Ασθένειες Θηλυκιά κανάρα φουσκωμένη στο πίσω μέρος

katerina val

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαρ 2018
Μηνύματα
4
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα σας... Θελω να κανω μια ερωτηση εχω καναρια μονο καναρια και μια θηλυκια στο πισω μερος ειναι φουσκωμενη ενω μου ειχαν πει οτι ηταν πυρωμενη.. Εβαλα amoxil για 2 μερες.. Ειχε φουσκωσει πολυ γι αυτο και της εβαλα... Που μπορει να οφειλεται αυτο; Μπορειτε να μου δωσετε μια σαφη απαντηση γιατι ειναι και αδυναμια μου;
 
Βάλε φωτογραφία της αμάρας της κανάρα σου, βρέξε ελαφρώς τα πούπουλα και τράβα τα φτερά στην άκρη για να φανεί το στέρνο και η κοιλιά της καλά.
Σουπιοκόκκαλο υπάρχει στο κλουβί;
Την έχεις ακούσει να προσπαθεί να κελαηδήσει;
Έχεις διαθέσιμο υγρό ασβέστιο;
Η κανάρα βρίσκεται μόνη της σε δικό της κλουβί;
 
Το φουσκωμα ομως δεν ειναι ασθενεια αλλα αποτελεσμα καποιας ασθενειας.

Βαλε μας μια φωτο με παραμερισμενα τα πουπουλα για να δουμε τι βλεπεις κι εσυ!
 
τα παντα εχει στο μεταξι την ειχα βαλει πριν 25 μερεσ για ζευγαρομα λετε να εχει αυγο μεσα ττης στο μεταξι καθετε στιν φωλια ενο ειναι φουσκομενι απο κατο

στιν φωλια της κανονικα βγαινει κελαηδαει τα παντα, σημερα της εβαλα ζωχο και εφαγε.. Αλλα με φοβιζει που ειναι πρησμενη... Και ειδα φωτο στις αναζητησεις που ειδα στην αρχικη σελιδα... Εκει φοβηθηκα περισσοτερο
 
Καταρχην ξεκιναμε απο το γεγονος οτι η αναπαραγωγικη περιοδος των καναρινιων εχει τελειωσει προ πολλου.
Φυσιολογικα τα πουλια ειναι στην φαση της πτερορροιας ή στην φαση της αναπαυσης,ζευγαρωμα αυτη την εποχη μονο κακο μπορει να προκαλεσει.

Εχεις ξαναπαρει αυγο απο το συγκεκριμενο πουλακι, ειναι σιγουρα θηλυκο;
 
Βάλε άμεσα υγρό ασβέστιο στο νερό της για 3-4 ημέρες.
την ειχα βαλει πριν 25 μερεσ για ζευγαρομα
Αυτή η εποχή είναι τελείως λάθος για ζευγάρωμα.
στο μεταξι καθετε στιν φωλια
Με αυτά που γράφεις καταλαβαίνω πως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το πουλάκι να ετοιμάζεται να κάνει αυγό.
Βάλε οπωσδήποτε υγρό ασβέστιο στο νερό του και απάντησε αν θές σε αυτά που σε ρωτάω στο post 3
 
Η κανάρα βρίσκεται μόνη της σε δικό της κλουβί
εχει τα παντα και σουπιοκοκαλο και κελαιδαει τησ παρεχω τα παντα
 
Όπως σου έγραψα παραπάνω πιστεύω πως χρειάζεται να της δώσεις υγρό ασβέστιο για να αποφύγεις την πιθανότητα δυστοκίας που μπορεί να αποβεί μοιραία για το πουλάκι.
Αυτή την εποχή δεν έπρεπε να υπάρχει φωλιά μέσα στο κλουβί.
Τα δικά σου λάθη και οι θερμοκρασίες της εποχής έκαναν την κανάρα να πυρώσει.
Στην θέση σου θα της παρείχα λιτή διατροφή με σπόρους και λαχανικά, καθημερινά μπανάκι και αν έχεις την δυνατότητα απομάκρυνση από τους αρσενικούς για να την βοηθήσεις να ξεπυρώσει.
 
Back
Top