Γενικά Θηλυκά καρδερινοκάναρα, πρέπει να μας προβληματίσει θέμα;

THODORIS1982

PB Member
Εγγραφή
22 Οκτ 2007
Μηνύματα
759
Πόλη
Λάρισα
Πρέπει να μας προβληματίσει το θέμα των θηλυκών καρδερινοκάναρων; Πολλοί προσπαθούν να βγάλουνε κάποιο μούλο αλλά κανείς δε σκέφτεται τις επιπτώσεις ούτε εγώ το σκέφτηκα όταν έκανα τέτοια προσπάθεια.

ΟK, τα αρσενικά έχουν πρωτότυπη φωνή ίσως ωραία χρώματα. Τα θηλυκά; Τα χαρίζουμε από εδώ και από εκεί; Τα καταδικάσαμε από τη γέννηση τους. Φέραμε στη ζωή ένα πουλί που από τη φύση του θα θέλει κάποια στιγμή να αναπαραχθεί αλλά εμείς προνοήσαμε να μη μπορεί να το κάνει.
 
Ίσως έχεις ένα δίκιο σε αυτά που λες.
Ωστόσο από ότι έχω διαβάσει και εδώ αλλά και σε άλλα site πολλοί είναι αυτοί που χρησιμοποιούν τα θηλυκά καρδερινοκάναρα στην εκτροφή καναρινιών χρησιμοποιώντας τα ως παραμάνες.

Σε καμιά περίπτωση οπότε τα θηλυκά καρδερινοκάναρα δεν είναι άχρηστα και όταν τα χρησιμοποιούμε ως παραμάνες και επωάζουν αυγά, στη συνέχεια μεγαλώνουν μικρά θεωρώ ότι καλύπτουν την επιθυμία για αναπαραγωγή.
 
Τη συγκεκριμενη δουλεια της παραμανας τι κανει και μια καναρα αριστα. Μπορεις να χρησιμοποιεις παραμανες καναρες μεγαλης ηλικιας και να εχεις το ιδιο αποτελεσμα. Γιατι να κανουμε πειραματα; Πολλοι χαριζουν τους θυληκους μουλους για να τους ξεφορτωθουν και ακομα χειροτερα καποιοι τους αφηνουν ελευθερους λες και μπορουν να επιβιωσουν ελευθεροι. Ο μουλος δεν ειναι καρδερινα ουτε φλωρος ουτε τιποτα αλλο ωστε να βρει το δρομο του. Ειναι ενα υβριδιο που δυσκολα θα επιβιωσει ελευθερο μαλλον στο στωμα καποια γατας θα βρεθει. Μη ξεχναμε οτι τα εγκλοβισμενα πουλια λογω του οτι εχουν ατροφησει τα φτερα δε μπορουν να πετανε καλα. Πολλα ψοφανε και απο το σοκ της απελευθερωσης
 
Kai tora tin erotisi mou:

Giati xriasoume paramanes ; Den kanoune i Manes;
 
Αλέξανδε υποθέτω ότι η ερώτησή σου είναι ρητορική και ελαφρός εκτός θέματος.
 
Δεν εχω χρησιμοποιησει παραμανες ισως γιατι δεν ειχα την πολυτελεια αυτη. Παντα τα θυληκα που ειχα και ακομα εχω παιρνουν μερος στη διαδικασια αναπαραγωγης κανονικα.
Θελω να πιστευω οτι οσοι τις χρησιμοποιυν το κανουν ωστε να εχουν εναλακτικη αν συμβει κατι κατα τη διαρκεια της επωασης
Αλλα καποιοι σιγουρα και ειναι οι λεγομενοι καναρινοπαραγωγοι χρησιμοποιυν παραμανες ξεθεονοντας τα αλλα πουλια σε συνεχεις αναπαραγωγες
Αλλα ας μη ξεφυγουμε οι παραμανες ειναι ενα αλλο μεγαλο κεφαλαιο που πρεπει να συζητησουμε σε αλλη ενοτητα
 
Αλέξανδε υποθέτω ότι η ερώτησή σου είναι ρητορική και ελαφρός εκτός θέματος.

Den to blepo gia rhitoriki erotisi Stefane. To blepo san erotisi pou kolai sto thema. Ego eimai tis gnomis mono kales Manes kanoune kales Manes. Kai den exo ergostasio pou sfiaxnei poulia, 1 thiliki kanei ayga kai tris paramanes klossane ana zefgari, mono na kano poli poulia gia poulima. Dika mou poulia pane kanonika stin periodo anaparagogis, klossane mono tous ta ayga kai taisoune mono tous ta mikra. An den to kanoune, den einai poulia gia ektrofei. Gia afto den katalabeno pos kapios xriasete paramanes. Gia afto den einai ena ALIBI giamena an kapios lei ektrefo Moulos, giati xriasoume ta thiliki gia paramanes.
Kai kapote ixa Gouldia, tote ola legane Gouldian boris na ektrefeis MONO an exeis paramanes. Kai omos den xriastika paramanes.

Mipos an mia mera ektrefo Kukos skeftoume alios.

Signomi tora eimouna pragmatika EKTOS THEMATOS.
 
θυληκα καρδερινοκαναρα. Πρεπει να μας προβληματισει λιγο το θεμα. Πολλοι προσπαθουν να βγαλουνε καποιο μουλο αλλα κανεις δε σκεφτεται τις επιπτωσεις ουτε εγω το σκεφτηκα οταν εκανα τετοια προσπαθεια. Ο. Κ τα αρσενικα εχουν προτοτυπη φωνη ισως ωραια χρωματα. Τα θυληκα; Τα χαριζουμε απο εδω και απο εκει; ΤΑ καταδικασαμε απο τη γεννηση τους.Φεραμε στη ζωη ενα πουλι που απο τη φυση του θα θελει καποια στιγμη να αναπαραχθει αλλα εμεις προνοησαμε να μη μπορει να το κανει
είμαι της γνώμης ότι όποιος θέλει να παράγει μούλους θα ήταν καλύτερα αντί για καρδερίνα να χρησιμοποιεί φλώρο που τα υβρίδια έχουν την δυνατότητα αναπαραγωγής. Οπότε και περίτεχνες φωνές έχουμε και δεν φορτωνόμαστε με στείρα πουλιά.
 
Σε συμπλήρωση αυτών που έγραψε ο Αλέξανδρος,
να παραθέσω την προσωπική μου εμπειρία.
Φέτος (καρδερίνες & φανέτα),
όσα ταίστηκαν από τις μάνες τους
έχουν εμφανώς καλύτερη πορεία.
Εώς τώρα.
 
είμαι της γνώμης ότι όποιος θέλει να παράγει μούλους θα ήταν καλύτερα αντί για καρδερίνα να χρησιμοποιεί φλώρο που τα υβρίδια έχουν την δυνατότητα αναπαραγωγής. Οπότε και περίτεχνες φωνές έχουμε και δεν φορτωνόμαστε με στείρα πουλιά.

- Εδώ έχει γίνει συζήτηση
https://community.petbirds.gr/threads/Ζευγαρώνουν-τα-φλωροκάναρα.1661/
ας μην επεκταθούμε και σ'αυτό το thread
που έχει σαν θέμα τα θηλυκά καρδερινοκάναρα.
 
Den to blepo gia rhitoriki erotisi Stefane. To blepo san erotisi pou kolai sto thema. Ego eimai tis gnomis mono kales Manes kanoune kales Manes. Kai den exo ergostasio pou sfiaxnei poulia, 1 thiliki kanei ayga kai tris paramanes klossane ana zefgari, mono na kano poli poulia gia poulima. Dika mou poulia pane kanonika stin periodo anaparagogis, klossane mono tous ta ayga kai taisoune mono tous ta mikra. An den to kanoune, den einai poulia gia ektrofei. Gia afto den katalabeno pos kapios xriasete paramanes. Gia afto den einai ena ALIBI giamena an kapios lei ektrefo Moulos, giati xriasoume ta thiliki gia paramanes.
Kai kapote ixa Gouldia, tote ola legane Gouldian boris na ektrefeis MONO an exeis paramanes. Kai omos den xriastika paramanes.

Mipos an mia mera ektrefo Kukos skeftoume alios.

Signomi tora eimouna pragmatika EKTOS THEMATOS.

Αλέξανδρε δε θα διαφωνήσω στα περισσότερα από αυτά που λες.

Να διευκρινήσω όμως κάποια πράγματα:
1) Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ παραμάνες.
2) Δεν έχω εργοστάσιο παραγωγής καναρινιών (αν υπονοείς κάτι τέτοιο).
3) Ο τρόπος χρήσης μια παραμάνας δεν θα έπρεπε είναι για να αυξήσουμε την παραγωγή αλλά μόνο για περίπτωση ανάγκης όταν κάτι δεν πάει καλά με την κανάρα. Με αυτό το σκεπτικό αναφέρθηκα στις παραμάνες και όχι με αυτό που αναφέρθηκες εσύ.

Άρα το μόνο που ήθελα να πω είναι ότι τα θηλυκά καρδερινοκάνα μπορεί ορισμένες φορές να είναι πολύ χρήσιμα.
 
Θα συμφωνησω με τον Στεφανο... Το θηλυκο καρδερινοκαναρο ορισμενες φορες ειναι πολυ χρησιμο.. Οταν κατι δεν παει καλα, κατα την επωαση των αυγων ή για καποιο λογο η καναρα ''χαθει''.
Τωρα οσον αφορα το ηθικο μερος του θεματος... Αν ειναι σωστο να παραγουμε πουλια που ειναι στειρα.. Και αφωνα.. (και η 1η σκεψη καποιου που εχει θηλυκα, ειναι να τα ''ξεφορτωθει'').
Θα τοποθετηθω θετοντας ενα αλλο ερωτημα. Ειναι ηθικα σωστο ενας ο οποιος παραγει πουλια εμφανισης.. Και καποια απο αυτα δεν πληρουν τα στανταρτς.. Να τα ''ξεφορτωνεται''; Το ιδιο και με τα πουλια φωνης.
Πειτε μου... Οσοι ασχοληστε με εκθεσεις... Και οχι μονο. Τα πουλια που δεν εχουν την φωνη που θελετε...ή την εμφανιση ή τα χρωματα... Τι τα κανετε; Δεν τα ''ξεφορτωνεστε'', σε γνωστους(ασχετους) ή σε μαγαζια;
Ενας ο οποιος βγαζει 100 νεα πουλια και καποια απο αυτα.. Εχουν προβληματα... Τι τα κανει; Τα κραταει...ή τα ''πεταει''?
 
Stefane, katalaba tin thesi sou, ala kata tin gnomi mou den xriasoume PARAMANES gia afto pou les esei. An mia Kanara/Karderina exei problima kai exo mia ali pou exei ayga, tha balo ekei. An den exo ...distixos tha pane ta ayga gia to Skoupidoteneke. Stis Kanares bori na einai xrisimo i Paramana, stis Karderines kai sta exotika, den einai. Ta mikra xanounde ta enstinkta kai ton habitus tis Karderinas/Exotika. Simenei exo xarakteristika kanarines me emfanisi Karderina/Exotika. Kai ta pio poli problima ksekinisoune otan erthei i anaparagogi gia afta ta mikra.

Sofia, afta ta mikra pou den kanoune gia ekthesis i gia tin ektrofei mou, pragmatika einai afta pou pane se gnostous kai sta Pet-Shop. Den boroume na kratame ola ta poulia pou ektrefoume. Kai afta einai meta afta ta poulia pou pane se anthropous, pou den seloune na ektrefoune poulia, pou exoune kamia skesei me ektrofei ala seloune ena pouli i dio gia na exoune tin xara me afta.
 
Sofia, afta ta mikra pou den kanoune gia ekthesis i gia tin ektrofei mou, pragmatika einai afta pou pane se gnostous kai sta Pet-Shop. Den boroume na kratame ola ta poulia pou ektrefoume. Kai afta einai meta afta ta poulia pou pane se anthropous, pou den seloune na ektrefoune poulia, pou exoune kamia skesei me ektrofei ala seloune ena pouli i dio gia na exoune tin xara me afta.
Το γνωριζω αυτο πολυ καλα και καποια στιγμη νομιζω θα πρεπει να αναφερθει πως η πλειονοτητα των πουλιων που υπαρχουν στα πετ σοπ, ειναι πουλια τα οποια καποιοι γνωστες τα εκριναν ακαταλληλα. Σκεφτητε ομως ποσο ασχημο ειναι για καποιον ο οποιος νεος και ανυποψιαστος θελει να ασχοληθει με καναρινια καποιας κατηγοριας (χρωματος-εμφανισης-φωνης) και θελει να ξοδεψει χρηματα... Να ξεκινησει απο καπου, δεν γνωριζει εκτροφεις.. Και ξοδευει τα λεφτα του επενδυοντας σε πουλια τα οποια δεν κανουν για αναπαραγωγη.
Κοροϊδια δεν ειναι;Γιατι θα πρεπει αναγκαστικα για να αποφυγω να αποκτησω ενα πουλι που δεν κανει για αναπαραγωγη να αγορασω ενα εισαγωμενο;Θα ξερω πραγματικα τι ειναι; Οποτε ή ρισκαρω ή παιρνω οτι μου γυαλισει ή ξεκιναω με βαση κατω απο το μηδεν. Για να φτασω σε μερικα χρονια, στο 1, αλλα μεχρι το 10?
Ξερω πως ειναι ψιλοασχετο το ποστ μου.. Αλλα νομιζω καποια στιγμη πρεπει να θιξουμε το θεμα τι πουλανε τα πετ σοπ και ποσο χρυσοπληρωνουμε πουλακια που ισως δεν αξιζουν τοσο.
Ασχετο με τα παραπανω αλλα σχετικο με το αρχικο θεμα... Πριν απο χρονια ηρθε στο μπαλκονι μου ενα καρδερινοκαναρο θηλυκο. Καποιος προφανως το παρατησε. Το ειχα και το αγαπησα οσο κανενα. Το φροντισα για 8 χρονια. Για μενα που αγαπω τα πουλια οτι και να ειναι.. Οπως και να ειναι θηλυκο αρσενικο δεν εχει σημασια.Χωρις αυτο να σημαινει ομως πως θα επιτρεψω.. Να με πιανουν κοροιδο.
 
ενα ειναι το σιγουρο παιδια οποιος θελει να ασχοληθη με εκθεσεις και διαγωνισμους σε καμια περιπτωση δεν ξεκιναη με ζευγαρια αγορασμενα απο pet shop αλλα προσπαθη να ερθει σε επαφη με εναν συλλογο και ετσι να γνωριση εκτροφης που εκτρεφουν την ρατσα που τον ενδιαφερει μειωνοντας κατα πολυ την αγορα ακαταληλον για το σκοπο αυτο πουλιον
 
Δηλαδή, είναι τελείως ανώφελο να πάρω καρδερινοκάρναρο θυληκό?
Μέχρι στιγμής δεν εχω δική μου εκτροφή καναρινιών..
Ο λόγος που θα πάρω είναι καθαρά επειδή μου αρέσουν..
 
Ακριβως vabar,θα εχεις ενα πουλι που δεν θα μπορεις να το ζευγαρωσεις ουτε και θα κελαιδισει ποτε.
 
ενα ειναι το σιγουρο παιδια οποιος θελει να ασχοληθη με εκθεσεις και διαγωνισμους σε καμια περιπτωση δεν ξεκιναη με ζευγαρια αγορασμενα απο pet shop αλλα προσπαθη να ερθει σε επαφη με εναν συλλογο και ετσι να γνωριση εκτροφης που εκτρεφουν την ρατσα που τον ενδιαφερει μειωνοντας κατα πολυ την αγορα ακαταληλον για το σκοπο αυτο πουλιον

Εχεις δικιο αλλα εν μερη. Στα καναρινια χρωματος και τυπου παιζει ρολο πολυ το αιμα. Στα κανρινια φωνης σε πρωτη φαση σε ενδιαφερει η γραμμη αιματος. Μια καλη αναπαραγωγικη γραμμη αιματος. Εχω μαλινοις απο εκτροφεα που δεν τα παει καλα με αναπαραγωγες και μαλινοις εισαγωγης που "πετα" στο ζευγαρωμα. ΣΔτους διαγωνισμους των πουλιων αυτων παιζει ρολο η εκπαιδευση. Μπορει να αγορασεις πουλια απο αιμα καλης βαθμολογιας και να μην λενε τιποτα. Και αλλα απλα με την εκπαιδευση να αποδιδουν καλη φωνη.
 
Εγώ νομίζω ότι όλα ξεκινάνε από το ερώτημα που πάντα σύμφωνα με εμένα πρέπει να κάνουμε όλοι μας. Θέλω να ζευγαρώσω; Μπορώ; Και αν τα καταφέρω μετά τί γίνεται;
Όλα τα πουλιά θηλυκά και αρσενικά χρειάζονται κάπου. Όλα έχουν το ρόλο τους. Το θέμα είναι ότι όλα ανεξερέτως πρέπει να έχουν την ίδια φροντίδα και αγάπη από εμάς. Σίγουρα κάποια θα θυσιαστούν όμως τότε δεν θα υπήρχαν και μούλοι. Σε μία γέννα βγαίνουν και θηλυκά και αρσενικά.Αυτό πρέπει να το έχουμε υπόψιν μας αν ξεκινάμε την αναπαραγωγή.Αν δεν θέλουμε τα θηλυκά τότε καλύτερα να μείνουμε στην μία γέννα. Τότε σίγουρα θα έχουμε λιγότερες έννοιες το τί θα τα κάνουμε.
 
Σκεφτητε ομως ποσο ασχημο ειναι για καποιον ο οποιος νεος και ανυποψιαστος θελει να ασχοληθει με καναρινια καποιας κατηγοριας (χρωματος-εμφανισης-φωνης) και θελει να ξοδεψει χρηματα... Να ξεκινησει απο καπου, δεν γνωριζει εκτροφεις.. Και ξοδευει τα λεφτα του επενδυοντας σε πουλια τα οποια δεν κανουν για αναπαραγωγη.

Δεν κάνουν όλοι για εκτροφείς, και ούτε είναι εύκολο για κάποιον άσχετο να αναπαράγει και να πηγαίνει σε εκθέσεις τα πουλάκια του, ας αποκτήσει εμπειρία με τα "ακατάλληλα" και θα βρει το δρόμο του.
Σε όλα τα υπόλοιπα που έγραψες συμφωνώ.
Για τα θηλυκά καρδερινοκάναρα, θα τα ζευγαρώσω και αυτά κι ας μην κάνουν απογόνους, έτσι για να χαρούν και αυτά, όπως και με τα αρσενικά μου.
 
Back
Top