Αναπαραγωγή Θηλυκο lovebird δε θελει να ζευγαρωσει

Εγγραφή
11 Μαϊ 2008
Μηνύματα
248
Πόλη
Περιστέρι
Καλησπερα σε ολους.
εχω 2 Lovebirds τα οποια ειναι σε ηλικια αναπαραγωγης. το ενα ειμαι σιγουρη οτι ειναι αγορι. το δευτερο αν και φαινεται οτι ειναι κοριτσι, δεν θελει να ζευγαρωσει. Το αρσενικο τη κυνηγαει αλλα αυτη φευγει. καποιεσ φορες την εχω παρατηρησει να τρεχει μεσα στο κλουβι και να κανει καποιεσ απο τις κινησεις του αρσενικου. Πωσ μπορω να τα βοηθησω;
 
Καλησπερα Κωνσταντινα. Εχω και εγω την ιδια τρελλα με εσενα. Πρωτα θα πρεπει να σιγουρευτεις αν οντως εχεις ζευγαρι.Αυτο θα το διαπιστωσεις αν ψιλαφησεις το πουλι αναμεσα στα ποδια, εχει δυο κοκκαλα.Αν το κενο αναμεσα τους ειναι μικρο ειναι αρσενικο, αν ειναι μεγαλο εινα θηλυκο.Αφου το ξεκαθαροσεις αυτο τοτε θα πρεπει να τους κανεις σωστη διατροφικη προετοιμασια, δηλαδη φρουτα, λαχανικα, βιταμινες, ασβεστιο, αυγοτροφη και φυσικα πρεπει να οπλιστεις με πολλη υπομονη! Περιμενω νεα σου...
 
το εχω ψηλαφίσει στα κοκαλάκια και τα αποτελεσματα δειχνουν οτι ειναι θηλυκο! αλλα για να μη θελει να ζευγαρωσει εχω αρχισει να αμφιβαλω. Δεν εχω εμπειρια απο love birds. αν και το αρσενικο το εχω 2 χρονια και το θυλικο 1,5 δεν εχω καθολου εμπειρια με ζευγαρωματα. Μεχρι πριν 1 μηνα τουσ ειχα μια ξυλινη φωλια την οποια την ειχαν διαλύσει κι ειχαν αφησει μονο τον πατω. τουσ πηρα καινουρια και τουσ αρεσει πολυ που ειναι κλειστη και δεν τα βλεπω! σκεφτηκα οτι ισωσ βοηθησει κι αυτο.
οσο για το φαγητο, τουσ βαζω φρουτα και βιταμινεσ. τα λαχανικα για να πω την αληθεια τα φοβαμαι με ολα αυτα τα φυτοφαρμακα. Για το ασβεστιο που μου εχεισ γραψει, τι εννοεισ?Τους εχω σουπια που τους αρεσει πολυ!
κι αυγοτροφη δεν τους εχω βαλει ποτε. υπαρχει ειδικη δηλαδη στα pet shop?δεν το εχω παρατηρήσει.
 
υπαρχει αυγοτροφη για Lovebirds στα petshop. Απλα με την ολη προετοιμασια θα θελησει η θηλυκια να ζευγαρωσει.λιγο υπομονη θελει. Οσο για τη φωλια κρεμασε της ενα κομματι ξυλο για να παιζει και να μην σου τρωει τη φωλια
 
Καλησπέρα Κωνσταντίνα το ποιο πιθανόν είναι να μην είναι ζευγάρι εκτός και να μην ταιριάζουν σαν χαρακτήρες οπότε θέλεις άλλο θηλυκό
 
Καλησπερα Μανωλη.
Λες να μην ταιριαζουν σαν παρεα;
Δε θελω να το πιστευω..
Ασχετα με το ζευγαρωμα, τα βλεπω μια χαρα μεταξυ τους.
 
Καταρχήν μην αγχώνεσαι με το ζευγάρωμα. Ζευγάρι με τα Lovebirds δεν μπορείς να είσαι σίγουρη ότι έχεις εκτός και αν σου βγάλουν μικρά. Τα κόκαλα του στήθους είναι μια ένδειξη η οποία όμως ποτέ δεν μας δίνει 100% σιγουριά. Μόνο με τεστ dna μπορείς να είσαι σίγουρη. Από τη στιγμή που τα πουλιά συμβιώνουν αρμονικά τότε ταιριάζουν μια χαρά μεταξύ τους. Για μένα το πιο πιθανό είναι να έχεις δύο αρσενικά πουλιά (μαντεύω βέβαια από αυτά που περιγράφεις κι εγώ, σίγουρο δεν είναι τίποτα). Δωστους πάντως λίγο χρόνο και μη βιάζεσαι, μπορεί απλά να μην είναι αυτή τη στιγμή έτοιμα και να θέλουν το χρόνο τους.
 
Back
Top