Γενικά Θηλυκο κακατιλ σε σταση επιθεσης οταν ανοιγω τη φωλια

Steliospir

PB Member
Εγγραφή
6 Σεπ 2009
Μηνύματα
249
Πόλη
Άγιοι Δέκα
γεια σας! Ειχα να δω το κακατιλ μου απο χθεσ το βραδυ και πριν λιγο πηγα να δω στη φωλια αν ειναι και τι κανει! Αυτο λοιπον, μολισ με ειδε, ανοιξε τα φτερα και τν οθρα και ηταν ετοιμο να μοθ ορμισει! Γιατι το εκανε αυτο; Εχει να προστατεψει κατι; 🙄
 
Πολυ φυσιολογικη μου φαινεται η αντιδραση της :)Και εγω αν τολμαγε κανεις να πειράξει το σπίτι μου και το παιδι μου θα τον ετρωγα ζωντανο. Κατ επεκταση και η κοκατιλινα σου απο προστασια γι ατο σπιτι και την φωλια της και πιθανων το μελλοντικο αυγο που θα γεννησει φερεται κατ αυτον τον τρόπο. Φροντιζε να την ενοχλεις οσο λιγοτερο γινεται
 
Μη τα πειραζεις φιλε! Αρχιζει επεξεργαζεται τον χώρο και πολυ πιθανον να σου γεννησει συντομα... Τα εχεις ζευγαρι;τους δινεις αυγουλακι; Εχεις βάλει υλικο στη φωλια;
 
ζευγαρει ειναι ναι! Εχουν ζευγαρωσει 2-3 φορεσ! Οτι και βαλω στη φωλια το βγαζουν εξω!(ροκανιδι)αυγο δν εχο βαλει! Να βαλω;
 
ναι παρε μια αυγοθηκη και να τους βαζεις αυγο! Σουπιοκοκκαλο να παρεις αν δεν εχεις, φρουτα, λαχανικα και με το καλο και τα μωρακια! Το αυγο αν εχει ζεστη αν το παιρνεις γιατι χαλαει.. Μη το αφηνεις ολοκληρη μερα!
 
αν βλεπεις οτι το τρωνε αστο... Και 4 να το αφησεις δε χαλασε ο κοσμος.. Απλα να μην ειναι απευθειας στον ηλιο!
 
μαλλον θα γεννησει το πρωτο της αυγο τις επομενες μερες. Εμενα τα κοκατιλ κατα τη φαση της αναπαραγωγης δεν με αφηνουν να πλησιασω το κλουβι
 
ενδεχομενως κλωσσαει. αλλα εχω παρατηρησει και με το ζακο μου οτι παρολο που οταν τον εχω εκτος κλουβιου μου γινεται αυτοκολλητος και μου τριβεται, οταν βαζω το χερι μου μεσα στο κλουβι π.χ να του αλλαξω νερο του κακοφαινεται. μαλλον σε οτι αφορα το σπιτι τους δεν σηκωνουν μυγα στο σπαθι τους
 
Back
Top