Γενικά Θηλυκό άρχισε ξαφνικά να κελαηδάει

xristos ntavaris

PB New Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2016
Μηνύματα
91
Πόλη
Αθήνα
δεν ξερω ποσο συχνο ειναι, αλλα εμενα απο χτες αρχισε να κελαηδάει το θηλυκό κανονικότατα σαν να ειναι αρσενικο... Πρεπει να πω εδω οτι το αρσενικο που 2 χρόνια τώρα ηταν μαζι... Μου έφυγε ο αλητάκος...ίσως παίζει το ρόλο του...
 
δεν ξερω ποσο συχνο ειναι, αλλα εμενα απο χτες αρχισε να κελαηδάει το θηλυκό κανονικότατα σαν να ειναι αρσενικο...
Είναι πολύ σύνηθες αυτό το φαινόμενο. Τα θηλυκά, λόγω οίστρου και αυξημένων ορμονών, αρχίζουν ένα διαρκές, χαμηλόφωνο, και σε ορισμένες φορές μάλιστα, εύηχο τσιρτσίρισμα. Δεν μπορεί ασφαλώς να συγκριθεί με το ηχηρό και μελωδικό ρεπερτόριο των αρσενικών, παρόλο που κάποια μεμονωμένα άτομα έχουν φθάσει σχεδόν κοντά στις φωνητικές ικανότητες. Παράγουν αυτόν τον ήχο για να επικοινωνήσουν με τα υπόλοιπα πτηνά και να διαλαλήσουν την αναπαραγωγική τους διάθεση.

Είναι όντως θηλυκό; Το έχεις ελέγξει 😉
 
Ναι, Χρήστο η ερωτική του διάθεση έχει βαρέσει κόκκινο που λέμε και για αυτό κελαηδά.
Το αρσενικό έφυγε... Εννοείς το έσκασε;
Είχαν ζευγαρώσει; Είχαν φτιάξει φωλιά; Είχε κάνει και αυγά; Ρωτώ για την απίθανη περίπτωση που είναι το θηλυκό να κάνει αυγά τώρα κοντά και τα οποία μπορεί και να είναι ένσπορα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
το εσκασε πριν απο μερες δεν ειχαν προλάβει να ζευγαρώσουν Γιαννη... Εχει βαρεσει κοκκινο ειναι σίγουρο απλα μου φάνηκε τελείως παράξενο τόσο διαρκείς κελάδημα
 
τυμπραντο ηταν και τα δυο... Τωρα θα δω δεν εχω αλλα τυμπραντο... Και ειναι καταλευκη.. Κουκλα..

σκέφτηκα να πειραματιστω με ενα γκλοστερ αρσενικο, αλλα δεν θα το κανω..
 
σκέφτηκα να πειραματιστω με ενα γκλοστερ αρσενικο, αλλα δεν θα το κανω..
Σκέφτηκες πολύ καλά και σοφά! Πραγματικά είναι κρίμα να αναμειγνύονται και να "χαλάνε" οι ράτσες των καναρινιών που με τόσο κόπο και προσπάθεια εδραιώθηκαν, απλά για να μην μείνουν αζευγάρωτα κάποια πτηνά μας.👍
 
θα προσπαθησω να ανεβασω βιντεο... Κελαιδαει κανονικα και δυνατα και πλεκει της φωνες... Οπως εκανεο αρσενικος πριν τον χασω
Είναι σίγουρα θηλυκό; Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω δεν υπάρχει θηλυκό Timbrado που να βαράει σαν το αρσενικό (τουλάχιστον στα classico).
 
και ναι εχει δαχτυλίδι κλειστου τύπου
Μια φωτογραφια του θα σου ηταν ευκολο; Για τους πιο γνωστες να δουμε απο ποιο εκτροφεα ειναι αυτο το σπανιο πλασμα!
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Αν δεν διάβαζα την περιγραφή του xristos ntavaris, θα ορκιζόμουν ότι βλέπω αρσενικό καναρίνι. Βέβαια, μπορεί φωνητικά το συγκεκριμένο θηλυκό να "βάζει κάτω" κάποια γνήσια αρσενικά που δεν είναι τόσο προικισμένα φωνητικά, αλλά μετά από προσεκτική παρατήρηση δεν κάνει τα γυρίσματα ενός αρσενικού Τιμπράντο. Σίγουρα όμως για θηλυκό είναι φαινόμενο. Αυτή αν ζευγαρώσει με κανέναν πρωταθλητή Τιμπράντο θα βγάλει πουλιά με απίστευτες φωνές. Για ψάξ'το λίγο xristos ntavaris.
 
βλέποντας το βίντεο τουλάχιστον 4 φορές και ''διαβάζοντας'' τη στάση του σώματος του πουλιού, οι δικές μου γνώσεις με οδηγούν στο συμπέρασμα να πω πως είναι αρσενικό.. Ειλικρινά δεν έχω ξαναδεί θηλυκό timbrado να ακολουθεί τόσο πολύ σε ένταση και βάθος τα ''γνωρίσματα των αρσενικών'', αλλά αφού όπως λες
την εχω 3 χρονια..
.. Προσπάθησε να έρθεις σε επικοινωνία με τον lefteris13, από τους πιο δυνατούς γνώστες στα timbrados εντός της κοινότητος,θα σε βοηθήσει πιστεύω..
 
Back
Top