Ασθένειες Θηλυκό ζεμπράκι ενω ζευγαρώνει δεν κάνει αυγά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vasileia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vasileia

PB Member
Εγγραφή
31 Ιαν 2009
Μηνύματα
381
Πόλη
Καλαμάτα
εδώ κ ένα μήνα η θυληκιά ζευγαρώνει συνέχεια με το αρσενικό αλλά δεν κάνει αυγά ούτε στον πάτο δεν έχω βρεί κανένα, ποιός μπορεί να είναι ο λόγος😕(παλιότερα έκανε αυγά κάθε φορά που ζευγαρώνανε)😕
 
δειχνει να μην ειναι ορμονικα ετοιμη. Τη διατροφη και συμπληρωματα δινεις και ποσο διαστημα (αν δινεις) τα συμπληρωματα; Φροντισε το πουλι να εχει σιγουρα πηγη ασβεστιου στη διατροφη του
 
της δίνω πολυβιταμίνες κ της έχω ειδηκό χώμα που περιέχει φώσφορο κ ασβέστιο,της είχα δώσει κ βιταμίνες για τον κανηβαλισμό αλλά ήταν πριν πολύ καιρό:)
 
Βασιλεια μου θα σε ρωτησω κατι πολυ αφελες... φωλια τους εχεις ε. Απλως πουθενα δεν ειδα να γραφεται κ ειπα να ρωτησω... Εχουν αρχισει κ την φτιαχνουν η οχι; Για πες μας μερικα στοιχεια για τη φωλια.
καλο θα ηταν να τους προσφερεις κ αυγοτροφη, βεβαια εαν τους δινεις πολυβιταμινες οκ. Βαλτους κ σουπιοκοκκαλο ειναι πολυ χρησιμο περα απο το ειδικο χωμα που αναφερεις πιο πανω.

παντως γενικα ισως δεν ειανι ακομα ετοιμα για αναπαραγωγη οποτε μη βιαζεσαι. Εμενα περασε πολυς καιρος για να κανουν αυγα. Το εχω ξανααναφερει σε αλλα ποστς κ θεματα, οτι τους ειχα βαλει τη φωλια κ μετα απο κανενα 3μηνο ειδα αυγα. Οποτε δε χρειαζεται να αγχωνεσαι κ να ανησυχεις, οταν αυτα ειναι ετοιμα θα δεις κ αυγα!
 
τη φωλιά την έχω μόνημα,έχουν κάνει πουλάκια κ άλλες φορές,τώρα παρατήρησα οτι απο το μέρος που γεννάει είναι πρησμένη,το είχα δει απο καιρό αλλά σκέφτηκα οτι δεν είναι τπτ😕
 
Back
Top