Αναπαραγωγή Θηλυκια κοιμαται στη φωλια

pommerouge

PB Member
Εγγραφή
5 Δεκ 2008
Μηνύματα
308
Πόλη
Αθήνα
χτεσ το βραδυ παρατηρησα οτι η θηλυκια κοιμαται μεσα στην φωλια και ο αρσενικος εξω στο κλαδακι, πως κι ετσι; Γιατι γινεται αυτο, σημερα παρατηρησα την φωλια (που της εχω βαλει λιγη στρωση αμο μεσα) ειχε τρεις κουτσουλιες, πρεπει να την βγαλω να την καθαρισω; Παντως εχουν ξεκινησει και πηγαινουν στην φωλια, απλα γιατι κοιμαται μονη της μεσα η θηλικια το βραδυ;
 
Νικη ισως ετοιμαζεται να γεννησει. 😉 Γιατι εβαλες αμμο μεσα στη φωλια; Δεν ειπαμε στο αλλο σου θεμα οτι εσυ δεν πρεπει να βαλεις τιποτα μεσα και οτι οταν θελει θα φτιαξει αυτη τη φωλια της οπως τη θελει με τα υλικα που αυτη θελει; Και αμμο κιολας; 😕
 
καλα καλα;p ... Μην φωναζεις;p θα την αδειασω την αμμο τωρα και θα ξανα βαλω την φωλια στην θεση της δεν εχουν βαλει κανενα υλικο μεσα βρηκα και το υλικο απο φοινικα με κλωστες και τους το εβαλα αλλα δεν εχουν βαλει τιποτα λες να ειναι τεμπελικα σαν κι εμενα! ;q
 
η θυληκια ετοιμαζεται να γεννησει και αφου γεννησει θα πρεπει να καθεται να κλωσαει τα αυγα και το βραδυ οποτε θα κοιμαται μονη της. Βγαλε οπωσδηποτε την αμμο και θα σου προτεινα να παρεις νιμα για φωλια ποστευω ειναι καλυτερα.
 
η θυληκια ετοιμαζεται να γεννησει και αφου γεννησει θα πρεπει να καθεται να κλωσαει τα αυγα και το βραδυ οποτε θα κοιμαται μονη της. Βγαλε οπωσδηποτε την αμμο και θα σου προτεινα να παρεις νιμα για φωλια ποστευω ειναι καλυτερα.





Τα Lovebirds και γενικα οι παπαγαλοι δεν χρησιμοποιουν το νημα!
Τα δικα μου οπως σου ειχα πει Νικη μου, για υλικο τους αρεσε η εφημεριδα! Ειναι επικινδυνο οπως εμαθα εδω στο φορουμ αλλα μονο αυτο χρησιμοποιουσαν! Τουλαχιστον τους ειχα την χρυση ευκαιρια που δεν εχει εικονες με πολυ μελανι και τετοια..
Μην κανεις παρεμβασεις στην φωλια, αν θες να δεις απογονους 😉
Βαλτους τα υλικα και αν θελουν θα χρησιμοποιησουν καποιο!
Μπορει και να μην θελουν τιποτα για υλικο, πολυ συνηθισμενο φαινομενο για τους παπαγαλους 🙂
 
παιδια να μην ανησηχω αμα κανει αυγουλακια στην φωλια χωρις να θελει να βαλει υλικο μεσα;
 
Συμφωνω με τη Νικη, θελω μονο να συμπληρωσω οτι αν επιλεξει να κανει ετσι τοτε μολις βγουν τα πουλακια (οχι απο τωρα:D) μπορεις να βαλεις λιγο πριονιδι στη φωλια για να αποφυγεις προβληματα οπως τα slpayed legs. :)
 
Back
Top