Αναπαραγωγή Θηλυκια με "κακο" φτερωμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Μια θηλυκια μου πανω σε τσακωμο με αλλα καναρινια στο κλουβι υπεστη ξεπουπουλιασμα, οχι κατι ιδιαιτερο,της τραβηξαν απλως μερικα πουπουλακια. Ετσι σε μερικα σημεια του σωματος της το φτερωμα της ειναι λιγοτερο πυκνο απο αλλα.
Θα την επηρεασει αυτο καπου στο ζευγαρωμα;
Καπου ειχα διαβασει οτι μερικα καναρινια απορριπτουν αλλα λογω ασχημου φτερωματος 😵
Παιζει να ισχυει κατι τετοιο;
Ελπιζω να μην γινομαι υπερβολικη αλλα μου γεννηθηκε η απορια😛
*Το κοριτσι πλεον εχει μεταφερθει σε αλλο κλουβι μπας και καταφερουμε και σωσουμε κανα φτερο 🙄
 
Εισαι σιγουρη οτι τα εχασε σε καυγα και δεν της επεσαν; Στο νεο κλουβι που ειναι μονη της παρατηρησε αν χανει πουπουλα

Το αποκλειω να της επεσαν ειμαι σιγουρη οτι της τα τραβηξαν πανω σε τσακωμο, την πετυχα κι εγω σε τετοια "φαση" δυο τρεις φορες.
Αλλωστε ειναι υγιεστατη!
Απο τοτε που μεταφερθηκε σε αλλο κλουβι δεν εχω βρει κανενα πουπουλο κατω.
 
Έμπλεξε θηλυκή κανάρα σε τσακωμό? Πόσα καναρίνια ήταν στο ίδιο κλουβί; Το κλουβί τι διαστάσεις είχε;
 
Έμπλεξε θηλυκή κανάρα σε τσακωμό? Πόσα καναρίνια ήταν στο ίδιο κλουβί; Το κλουβί τι διαστάσεις είχε;

Ηταν ζευγαρωστρα απ τις μεγαλες, μαζι αλλη μια θηλυκια και ενα αρσενικο που ειχε περαστει για θηλυκο🙄
 
Τα φτερά που συνήθως δέχονται την πιθανή "επίθεση" από κάποιο καναρίνι είναι αυτά της ουράς. Υπάρχει φυσικά και το ενδεχόμενο της επίθεσης κυριαρχίας όπου το αρσενικό τσιμπά τα φτερά της κεφαλής του πουλιού. Σε καμία όμως περίπτωση δε μιλάμε για "βανδαλισμό".
Αν το πουλί χάνει φτέρωμα από την πλάτη θα πρέπει να βλέπουμε με πιο πολλές πιθανότητες την περίπτωση τροφικών ελλείψεων και ίσως και φυσικού φωτισμού. Ακόμη υπό εξέταση μπορεί να μπουν η αλλαγές στο χώρο και στη θερμοκρασία διαβίωσης, το στρεσάρισμα από πολλές αιτίες κλπ.
Δηλαδή μιλάω για παθολογική πτερόρροια...
https://community.petbirds.gr/threads/Παθολογική-πτερόρροια-των-πτηνών.17665/
 
Μήπως το αρσενικό ήταν πυρωμένο και ήθελε να ζευγαρώσει γι αυτό και το μάδημα;

Κι εγω αυτο πιστευω...
Δεν χανει φτερωμα το πουλι ουτε ειναι σε τοσο ασχημη κατασταση προς Θεου ισα ισα που χωρις προσεκτικη παρατηρηση δεν φαινεται καν το "προβλημα".
Λιγο η ουρα του ειναι τσουρομαδημενη και του λειπουν μερικα πουπουλακια σε συγκεκριμενο σημειο του σωματος.
Το εχει δει εμπειρος εκτροφεας γνωστος μου που ασχολειται και μου ειπε το ιδιο, οτι συνεβη αυτο λογω τσακωμου.Απλα θα ηθελα να ξερω αν αυτο το πουλακι μπορει να μπει σε αναπαραγωγη ή αν λογω του φτερωματος ισως καποιο αρσενικο το απορριψει. Θα ανεβασω και φωτογραφια να δειτε.
 
Απλα θα ηθελα να ξερω αν αυτο το πουλακι μπορει να μπει σε αναπαραγωγη ή αν λογω του φτερωματος ισως καποιο αρσενικο το απορριψει.
Αυτό αποκλείεται.. Δεν νομίζω ότι κοιτάνε την εμφάνιση ή αν έχει όμορφο φτέρωμα ο σύντροφός τους ή όχι.. Ειδικά τα αρσενικά αν τρώνε τα κάγκελα και θέλουν να βατέψουν 😀 δεν τους κρατάει τίποτα! 😛
 
Αυτό αποκλείεται.. Δεν νομίζω ότι κοιτάνε την εμφάνιση ή αν έχει όμορφο φτέρωμα ο σύντροφός τους ή όχι.. Ειδικά τα αρσενικά αν τρώνε τα κάγκελα και θέλουν να βατέψουν 😀 δεν τους κρατάει τίποτα! 😛

Λες ε; Γιατι κατι ειχα διαβασει οτι εχουν ως κριτηριο και το ομορφο φτερωμα και λεω ωπ την κατσαμε τωρα 😛
Ανεβαζω και μερικες φωτογραφιες να δειτε. Σε καποια σημεια φαινονται οι ελλειψεις φτερων.

Εβγαλα τα "προβληματικα σημεια".

Εβγαλα τα "προβληματικα σημεια".

*Στην δευτερη φωτο το καναρινακι ειναι στα δεξια.
 

Συνημμένα

  • IMG_20160316_162952_211.webp
    IMG_20160316_162952_211.webp
    45,2 KB · Προβολές: 39
  • IMG_20160316_162921_102.webp
    IMG_20160316_162921_102.webp
    33,4 KB · Προβολές: 43
  • rsz_img_20160316_162446_776.webp
    rsz_img_20160316_162446_776.webp
    19,4 KB · Προβολές: 47
Μια χαρά κούκλα είναι! Ο Απόλλωνας τη βλέπει και ξερογλύφεται πάντως! 😛
https://community.petbirds.gr/attachments/20151115_140844-jpg.36628/
 
Μια χαρά κούκλα είναι! Ο Απόλλωνας τη βλέπει και ξερογλύφεται πάντως! 😛
https://community.petbirds.gr/attachments/20151115_140844-jpg.36628/

Τι ομορφος αντρας ειναι αυτος καλε! Κουκλος ο Απολλωνας!
Κι εγω με ενα αρσενικο τετοιου χρωματος σκοπευω να την ζευγαρωσω, πιστευω θα βγουν ωραια μωρακια!:D
 
Back
Top