Αναπαραγωγή Θηλυκιά ζεμπρίνα έχει ξεπουπουλιάσει τον αρσενικό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MaryF
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MaryF

PB New Member
Εγγραφή
2 Νοε 2015
Μηνύματα
81
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Kαλησπέρα κόσμε,θέλω τα φώτα σας γιατί θα με τρελάνει η θηλυκιά ζεμπρίνα μου. Δεν έχει σταματήσει να του τσιμπάει το σβέρκο, με αποτέλεσμα να τον κάνει όπως τον βλέπετε. Τι μπορεί να φταίει;Να πω πως ήδη έχουμε 4 αυγουλάκια στη φωλιά και μέσα την έχουν γεμίσει φουλ υλικό δεν χωράει άλλο για να πω ότι τον τσιμπάει γι΄αυτό το λόγο.Άμα βάλω κι άλλο υλικό θα τα κουκουλώσουν τα αυγά.. Να τον βγάλω από το κλουβί δεν γίνεται γιατί χρειάζονται και οι δύο οι γονείς μέσα... Τι στο καλό να κάνω για να σταματήσει να τον τσιμπάει;Φτερά πάντως έχουμε αρκετά κάθε μέρα, κάποιες φορές και μερικά μεγαλούτσικα και τον δυο;Λέτε να κάνουν πτερόρροια;
 

Συνημμένα

  • IMG_20151111_121314.webp
    IMG_20151111_121314.webp
    60,3 KB · Προβολές: 60
Άμα βάλω κι άλλο υλικό θα τα κουκουλώσουν τα αυγά
Να βαλεις. Είναι προτιμότερο από το να σκοτώσει το αρσενικό.
Να τον βγάλω από το κλουβί δεν γίνεται γιατί χρειάζονται και οι δύο οι γονείς μέσα
Γιατί χρειάζονται και οι δύο μέσα;
 
Να τον βγάλεις και να τον βάλεις σε διπλανό κλουβί, να βλέπονται. Αργότερα μπορείς να δοκιμάσεις να τον ξαναβάλεις μέσα.
Να αφαιρέσεις το υλικό. Φτάνει αυτό που έχουν στην φωλιά.
 
Να βαλεις. Είναι προτιμότερο από το να σκοτώσει το αρσενικό.
Γιατί χρειάζονται και οι δύο μέσα;

Γιατί διάβασα ότι τα ζεμπράκια κλωσσάνε και τα δυό και ταίζουν και τα δυό τους νεοσσούς(αν καταφέρουν και βγουν με το καλό)

Να τον βγάλεις και να τον βάλεις σε διπλανό κλουβί, να βλέπονται. Αργότερα μπορείς να δοκιμάσεις να τον ξαναβάλεις μέσα.
Να αφαιρέσεις το υλικό. Φτάνει αυτό που έχουν στην φωλιά.

Το κλουβί είναι ζευγαρώστρα αν βάλω το χώρισμα χωρίς το πλαστικό όμως για να βλέπονται είναι οκ ή πρέπει να τον βάλω σε άλλο κλουβί τον αρσενικό. Μήπως περιοριστεί πολύ ο χώρος τους; Διαστάσεις ζευγαρώστρας 60μ 30υ 25π
 
Το κλουβί είναι ζευγαρώστρα αν βάλω το χώρισμα χωρίς το πλαστικό όμως για να βλέπονται είναι οκ ή πρέπει να τον βάλω σε άλλο κλουβί τον αρσενικό. Μήπως περιοριστεί πολύ ο χώρος τους; Διαστάσεις ζευγαρώστρας 60μ 30υ 25π
Ακόμα καλύτερα αν υπάρχει χώρισμα. Να το βάλεις χωρίς το πλαστικό.
Τι υλικό τους έχεις βάλει για την φωλιά;
 
  • Like
Αντιδράσεις: MaryF
Ακόμα καλύτερα αν υπάρχει χώρισμα. Να το βάλεις χωρίς το πλαστικό.
Τι υλικό τους έχεις βάλει για την φωλιά;

Το υλικό είναι αυτό!Έχουνε βάλει ήδη δύο τέτοια στη συγκεκριμένη φωλιά. Να φανταστείτε πως την τρύπα που είναι στην μεριά απο τα κάγκελα την έχουν κλείσει εντελώς και απο την μπροστά είσοδο βγαίνει και λίγο προς τα έξω το υλικό,τα αυγά είναι τέρμα βάθος σε μια τρυπούλα που είσαι φάινεται..
 

Συνημμένα

  • IMG_20151111_132507.webp
    IMG_20151111_132507.webp
    57,1 KB · Προβολές: 60
  • IMG_20151111_132542.webp
    IMG_20151111_132542.webp
    54,2 KB · Προβολές: 50
Μετά από την γέννα του πρώτου αυγού απομακρύνουμε το υλικό φωλιάς που δεν έχει χρησιμοποιηθεί.
Μα καλά αυτό το τσαμπί εκεί στο βάθος σε τι χρησιμεύει; :D
 
Μετά από την γέννα του πρώτου αυγού απομακρύνουμε το υλικό φωλιάς που δεν έχει χρησιμοποιηθεί.
Μα καλά αυτό το τσαμπί εκεί στο βάθος σε τι χρησιμεύει; :D

😀 τι να κάνω η έρμη το έκρυψα λίγο και το τσιμπάνε απο κάτω γιατί όπου και να το έβαζα ο μίκυ το ξεκρεμούσε και προσπαθούσε να το βάλει μέσα στη φωλιά, βρε δεν μπαίνει να του λέω,όχι αυτός εκεί αγύριστο κεφάλι 😀 και προκειμένου να τραυματιστεί από την υπερπροσπάθεια να βάλει το τσαμπί μέσα το έκρυψα λιγάκι 😛
 
😀 τι να κάνω η έρμη το έκρυψα λίγο και το τσιμπάνε απο κάτω γιατί όπου και να το έβαζα ο μίκυ το ξεκρεμούσε και προσπαθούσε να το βάλει μέσα στη φωλιά, βρε δεν μπαίνει να του λέω,όχι αυτός εκεί αγύριστο κεφάλι 😀 και προκειμένου να τραυματιστεί από την υπερπροσπάθεια να βάλει το τσαμπί μέσα το έκρυψα λιγάκι 😛

:)Να το πιάσεις με μανταλάκια και να το βάλεις μπροστά να τρώνε άνετα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: MaryF
Και ναι λοιπον λες και με άκουσε η ζεμπρίνα μου ότι θα τους χωρίσω από την ίδια μέρα το βράδυ σταμάτησε να τον τσιμπάει :DΑντικατέστησα και τις πατήθρες με ξύλινες και πρόσθεσα μία εξωτερική μπανιέρα ώστε να πέρνουν το μπανάκι τους όποτε θέλουν. Εδώ και 5 μέρες η Μίνυ περνάει την περισσότερη ώρα της μέσα στη φωλιά και ο Μίκυ φυλάει έξω σκοπιά. Μόλις βγαίνει αυτή να φάει, την αντικαθιστά κατευθείαν στην φροντίδα των αυγών τους και ξανά σκοπιά έξω ακριβώς από τη φωλιά. Μόνο το βράδυ που κλείνει το φως κοιμούνται και τα δύο μαζί μέσα.:)Αν και αυτή η γέννα μας είναι λίγο πειραματική γιατί δεν μπορώ να ελέγχω τη συγκεκριμένη φωλιά, εύχομαι η φύση να φροντίσει για τους μελλοντικούς νεοσσούς. Νομίζω τελικά ότι έχω ένα αγαπημένο ζευγαράκι, για να δούμε... Ευελπιστώ για τα μωρά μας πια.. 👍
 

Συνημμένα

  • IMG_20151116_212753.webp
    IMG_20151116_212753.webp
    93,9 KB · Προβολές: 54
Με το καλο και τα μικρα! Δες εκει ταιστρες χαμος! Πλουσιοπαροχα τα γευματα!

Τη μπανιερα να μην την αφηνεις συνεχως στο κλουβι.. κανα τεταρτακι με μισαωρο το πολυ και οποιος θελει να πλυθει πλενεται!
 
Με το καλο και τα μικρα! Δες εκει ταιστρες χαμος! Πλουσιοπαροχα τα γευματα!

Τη μπανιερα να μην την αφηνεις συνεχως στο κλουβι.. κανα τεταρτακι με μισαωρο το πολυ και οποιος θελει να πλυθει πλενεται!

:D Σ ευχαριστώ πολύ. Είπα να τα κακομάθω λίγο. 😀 Επειδή είναι εξωτερική νομίζω δεν ενοχλεί. Η κυρία μπανιαρίστικε 3 φορές το μεσημέρι και μία το βράδυ πριν πέσει για ύπνο, ο κύριος βαρύς μία το απόγευμα 😀 .Αν πρέπει όμως να την αφήνω λίγο και να τη βγάζω, βεβαίως και θα το κάνω 👍
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Η κυρία μπανιαρίστικε 3 φορές το μεσημέρι και μία το βράδυ πριν πέσει για ύπνο, ο κύριος βαρύς μία το απόγευμα 😀
Το βράδυ δεν πρέπει να κάνουν μπάνιο μπορεί να κρυώσουν. Γι αυτό σου λέει η Μύρα όχι μόνιμα... όπως και για το λόγο ότι το νερό βρωμίζει. Για τη δικιά σου δεν ισχύει αυτό βέβαια! Να την έχεις πρωί και μεσημέρι και μετά να την βγάζεις! Πρέπει 2 ώρες πριν κοιμηθούν να είναι στεγνά για να μην κρυώσουν!

*Η συγκεκριμένη μπανιέρα είναι πολύ βολική απ την άποψη ότι το νερό δεν βρωμίζει και είναι και μεγάλη, αλλά εγώ την φοβάμαι μην πέσει και φύγει κανά πουλάκι απ το άνοιγμα. Γι αυτό έχε το νου σου...

Πάντως τα έχεις τέλεια! Μπράβο σου! Και καθαρά και καλή διατροφή! Τυχερά πουλάκια! Συνέχισε έτσι και με το καλό να δεις νεοσσούς!
 
Το βράδυ δεν πρέπει να κάνουν μπάνιο μπορεί να κρυώσουν. Γι αυτό σου λέει η Μύρα όχι μόνιμα... όπως και για το λόγο ότι το νερό βρωμίζει. Για τη δικιά σου δεν ισχύει αυτό βέβαια! Να την έχεις πρωί και μεσημέρι και μετά να την βγάζεις! Πρέπει 2 ώρες πριν κοιμηθούν να είναι στεγνά για να μην κρυώσουν!

*Η συγκεκριμένη μπανιέρα είναι πολύ βολική απ την άποψη ότι το νερό δεν βρωμίζει και είναι και μεγάλη, αλλά εγώ την φοβάμαι μην πέσει και φύγει κανά πουλάκι απ το άνοιγμα. Γι αυτό έχε το νου σου...

Πάντως τα έχεις τέλεια! Μπράβο σου! Και καθαρά και καλή διατροφή! Τυχερά πουλάκια! Συνέχισε έτσι και με το καλό να δεις νεοσσούς!

Σ 'ευχαριστώ πάρα πολύ,το πρώτο πράγμα που θέλω είναι να τα προσέχω σωστά,όλα τα άλλα γίνονται. Θα έχω στα υπόψη την μπανιέρα να μην πέσει αν και δεν νομίζω βρε συ γιατί έχω λυγίσει τα σιδεράκια που έχει επάνω και γαντζώνει πολύ καλά στα κάγκελα. Και πάλι όμως φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά 👍
 
Δυστυχώς, φίλοι μου δεν τα καταφέραμε! ☹ Παρατηρώντας σήμερα τη Μινυ μετά απο δεκαπέντε μέρες ευημερίας και ησυχίας, να έχει αποκτήσει την ίδια τρέλα και να τσιμπά με μανία το Μίκυ, αναγκάστικα να παρέμβω στη φωλιά και αντίκρυσα τους 3 νεκρούς νεοσσούς,τον έναν σχεδόν ποδοπατημένο... Η αλήθεια είναι ότι δεν ήλπιζα πολλά για την πρώτη μας φορά μαζί, αν και η Μινυ έχει κάνει ήδη δύο επιτυχημένες γέννες πριν την πάρω εγώ. Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει, και πραγματικά τα είχα στην ησυχία τους 15 μέρες αφού ξεκίνησαν να κλωσσάνε, μονο τροφή και νερό έβαζα...😳
 

Συνημμένα

  • IMG_20151127_223354.webp
    IMG_20151127_223354.webp
    31,7 KB · Προβολές: 51
Λυπάμαι. Αν διακρίνω καλά οι νεοσσοί είναι ατάιστοι και έχουν black spot.
 
Ευχαριστώ πολύ το διάβασα,όπως και άλλα πολλά σχετικά, και ομολογώ πως μπερδεύτηκα αρκετά. Τι πρέπει να κάνω απο δώ και πέρα;Να πάω τα ενήλικα για έλεγχο; Και τι να κάνω με τη φωλιά; Την αφαίρεσα απο τη ζευγαρώστρα μαζί με τους νεκρούς νεοσσούς. Μήπως δεν έπρεπε; Και η Μίνυ συνεχίζει να τον τσιμπάει...☹
 
Δεν ξέρω τι έλεγχο θα μπορούσε να κάνει ένας πτηνίατρος αλλά μία επίσκεψη καλό θα κάνει.
Στην θέση σου θα αφαιρούσα την φωλιά και θα χώριζα το ζευγάρι για περίπου 1-2 μήνες. Σε αυτό το διάστημα θα έκανα, αποπαρασίτωση και διατροφική προετοιμασία για να δυναμώσουν τα πουλιά και να ενισχυθεί το ανοσοποιητικό τους σύστημα.
Ο μικρός αριθμός αυγών και η διαμάχες του ζευγαριού δείχνουν ότι δεν είναι έτοιμα για αναπαραγωγή.

Σχετικά με την μαύρη τελεία είναι μια δική μου εκτίμηση (και ίσως εσφαλμένη!) από αυτό που μπορώ να διακρίνω. Καλό είναι όμως να μελετήσεις το θέμα ώστε να είσαι σε θέση να διακρίνεις το φαινόμενο αν εμφανιστεί. Είναι κάτι που συμβαίνει σχετικά συχνά στις εκτροφές.. Διάβασε και εδώ: http://www.kiklos.info/schw-punkt.html
 
Back
Top