Αναπαραγωγή Θηλυκό εκτός φωλιάς!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stfns
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stfns

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2014
Μηνύματα
2.052
Πόλη
Καλλιθέα
Πριν λίγο βγήκα στο μπαλκόνι και διέκρινα πως το θηλυκό με τα δύο μικρά δεν κοιμάται στη φωλιά αλλά στην πατήθρα! Τα μικρά είναι 11 ημερών. Έχουν βγάλει μεν πούπουλα, αλλά δεν παύει να είναι πολύ μικρά. Θα τα βρω αύριο ή όχι; Μέχρι στιγμής όλα πήγαιναν μια χαρά... Είμαι να σκάσω...
 
Λογικά θα ζεσταίνει το ένα το άλλο...
Δεν μπορεί να κάνεις και πολλά
Αύριο θα μάθουμε... αλλά πιστεύω πως δεν θα υπάρξει πρόβλημα..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Λογικά θα ζεσταίνει το ένα το άλλο...
Δεν μπορεί να κάνεις και πολλά
Αύριο θα μάθουμε... αλλά πιστεύω πως δεν θα υπάρξει πρόβλημα..

Και εγώ σε αυτό στηρίζω τις ελπίδες μου. Θα είναι πραγματικά κρίμα να χαθούν με αυτό τον τρόπο... Δεν διέκρινα διαφορετική συμπεριφορά της μαμάς τους σήμερα, που ήμουν σπίτι όλη μέρα. Σχολαστική στο τάισμα και σε όλα. Βέβαια σπαγγάτο έκανε στη φωλιά, τώρα που τα μικρά είχαν αναπτυχθεί. Πρώτη φορά θέλω να ξημερώσει γρήγορα...
 
Στέφανε, δεν ανάβεις για λίγο το φως στο μπαλκόνι, μήπως και πάει η μαμά τους στη φωλιά;
Κι αν δεν πάει, μήπως να πάρεις το κλουβί μέσα στο σπίτι για το βράδυ;
Και, μήπως να παρατηρήσεις τώρα για λίγο στο σκοτάδι, αν κουνιούνται και πιο εξονυχιστικά αύριο το πρωί τι γίνεται, για την περίπτωση που έχει πιάσει ψείρες η φωλιά;
 
Κι αν δεν πάει, μήπως να πάρεις το κλουβί μέσα στο σπίτι για το βράδυ;
Και, μήπως να παρατηρήσεις τώρα για λίγο στο σκοτάδι, αν κουνιούνται και πιο εξονυχιστικά αύριο το πρωί τι γίνεται, για την περίπτωση που έχει πιάσει ψείρες η φωλιά;
Θεωρώ Γιάννη πως αυτό ενέχει πολύ μεγαλύτερο κίνδυνο! Να μετακινήσει όλο το κλουβί, να τους αλλάξει περιβάλλον και θερμοκρασία;
Όσο για τις ψείρες πρέπει να το τσεκάρει ο Στέφανος (που δεν νομίζω να έχει), αλλά και 11 ημερών και 2 που είναι δεν είναι και τόσο μικρά για να πεθάνουν από το κρύο.
 
Στέφανε, δεν ανάβεις για λίγο το φως στο μπαλκόνι, μήπως και πάει η μαμά τους στη φωλιά;
Κι αν δεν πάει, μήπως να πάρεις το κλουβί μέσα στο σπίτι για το βράδυ;
Και, μήπως να παρατηρήσεις τώρα για λίγο στο σκοτάδι, αν κουνιούνται και πιο εξονυχιστικά αύριο το πρωί τι γίνεται, για την περίπτωση που έχει πιάσει ψείρες η φωλιά;

Γιάννη αποκλείεται να έχει πιάσει ψείρες η φωλιά μιας το προηγούμενο Σάββατο όταν δακτυλίδωσα τα μικρά έριξα μια επαναληπτική δόση σκόνης pinex. Με σκόνη επίσης είχα ραντίσει τα αυγά τρεις μέρες πριν εκκολαφθούν τα μικρά. Εξάλλου όλη μέρα σήμερα τα μικρά΄, που είχαν ανοίξει για τα καλά τα μάτια τους, κάθονταν ήρεμα στη φωλιά χωρίς εμφανή σημάδια ενόχλησης από οτιδήποτε. Ίσως είναι εγκληματική αμέλεια που δεν παίρνω μέσα το κλουβί αλλά είναι τοποθετημένο σε ολόκληρη κατασκευή που φιλοξενεί και άλλα πουλιά, ανάμεσα στα οποία και ένα άλλο θηλυκό που επωάζει. Φοβάμαι μήπως αντί για καλό κάνω τα πράγματα πολύ χειρότερα. Από την άλλη στην προσπάθειά μου να διατηρήσω την ψυχραιμία μου σκέφτομαι πως δεν μπορεί ξαφνικά... Να "της τη βάρεσε και να τα παράτησε". Μέχρι και σήμερα ήταν άψογη. Δεν θα κλείσω μάτι μου φαίνεται απόψε...

αλλά και 11 ημερών και 2 που είναι δεν είναι και τόσο μικρά για να πεθάνουν από το κρύο.
Εύχομαι να είναι έτσι όπως τα λες Αλίκη... λίγες μέρες έμειναν για να βγουν από την φωλιά. Κρίμα δεν θα είναι;
 
την ημερα ποσο καθοταν στη φωλια και ζεσταινε τα μικρα; Αθηνα μενεις; Εχει αρκετο κρυο περιπου 8 βαθμοι βλεπω τωρα..η κατασκευη ειναι προστατευμενη με ναυλον ή κατι τετοιο;θεωρητικα αυτες ξερουν τι κανουν..
 
Εύχομαι να είναι έτσι όπως τα λες Αλίκη... λίγες μέρες έμειναν για να βγουν από την φωλιά. Κρίμα δεν θα είναι;
Είμαι σίγουρη! 11 ημερών και πουπουλάκια έχουν, και μέσα στη ζεστή φωλίτσα είναι, και έχει και το ένα το άλλο! Εγώ πάντως την εμπιστεύομαι την φύση! Και αφού γενικότερα δεν έχει δείξει συμπτώματα ότι τα έχει εγκαταλείψει!
 
Στέφανε, πως πήγε το βράδυ;

Ευτυχώς όλα πήγαν καλά Γιάννη! Τα μικρά ζουν! Όταν πήγα να τα ταίσω το πρωί η μαμά τους ήταν στη φωλιά, οπότε θέλω να πιστεύω πως αν αποφασίσει να κοιμηθεί ξανά στην πατήθρα δεν θα έχουν πρόβλημα. Εξάλλου μια μέρα επιπλέον στην πλάτη τους είναι πολύ σημαντική. Ευχαριστώ ειλικρινά όλους σας( misalouris, alicedros, ianos, lefteris13) και για τις συμβουλές και για το ενδιαφέρον!

την ημερα ποσο καθοταν στη φωλια και ζεσταινε τα μικρα; Αθηνα μενεις; Εχει αρκετο κρυο περιπου 8 βαθμοι βλεπω τωρα..η κατασκευη ειναι προστατευμενη με ναυλον ή κατι τετοιο;θεωρητικα αυτες ξερουν τι κανουν..

Από χθες Λευτέρη δεν καθόταν σχεδόν καθόλου με τα μικρά στη φωλιά. Τα τάιζε μεν συνέχεια, αλλά δεν καθόταν πάνω τους. Αν δεν έκανε τόσο ψύχρα χθες βράδυ στην Αθήνα δεν θα ανησυχούσα, διότι οι ζευγαρώστρες είναι σε κατασκευή τύπου BOX με εσωτερικές φωλιές τοποθετημένες στην πίσω πλευρά και προστατευτικό νάυλον που κατεβάζω πάντα το βράδυ.
 
Ήμουν σίγουρη! Χα! Άντε μπράβο! Τέλος καλό όλα καλά! Και σήμερα αν κοιμηθεί εκτός να μην ανησυχείς! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Back
Top