Αναπαραγωγή Θηλυκιά μπάτζι ταΐζει τους 3 από τους 4 νεοσσούς

Arti -We-Pe-

PB New Member
Εγγραφή
20 Αυγ 2009
Μηνύματα
80
Πόλη
Ηράκλειο
Το τελευταιο αυγουλακι μας εσκασε στις 8 του μηνα και απο τοτε ζητημα η μαμα μπατζι να του εχει δοσει σημασια... Παιρνει τους υπολοιπους 3 νεοσσουσ τους τα'ι'ζει τους ζεσταινει αλλα αυτο το αφηνει σε μια γινεια... Τι να κάνω;να το παρω να το μεγαλωσω εγω;☹



**γονεια**
 
Αν δεν το φρόντιζε εδω και 4 μερες θα είχε ηδη πεθάνει. Νομιζω πως η μαμα ξερει τι να κανει... Προσεχε μην τα ενοχλεις πολυ γιατι θα είναι χειρότερα...Αν ο προλοβος τους φαινεται κιτρινος, τοτε η μαμα του το ταιζει. Απλα οταν ανοιγεις εσυ τα φωλια, τα άλλα που εχουν ηδη μεγαλωσει τρυπωνουν καταω απο την μαμα τους ενω το μικρότερο μοιαζει παραμελημενο. Αφου ειναι καλη μαμα και ταίζει τα αλλα 3 , σιγουρα ταιζει και το μικρότερο.
 
δεν την εχω δει καμια φορα να τα'ι'ζει το μικρο γιατι καθε φορα που παει να τα τα'ι'σει ανοιγο τη φψλια να τα δω και δεν το τα'ι'ζει... φοβαμαι πολυ για το μικρουλι... Μονο τα αδερφακια του το προστατευουν και οταν λυπει η μαμα τους το μαζευουν μαζι σε μια ''ομαδα'' και οταν μπαινει η μαμα το διωχνει... Τι να κάνω;δεν θελω να πεθανει...☹
 
Oxι... Να του φτιαξω αυγοτροφη και να το παρω να το τα'ι'σω εγω ή να το αφησω στη μαμα του; Ανησυχω παρα πολυ! Ακομα κι εαν δεν κανει να το παρω απο τη μαμα του εγω θελω για να ζησει... Κλαιω να το βλεπω μονο του σε μια γονια...
 
Oxι... Να του φτιαξω αυγοτροφη και να το παρω να το τα'ι'σω εγω ή να το αφησω στη μαμα του; Ανησυχω παρα πολυ! Ακομα κι εαν δεν κανει να το παρω απο τη μαμα του εγω θελω για να ζησει... Κλαιω να το βλεπω μονο του σε μια γονια...

νομιζω τα εχουμε ξαναπει...
https://community.petbirds.gr/threads/Να-δίνω-αυγοτροφή-στα-μπάτζι.16316/
οι νεοσσοι δεν ταιζονται με αυγοτροφη αλλα με ειδικη κρεμα...
εαν δεν εχεις εμπειρια υπαρχουν κινδυνοι
αφησε τα πουλακια να κανουν οπως τα οριζει η φυση, μην τα ενοχλεις πολυ:)
 
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να του βρασεις ενα αυγο και να το προσφερεις στους γονεις. Εκεινοι ξερουν τι πρεπει να κανουν. Μην τα ενοχλησεις άλλο γιατι εκείνο που συμβαινει είναι οτι τα ενοχλέις συχνα για να τα παρατηρεις και οι γονεις στο τελος θα εκνευριστουν και θα τα παρατησουν ολα.

Οταν ανοιγουμε συνεχως την φωλια ακομα και αν ταιζαν πριν απο λιγο σταματουν γιατι φοβουνται και προσπαθουν να προστατευσουν την φωλια. Αστα λοιπον στην ησυχια τους και ολα θα πανε καλά.
Εσυ με τι γνωσεις και τι προυποθεσεις θες να αναλαβεις το ταισμα; Εχεις ξανακανει κατι παρόμοιο;
 
εγω δεν ξερω καλα αλλα ο μπαμπας μου θα ξερει... Τους εχω δωσει αυγο το οποιο δεν εφαγαν...
 
Να τους βαλεις το μισο αυγο μαζι με το τσοφλι. Και να το αφαιρέσεις μετα απο ενα τριωρο.
 
απο που κιοσπου θα ξερει; Εκτροφεας ειναι;δεν ειναι απλο το ταϊσμα... Ιδικα σε 4 ημερων πουλακι... Οι πιθανοτητες επιβιοσεις ειναι μηδαμινες ακομα και με εμπειρια.. Ποσο μαλλον χωρις.. Αστα υσιχα και θα ακνουν αυτα οτι ξερουν... Μην τα ενοχλεις... Ανοιγε την φωλι αμια φορα στις 2 μερες μονο...
 
Kανονικά γίνετε έλεγχο τις φωλιάς μια φορα την μέρα. Πριν η μετά το τάισμα τον πουλιών. Εκτος αυτό η φωλια μένει κλειστή.
 
τα εχω ελεγξει και εχω δει οτι αυτο δεν το τα'ι'ζει και καθαιται μαζι με τους υπολοιπους ναοσσους και οταν ερτχαιτε η μαμα μπατζι το διοχνει...ραγιζει η καρδια μου να το βλεπω ετσι... Τι να κανω στη θηλυκια για να το τα'ι'σει και αυτο;☹
 
αν γεννηθηκε στις 8, σημερα εχουμε 12 κ το πουλακι ζει, σημαινει ταιζεται, αν θελεις να τα δεις να μεγαλωνουν μην τα ενοχλεις συνεχεια...
πως τα βλεπεις δηλ; Εχεις καμερα μεσα στη φωλια;

κ αν για καποιον λογο δεν το ταιζει, δεν μπορεις να κανεις πολλα, ετσι ειναι η φυση...
 
για να ζει ακομα το μικρο η μαμα του το ταϊζει και του παρεχει την καταλληλη ζεστασια. αμα ανοιγεις συνεχεια την φωλια για ελεγχο υπαρχει περιπτωση να στα παρατησει γιατι θα την αγχωσεις. Δεν τους αρεσει να επιτηρουν συνεχεια την φωλια τους! Καλητερα κανε αυτην την δουλεια το μεσημερι και ειναι φυσικο να μην τα ταϊζει οταν εσυ κοιτας, πραγμα που δεν ειναι και σωστο.
 
ουτος ή αλλος εγω τα κοιταζω 1 φορα τη μερα και οταν η μητερα δεν ειναι μεσα στη φωλια... Παντος ευχαριστω.. Και για την προοδο του μεχρι τωρα αγνωστου φιλου νεοσσο μας θα σας ενημερωνω. 🙂
 
ναι να μας λες... Μηνανχονεσαι... Εξαλου υπαρχουν πιθανοτητες για τον ενα ή τον αλλο λογο να χασεις καποιο νεοσσο... Οποτε πρεπει να εισαι προετιμασμενη.. Ειναι ευαισθητα... Οποτε δεν μπορουμε δυστοιχος να κανουμε κατι παρα πανω σε αυτη τη φαση...
 
Back
Top