Ζητώ να μου χαρίσουν Θηλυκο καναρινι κατα προτιμηση τιμπραντο

Greek yorkshire

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2008
Μηνύματα
1.443
Πόλη
Χαϊδάρι
Ζητω να μου χαρισουν μια καναρα, κατα προτιμηση τιμπραντο αλλα επειδη ειναι παραξενη η εποχη και η κοινη μας κανει.
 
Ειχα την ατυχια επειδη κανω μπαλκονατη εκτροφη, να χασω 3 πουλια ανημερα Πρωτοχρονιας. Ηταν το βραδυ με το αποτομο κρυο για οσους θυμουνται. Εχουν μεινει 3 αρσενικα εργενηδες. Επειδη αυτη την εποχη εχει γινει μεγαλη σκουπα στα γιορκ ψαχνω καποια θηλυκα τιμπραντο που εχω ξανακανει τετοια διασταυρωση η με κοινα. Ειναι αμαρτια να χαραμιστει η γκλωστερινα σε τετοιο ζευγαρωμα. Σε ευχαριστω πολυ παντως για την προσφορα σου. Γενικα καλο ειναι να μην μπασταρδευουμε ρατσες που χρειαστηκαν πολλα χρονια και μεγαλες προσπαθειες για να φτασουν εδω. Στην δικη μου περιπτωση βεβαια ειναι αναγκαιο κακο αλλα και μια καλη ευκαρια να δωσω καποιους απογονους σε φιλους που θελουν καποιο καναρινι "να κελαηδα" και δεν μπορουν να εκτιμησουν ενα καναρινι εμφανισης.
 
Ειναι αμαρτια να χαραμιστει η γκλωστερινα σε τετοιο ζευγαρωμα
Με όλο το σεβασμό η τιμπραντίνα γιατί να χαραμιστεί δηλαδή σε τέτοιο ζευγάρωμα;
 
Παναγιώτη καλησπέρα. έκτοτε, απο την Πρωτοχρονια κι επειτα, έχεις πάρει κάποια μέτρα προστασίας των πουλιων απο το κρύο; Κι επισης, τολμώ να ρωτήσω: τι θα κανείς με το αναγκαίο κακό όπως το έθεσες, όταν ίσως σε επόμενο χρόνο βρεις θηλυκά Γιόρκ;
 
Με το να βάλεις αρσενικό yorkshire με θηλυκό timbrado μην περιμένεις τα αρσενικά που θα βγούνε να έχουνε φωνές timbrado πάντως. Για μένα ψάξε θηλυκά yorkshire για εσένα και ψάξε κοινά αρσενικά ή timbrado αρσενικά για τους φίλους σου εφόσον θέλουν να τους τραγουδάνε. Και γνώμη μου αν και δεν έχω κάνει ποτέ μου αναπαραγωγή δεν το βλέπω καλό συνδυασμό γιατί τα yorkshire είναι μεγαλόσωμα και τα timbrado μικρόσωμα αλλά δεν είναι και ωραίο να μπερδεύοντε οι ράτσες. Γενάρης είναι σίγουρα θα μπορείς να βρεις θηλυκά.
 
Γενικα καλο ειναι να μην μπασταρδευουμε ρατσες που χρειαστηκαν πολλα χρονια και μεγαλες προσπαθειες για να φτασουν εδω. Στην δικη μου περιπτωση βεβαια ειναι αναγκαιο κακο αλλα και μια καλη ευκαρια να δωσω καποιους απογονους σε φιλους που θελουν καποιο καναρινι "να κελαηδα" και δεν μπορουν να εκτιμησουν ενα καναρινι εμφανισης.
λυπάμαι πολύ, φίλε μου γι αυτό που σου έτυχε!☹ ελπίζω τώρα,όμως, να έχεις οργανώσει καλύτερα τον χώρο σου!👍 καταλαβαίνω το σκεπτικό σου.. Κατανοώ τι επιθυμείς να κάνεις, αλλά να ξέρεις πως είμαι στην διάθεσή σου..
 
Μια ζωη μπαλκονατος ημουν και δεν ειχα προβλημα. Απλα εκεινο το διαστημα λειπαμε και δεν υπηρχε καποιος να σκεπασει την ντουλαπα. Τ πουλια ειναι προστατυμενα απο κρυο και κουνουπια με σιτες κτλ. Εχω ξανακανει τετοιο ζευγαρωμα, δεν περιμενω να εχουν φωνες τιμπραντο. Καταλαβαινω τις ανησυχιες γιατι τις εχω εκφρασει και εγω πολλες φορες σε αλλους συμφορουμιτες εδω και πολλα χρονια. Καλα κανετε και επισημαινετε ολα αυτα γιατι μας διαβαζουν και αλλοι, ευτυχως! Μην ανησυχειτε παντως, ειμαι απο την πλευρα αυτων που προσπαθουν ανα αλλαξουν μερικα πραγματα στην ορνιθοκουλτουρα μας
 
Παναγιώτη μου με όλο το σεβασμό και το θάρρος (ξέρω πως δεν είσαι ένας χθεσινός αρχάριος εκτροφέας) αλλά μου έκανε εντύπωση το ότι σου πέθαναν απ το κρύο... Από το 2007 έχω τα καναρίνια μου μόνιμα έξω ποτέ δεν έχασα καναρίνι λόγω κρύου... Δλδ θεωρώ πως αν ήταν σε ένα μέρος που δεν τα έπιανε ο βοριάς, ίσως ήταν άλλος ο λόγος που τα έχασες.. ☹
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Back
Top