Ασθένειες Θηλυκια καρδερινα φουσκώνει και κοιμαται μερα μεσημερι

Kostas Paulou

PB New Member
Εγγραφή
14 Μαρ 2014
Μηνύματα
120
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα παιδια... Εχω μια θυληκια καρδερινα...η οποια ειναι ζευγαρι... Εχει καμια βδομαδα φουσκονει που και που κοιμαται μερα μεσημερι που και που... Την εχω δει δεν εχει καποιο διογκομενο εντερο η μαυρο μολυσμενο... Τι μπορει να φταιει;να πω οτι αρχισε να παιζει με νημα για φωλια και οτι στινεται αλλα δεν εχω δει καποιο βατεμα ακομα...
 
Πόσο καιρό την έχεις Κώστα, από που την πήρες;
 
την εχω απο σεπτεμβριο, απο εναν εκτροφεα που εμενε εδω Θεσσαλονίκη και τωρα μενει αμαλιαδα...
 
τοτε δεν ξερω... Πάντως δεν νομίζω να είναι τίποτα ανησυχητικό
 
φιλε πηγαινε στο φαρμακειο κ παρε dextrose injection 5%
κ δωστου 3 σταγωνες με συριγγα.. 2 φορες την μερα..
κ χωρηγησε του αντιβιωση..
δεs αν εχει κανει καρινα..
χωρηγησε του ομως το dextrose, ειναι ηλεκτρολυτες.. Δεν θα του κανει κακο
ισα ισα θα το τονωσει κιολας
δες κουτσουλιες και να μα πεις..
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να το χωρίσεις από το αρσενικό και μέχρι να βεβαιωθείς ότι δεν είναι άρρωστο δεν προχωράς σε αναπαραγωγή! Οι ηλεκτρολύτες όντως θα κάνουν καλό! Εγώ χρησιμοποιώ το almoral plus που είναι ανθρώπινο και το παίρνω από το φαρμακείο... Βάλτο σε ένα κλουβάκι μόνο του σε ζεστό μέρος και τσέκαρε καρίνα, στέρνο, κοιλιά και κουτσουλιές...
 
Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, το πουλάκι είναι άρρωστο. Όταν τα πουλιά φτάσουν σε σημείο να δείχνουν ότι ασθενούν, τότε το ποσοστό επιβίωσης τους εξαρτάται από το πόσο γρήγορα θα αντιμετωπιστεί με επιτυχία η ασθένεια. Όταν μάλιστα μιλάμε για καρδερίνες, η αναγνώριση της ασθένειας από το φούσκωμα, είναι τις περισσότερες φορές απλά μια υπενθύμιση ότι άργησαμε να αναγνωρίσουμε την ασθένεια και ότι δεν μένουν πια και πολλά περιθώρια για πολλά λόγια.

Σχετικά με την δεξτρόζη, για να μην υπάρχουν αυταπάτες, όταν χορηγείται από μόνη της για να αντιμετωπίσει κάποια ασθένεια, μπορεί να προσφέρει ίσως και λιγότερα πράγματα απ' ό,τι θα προσέφερε μισή κουταλιά μέλι. Η δεξτρόζη από μόνη της δεν αντιμετωπίζει καμία ασθένεια, παρά μόνο τα συμπτώματα που προκαλεί το χαμηλό ποσοστό σακχάρου στο αίμα (υπογλυκαιμία) και τον εφοδιασμό του οργανισμού με άμεσα διαθέσιμη ενέργεια η οποία καταναλώνεται σε πολύ μικρό χρόνο σε σχέση με τους υδατάνθρακες χαμηλού γλυκαιμικου δείκτη.
 
Καλησπερα παιδια... Το πουλακι σκεφτομαι να το παω στην Πτηνιατρικη πανεπιστιμιου. Για τεστ κοπρανον να δω τι εχει γιατι δεν μπορει κανεισ να καταλαβει...
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Βαζω ενα βιντεακι με την θηλυκια να παει νημα στην φωλια... Πιστεβω αμα ηταν αροστη απο κοκκιδια δεν θα εκανε τετοιο πραγμα... Κατι αλλο που θελω να πω ειναι οτι το αρσενικο εχει 5 μερες που τον εβαλα μεσα των ειχα χοριστα σε ενα κλουβακι διπλα... Ενο απο το κλουβι χωριστα κατεβαζε φτερα και κελαηδαει μολισ των εβαλα μουγκα...
 
Back
Top