Αναπαραγωγή Θηλυκιά lovebird κυνηγαει τον αρσενικο οταν πλησιάζει στην φωλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toniadion
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

toniadion

PB New Member
Εγγραφή
21 Οκτ 2013
Μηνύματα
13
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα φίλοι μου... Έχω ένα ζευγάρι Lovebirds που περιμένουνε από μέρα σε μέρα να εκκολαφθούν τα αυγουλάκια τους. Ενώ στην αρχή ήταν όλα καλά, τις τελευταίες μέρες που περνάει η θηλυκιά περισσότερο χρόνο στην φωλίτσα της έχει ''αγριέψει'' και κάθε φορά που πλησιάζει αυτός στην φωλιά, αρχίζει και τον κυνηγάει και τον τσιμπάει...Βέβαια υπάρχουν και οι στιγμές που την ταίζει και στο στόμα, αλλά δυστυχώς τις περισσότερες φορές τον διώχνει... Είναι φυσιολογικά όλα αυτά ή μήπως θα πρέπει να τα χωρίσω;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας...
 
Εχουν αρκετο χωρο στο κλουβι τους; Κανονικα δεν θα επρεπε να φερεται ετσι. Εχεις κανει ωοσκοπηση στα αυγα;
 
Έχουν χώρο στο κλουβί, αλλά έχω και πολύ μεγαλύτερο κλουβί.Φοβάμαι όμως να τα αλλάξω τώρα γιατί γέννησαν σε αυτό το κλουβί και δεν ξέρω μήπως κάνω κακό με την μεταφορά.Ωοσκόπηση δεν έχω κάνει μέχρι στιγμής επειδή είμαστε πρωτάρηδες σε αυτό και είπα να περιμένω μέχρι τις 10 του μήνα που θα χουν συμπληρωθεί 23 μέρες και μετά να δούμε τα αυγουλάκια... Εσύ προτείνεις να τους βάλω στο πιο μεγάλο κλουβί ή να τα χωρίσω κάπως;
 
Έχουν χώρο στο κλουβί, αλλά έχω και πολύ μεγαλύτερο κλουβί.Φοβάμαι όμως να τα αλλάξω τώρα γιατί γέννησαν σε αυτό το κλουβί και δεν ξέρω μήπως κάνω κακό με την μεταφορά.Ωοσκόπηση δεν έχω κάνει μέχρι στιγμής επειδή είμαστε πρωτάρηδες σε αυτό και είπα να περιμένω μέχρι τις 10 του μήνα που θα χουν συμπληρωθεί 23 μέρες και μετά να δούμε τα αυγουλάκια... Εσύ προτείνεις να τους βάλω στο πιο μεγάλο κλουβί ή να τα χωρίσω κάπως;

Οχι βεβαια, σε αυτη τη φαση δεν τα αλλαζεις κλουβι. Περιμενε μερικες ημερες για να δεις πως θα εξελιχθει κι αν δεις οτι το αρσενικο κινδυνευει τοτε τον χωριζεις, αλλιως αφησε τα οπως ειναι καλυτερα. Αφου περιμενεις απο μερα σε μερα να εκκολαφθουν δες μηπως περιμενεις αδικα.
 
Καλησπερα!

Στα Lovebirds η θηλυκια κατα κανονα αναλαμβανει αποκλειστικα την εκκολαψη των αυγων και ο αρσενικος μενει εξω απο την φωλια σαν φυλακας και ταιζει την θηλυκια, παλι εξω απο την φωλια.

Υπαρχουν βεβαια και οι εξαιρεσεις. τον δικο μου αρσενικο τον αφηνε η θηλυκια να μπαινει στην φωλια τους, αλλα κατα την πλειοψηφια οι αρσενικοι μενουν απο εξω.

Ο δικος σου προφανως ειναι ενθουσιασμενος! Και θελει να εχει και αυτος μεριδιο στην εκκολαψη των αυγων τους.

Δεν πιστευω σε καμια περιπτωση οτι ο αρσενικος κινδυνευει απο την θηλυκια σου, εαν ηθελε να τον τραυματισει.. Θα το ειχε κανει ηδη.

Θα τα βρουν καποια στιγμη και ισως στο τελος να του επιτρεψει να μπει και αυτος στην φωλια τους.

Ευχομαι! Να πανε ολα καλα και ολα τους τα αυγα να ειναι ενσπορα.
 
Δυστυχώς φίλοι μου όπως αποδείκτηκε, τα αυγά δεν εκκολάφθηκαν ποτέ και όταν τα κοιτάξαμε για να τα βγάλουμε από την φωλιά τα δύο ήταν άσπορα και τα δύο είχαν κάτι σαν σκληρό κροκό. (προφανώς ήταν ασχημάτιστοι νεοσσοί 😉 . ☹ Όσο για το ζευγάρι δεν κράτησαν και πολύ αυτοί οι καβγάδες... Τώρα αφού καθαρίσαμε καλά το κλουβί και τους αλλάξαμε θέση στα παιχνίδια τους και αφού αφαιρέσαμε την φωλιά, λέμε να την επαναφέρουμε την άνοιξη για να ξαναδοκιμάσουν... Μήπως χρειάζεται να κάνουμε και κάτι άλλο για να μην επηρεαστούν ψυχολογικά από την απουσία των αυγών;Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας...
 
εφόσον κλώσσησε αρκετές μέρες τα αυγά της, εκτονώθηκε η διάθεσή της. Δεν χρειάζεται κάτι αυτή την στιγμή, η γενική φροντίδα, η καλή διατροφή και ένα μήνα πριν την άνοιξη, η σωστή προετοιμασία. Να σου ζήσουν 🙂
 
Back
Top