Ασθένειες Θηλυκο κοκατιλ με νερουλες δυσοσμες κουτσουλιες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης FREE
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

FREE

PB New Member
Εγγραφή
30 Δεκ 2013
Μηνύματα
41
Πόλη
Βύρωνας
Καλησπερα, εχω δυο κοκατιλ, πριν απο 3 - 4 μερες παρατηρησα οτι το θυληκο κανει πολυ μεγαλες πρασινες και νερουλες κουτσουλιες οι οποιες μυριζουν εντονα. Η διαθεση της ειναι πολυ καλη και τρωει κανονικα, δινω συσκευασμενη τροφη και τωρα δεν της δινω φρουτα ή λαχανικα. Ρωτησα σημερα στο καταστημα που ειχα παρει το δευτερο κοακτιλ μου και μου εδωσαν αντιβιωση tabernil για 7 μερες. Μου ειπαν οτι καλο ειναι να παρουν και τα δυο μου κοκατιλ γιατι ειναι μαζι. Μπορω να κανω κατι αλλο για να τα βοηθησω; Ευχαριστω
 
Καλησπερα, εχω δυο κοκατιλ, πριν απο 3 - 4 μερες παρατηρησα οτι το θυληκο κανει πολυ μεγαλες πρασινες και νερουλες κουτσουλιες οι οποιες μυριζουν εντονα. Η διαθεση της ειναι πολυ καλη και τρωει κανονικα, δινω συσκευασμενη τροφη και τωρα δεν της δινω φρουτα ή λαχανικα. Ρωτησα σημερα στο καταστημα που ειχα παρει το δευτερο κοακτιλ μου και μου εδωσαν αντιβιωση tabernil για 7 μερες. Μου ειπαν οτι καλο ειναι να παρουν και τα δυο μου κοκατιλ γιατι ειναι μαζι. Μπορω να κανω κατι αλλο για να τα βοηθησω; Ευχαριστω
ποσο καιρο τα εχεις; Ποια τροφη του δινεις;
 
Το θηλυκο 2 χρονια και το αρσενικο 8 μηνες. Τους δινω συσκευασμενη τροφη αλλα επειδη την διατηρω σε βαζο γυαλινο εχω πεταξει την σακουλα και την τελευταια την αγορασε ο αντρας μου και δεν θυημαται την μαρκα Πριν απο 3 μηνες ξεκινησαν να κανουν αβγα, αλλα δεν ηταν γονιμοποιημενα. Τους εδινα υγρο ασβεστιο και σουπιοκοκαλο. Τωρα σταματησε η θηλυκια να κανει αβγα
 
Τα θηλυκά σε περίοδο που κάνουν αυγά συνήθως έχουν μεγάλες και πιο υδαρές κουτσουλιές και αυτό θεωρείται φυσιολογικό.
Τώρα επειδή έχεις και δυσοσμία, ίσως πρέπει να πας τις κουτσουλιές για εξέταση σε κάποιο εργαστήριο.
Προσωπικά δεν θα έδινα αντιβίωση έτσι απλά χωρίς διάγνωση.
Εκτός σπόρους τι άλλη διατροφή τους παρέχεις;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Προσπαθω να μπω αλλα μαλλον δεν υπαρχει πια

Σπανια μηλο, γιατι δεν το τρωνε, οπως επισης δε τρωνε και λαχανικα
 
Προσπαθω να μπω αλλα μαλλον δεν υπαρχει πια
Που εδώ; https://community.petbirds.gr/threa...ν-για-τη-διάγνωση-ασθενειών-των-πτηνών.17694/
Σπανια μηλο, γιατι δεν το τρωνε, οπως επισης δε τρωνε και λαχανικα
Να επιμένεις, θα δίνεις και θα το πετάς. Κάποτε θα δοκιμάσουν.
 
Θα το παρακολουθησω και αν συνεχισει θα το παω στην κτηνιατρο τη Δευτερα Πως να μαζεψω σωστα κουτσουλιες για τις παω στην κτηνιατρο; Να δωσω την αντιβιωση;
 
Πως να μαζεψω σωστα κουτσουλιες για τις παω στην κτηνιατρο;
Σε μια λαδόκολλα αυτές που έχουμε για τον φούρνο.
Την βάζεις για ένα λεπτό σε φούρνο μικροκυμάτων ή απλό να την αποστειρώσεις. Το τοποθετείς στο κλουβί να την κουτσουλήσει και μετά την διπλώνεις.
Την κλείνεις σε ένα αλουμινόχαρτο και τις πας.
Να δωσω την αντιβιωση;
Όχι πριν το πας στον γιατρό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Back
Top