Ασθένειες Θεραπεύεται τελείως το βαριάς μορφής scaly face;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης niva2gr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

niva2gr

PB Member
Εγγραφή
20 Ιουλ 2008
Μηνύματα
965
Πόλη
Λιβαδειά
Σε δύο μήνες θα "κληρονομήσω" το Budgie μιάς γνωστής που θα φύγει μόνιμα για έξω. Σήμερα λοιπόν είχα την ευκαιρία να το ξαναδώ μετά απο αρκετό καιρό. Λοιπόν, είδα μπροστά μου μιά εικόνα φρίκης! To κακόμοιρο το πουλάκι είναι τίγκα στο scaly face! Το πρόσωπό του έμοιαζε με το πουλί εδώ:

Scaly-Face-Budgie.webp

Τα μάτια του έχουν σχεδόν κλείσει και το ράμφος του είναι ακριβώς όπως του πουλιού στην φωτογραφία!
Τα πόδια του είναι σε χειρότερη κατάσταση, και επιπλέον έχει τόσο μεγάλα νύχια ώστε να μην μπορεί να πιαστεί καλά απο την πατήθρα, και το ένα του τουλάχιστον δάχτυλο στο αριστερό πόδι να έχει παραμορφωθεί εντελώς επειδή το στραβοπατάει.
Είπα στην κοπέλα να πάει σε κτηνίατρο για να κόψουν τα νύχια και να αγοράσει τουλάχιστον epithol για να του βάζει, αλλά δεν ξέρω τελικά αν θα το κάνει.
Το πουλί είναι αρσενικό και περίπου 3 ετών. Μέχρι 1 έτους είχε και ταίρι το οποίο πέθανε και απο τότε ζει μόνος του.

Και τώρα οι ερωτήσεις μου: Θεραπεύεται εντελώς το scaly face ή θα περάσει όλη τη ζωή του μαζί μου στην απομόνωση; Επίσης μεταδίδεται αποκλειστικά και μόνο με την δερματική επαφή;

Υ. Γ.: Έχω ήδη διαβάσει όλα τα σχετικά θέματα.
 
Back
Top