Αναπαραγωγή Θηλυκιά ζέμπρα μετά από 15 μέρες κάθεται στη φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kostas01
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kostas01

PB New Member
Εγγραφή
11 Φεβ 2022
Μηνύματα
7
Πόλη
Euvoia
Καλησπέρα έχω ένα Ζευγάρι από zebrakia μου έκαναν 4 αυγά και εχθές που πέρασαν οι 15 μέρες είδα ότι στη φωλια υπάρχουν 3 αυγά και η θηλυκιά κάθετα ακόμα μέσα τι πρέπει να κάνω;
 
@Kostas01 Καλημερα το πιο πιθανο φιλε μου μετα απο 15 μερες που καθετε η μανα τα αυγα να ειναι ασπορα , παρε τα και χαλασε την φωλια και αν ειναι πυρωμενο το ζευγαρι σου ξαναπροσπαθησε
 
και εχθές που πέρασαν οι 15 μέρες
15 ημέρες από τη γέννηση του πρώτου αυγού;
Μην πετάξεις τα αυγά χωρίς να κάνεις ωοσκόπηση.
Μπορεί να άργησε να ξεκινήσει η επώαση.
Κοίταξε τι πρέπει να κάνεις κατά την ωοσκόπηση και πες μας τι βλέπεις. (προσπάθησε να μην μετακινήσεις τα αυγά από τη φωλιά κατά τη διαδικασία ή αν δεν γίνεται αλλιώς και τα μετακινήσεις, να είσαι πολύ προσεκτικός)
Αυτό που σου επισυνάπτω έχει και φωτογραφίες από τα διάφορα στάδια εκκόλαψης. Κοίταξέ τες και πες μας ποια εικόνα ταιριάζει με αυτά που θα δεις.
Το αυγό που λείπει μπορεί να έχει "θαφτεί" κάτω από το νήμα, να έχει απορριφθεί από τα πουλιά ή να έχει καταναλωθεί από αυτά.
 
Ναι είχαν περάσει 15 μέρες από το πρώτο αυγό.θα προσπαθήσω να κάνω σήμερα ωοσκοπηση να δω σύμφωνα με την εικόνα αλλιώς θα χαλάσω τη φωλιά
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
θα προσπαθήσω να κάνω σήμερα ωοσκοπηση
Εάν δεν έχεις εμπειρία, θα πρότεινα να τα αφήσεις 4 μέρες ακόμη και μετά να τα πετάξεις. Πιστεύω ότι το αποτέλεσμα της ωοσκόπησης σε αυγά 15 ημερών θα σε μπερδέψει.
 
Κοίταξα τα αυγά αλλά δεν κατάλαβα αν είναι γόνιμα
 
Δεύτερη μέρα σήμερα που δεν έχει κάτσει η θηλυκιά στη φωλια,οπότε τα βγάζω τα αυγά και καθαρίζω;
 
Δεύτερη μέρα σήμερα που δεν έχει κάτσει η θηλυκιά στη φωλια,οπότε τα βγάζω τα αυγά και καθαρίζω;
Ναί, άνοιξε ένα αυγό για να δεις αν ήταν άσπορο ή συμβαίνει κάτι άλλο.
 
Back
Top