Γενικά Θηλυκο κοκατιλ που κελαηδαει;

katerinaa

PB Member
Εγγραφή
22 Σεπ 2008
Μηνύματα
400
Πόλη
Ρέθυμνο
Γεια σε ολους! 🙂 Εχει καποιος απο σας θηλυκο κοκατιλ που κελαηδαει; Πηρα τα δικα μου για ζευγαρι αλλα κελαηδανε μελωδικα και τα δυο και προσπαθουν να μιμηθουν τα καναρινια και τα σφυριγματα που τους κανω 😕 Εχω διαβασει οτι τα θηλυκα σπανια κελαηδουν.. Επεσα αραγε στην εξαιρεση η η Νινα ειναι Νινος; 😛
 
Θα έχουν επί του παρόντος 1 θηλυκό cockatiel. Είναι σπάνια κάνει κανένα θόρυβο. Η μόνη φορά που ακούω την τερέτισμα είναι εάν είναι φοβισμένοι. Ακόμη και σε αυτή την κατάσταση, είναι σπάνιο για την να κάνει έναν ήχο.

Είχα άλλο θηλυκό cockatiel που θα κάνουν "contact calls" περιστασιακά. Η εισηγήτρια θα τερέτισμα μία ή δύο φορές. Θα μπορούσε να περιμένει για την εταίρο για να απαντήσει.
 
Nομιζω πως σε καποιο ποστ σου ειχα πει οτι εχω μια υποψια οτι μπορει να ειναι Νινος... Τα θηλυκα οπως ειπε και ο Jamie κανουν ενα καπως "τσιριχτο" καλεσμα, δεν κελαηδουν μελωδικα και περιπλοκα οπως τα αρσενικα ουτε σφυριζουν.
 
παντως εγω τα ειδα και τα δυο και κελαηδουν μελωδικα και με ρυθμο!😕 και πειραζει σε περιπτωση που βγουν και τα δυο αρσενικα να ειναι στο ιδιο κλουβι!?
 
Iparxoune kai eksereseis! Den einai ola ta tilika idia...nai, genika den kelajdane...omos kamia fora tyxni...
...Mporei na min kelaidaei toso sixna oso arsenika, alla an tha ksekinisi, den stamataei...
...Iparxoune kai ginekes pou vlepoune podosfero 😉 (pos mporoune den katalaveno?!)
 
Μπορει να εχω την εξαιρεση Πωλινα!:D Το ενα μια φορα εχει κελαηδησει το αλλο 2-3! Αφου δεν πειραζει να ειναι μαζι στο κλουβι ακομα και αν εχουν το ιδιο φυλο δε με νοιαζει! Εξαλλου ειναι εντελως διαφορετικα σαν χαρακτηρες και αλληλοσυμπληρωνονται στα γουστα! Αλλους σπορους προτιμα το ενα αλλους το αλλο! Και ειναι αστεια!
 
εγώ είδα ένα cinnamon σε ένα πετ σοπ που κελαϊδούσε όλη την ώρα αλλά η ουρά του ήταν κίτρινη με γκρι ρίγες (όπως υποτίθεται πως είναι των θηλυκών). Δε νομίζω να είναι κι αυτό εξαίρεση; Προφανώς για να κελαϊδάει τόσο πολύ αρσενικο θα είναι;Ε?
 
Iparxoune kai eksereseis! Den einai ola ta tilika idia...nai, genika den kelajdane...omos kamia fora tyxni...
...Mporei na min kelaidaei toso sixna oso arsenika, alla an tha ksekinisi, den stamataei...
...Iparxoune kai ginekes pou vlepoune podosfero 😉 (pos mporoune den katalaveno?!)

Οταν παιζει η εθνικη μας ομαδα! α😀
Παντως και γω το χω ακουσει οτι αν και γενικα κατα κανονα τα αρσενικα ειναι αυτα που κελαηδανε, υπαρχουν και θηλυκα που οχι μονο κελαηδανε αλλα μιλανε κιολας(εχω δει και βιντεακια). Ισως τα αρσενικα εχουν την ταση αλλα εξαρταται απο το κοκατιλ καθως και την φροντιδα που παιρνουν απο τους μη φτερωτους γονεις τους, δηλαδη εμας. :)
 
Back
Top