζέλες. Θα σου πρότεινα να πάρεις μωρό ταισμένο στο χέρι
 
το χω ξανακουσει αυτο γ αυτο ρωταω... Ευχαριστώ πανω θελω πολυ να μου πουν καποιοι που εχχουν εστω και αγρια... Ειναι δυσκολη η εξημερωση, ας πουμε σε κοκατιλ δεν ζοριστηκα και τοσο.. Δεν ξερω πως θα ναι σ αυτα τ πουλια
 
εχω δεκα χρονια ριγκνεκ κ ειναι πολυ δυσκολα στην εξημερωση. αλλα ειναι πολυ ομορφοι παπαγαλοι κ εχοθν εναν ιδιαιτερο τροπο στο να μημουντε διαφορους ηχους. τωρα αν μενεις σε πολθκατοικια να ξερεις οτι μπορει οι γειτονες να εχουν προβλημα διοτη φωναζουν πολυ κ αρκετες φορες την ημερα
 
αληθεια ε;ευχαριστω πολυ φιλε μου.. Οταν λεσ μιμουνται παρολο που ειναι αγριος ο δικος σ εχει μαθει καμια λεξη να μιμειται;
 
θες να παρακολουθήσεις αυτό το θέμα; ίσως σε βοηθήσει στην απόφασή σου
Η Εξημερωση του Πακο (ringneck) στο Forum Φροντίδα, Διαμονή, Εκπαίδευση Παπαγάλω
 
α θελω να ρωτησω κατι ακομα εχω δει το συγκριτικο πινακα και λεει υψηλος θορυβος, δεν παλευεται δηλαδη σε διαμερισμα; Ειναι οπως τα Lovebirds; Πιο πολυ;
 
α θελω να ρωτησω κατι ακομα εχω δει το συγκριτικο πινακα και λεει υψηλος θορυβος, δεν παλευεται δηλαδη σε διαμερισμα; Ειναι οπως τα Lovebirds; Πιο πολυ;

Δεν μπορείς να συγκρίνεις την φωνή απο έναν ringneck με την φωνή ενός love. Για διαμέρισμα κάνει αρκεί να έχεις καλές σχέσεις με τους γείτονες 😉
 
οταν λεσ δεν μπορεις να σσυγκρινεισ;

Δεν μπορείς να συγκρίνεις την φωνή απο έναν ringneck με την φωνή ενός love. Για διαμέρισμα κάνει αρκεί να έχεις καλές σχέσεις με τους γείτονες 😉

Όταν φωνάζει δεν παίζει 😉

Ένα μικρό δείγμα φωνής:
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
δεν ξερω δεν μου φαινεται και τοσο δυνατο... Το συγκεκριμενο ειναι και κολλημενο στην καμερα
 
δεν ξερω δεν μου φαινεται και τοσο δυνατο... Το συγκεκριμενο ειναι και κολλημενο στην καμερα


Επειδή έχω μια κοπελίτσα, επέτρεψέ μου να έχω αντίθετη γνώμη. Ένας ring αν αρχίσει να φωνάζει, φωνάζει υπερβολικά δυνατά.
 
ειναι αληθεια πως φωναζουν αρκετα και εγω για αυτο ανυσηχουσα αλλα ρε παιδια οκ παπαγαλοι ειναι θα ουρλιαξουν και λιγο μην τα θελουμε ολα δικα μας να μιλαει να κανει τουμπες κτλ αλλα μουγκα και τα σκυλια γαβγιζουν και οι γατες νιαουριζουν εγω με αυτη την λογικη κινηθηκα! αν θελουν ας ερθουν να μου πουν τπτ οι γειτονες και μετα θα παρω και εναν macaw ετσι για να δουν πως υπαρχουν και χειροτερα! Χεχεχεχεχ!
 
Όντος σωστά! Τα ringneck φωνάζουν το ίδιο δυνατά με τους Αλεξανδρινούς παπαγάλους;
 
Back
Top