Ασθένειες Θηλυκό ζεμπράκι μαδάει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vasileia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vasileia

PB Member
Εγγραφή
31 Ιαν 2009
Μηνύματα
381
Πόλη
Καλαμάτα
το ζεμπράκι μου στο πίσω μέρος του κεφαλιού δεν έχει καθόλου πούπουλα κ μέχρι τη μέση της πλάτης έχει πολύ λίγα κ μου φαίνοντε σπαζμένα κ αναμαλιαζμένα όσα έχουν μείνει, το αρσενικό δεν την τσιμπάει, τι μπορεί να έχει, είναι καιρό έτσι κ είναι κ μαζεμένη στα πούπουλά της κ κοιμάτε συνέχεια,υπάρχει περήπτωση να είναι πτερώροια κ αν όχι τι είναι😕ανησυχώ μην είναι τπτ σοβαρό☹;
 
επήσεις να μου πείτε αν μπορεί να είναι επικύδινο για το άλλο πουλί😕
 
Βασιλεία, διάβασε αυτο το πολύ χρήσιμο άρθρο Παθολογική πτερόρροια πτηνών στο οποίο αναφέρονται και σαφείς οδηγίες για καθε περίπτωση παθολογικής πτερόρροιας, όπως μοιάζει να είναι και η περίπτωση του πουλιού σου!
 
ωχ ωχ ωχ το διάβασα😱ελπίζω να είναι κάποιο απο αυτά που είναι λιγότερο σημαντικά
 
Θα σου πρότεινα να απομονώσεις αρχικά το πουλί για να μην το ενοχλεί καποιο άλλο πουλι, να το εχεις σε ζεστό μερος με φώς ( οχι την νύχτα)και να του χορηγήσεις πολυβιταμίνες. Και αυριο πρωί πρωί να επικοινωνήσεις με ενα πτηνίατρο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
τον πτηνίατρο τον ρώτησα κ μου είπε να περημένω και άμα χειροτερέψει να το πάω εκεί, αλλά δεν γίνετε γιατί μένω σε επαρχία κ δεν μπορώ να πάω,όσο γιά την απομόνωση δεν εχω άλλο κλουβί προς το παρόν😕
 
τον πτηνίατρο τον ρώτησα κ μου είπε να περημένω και άμα χειροτερέψει να το πάω εκεί, αλλά δεν γίνετε γιατί μένω σε επαρχία κ δεν μπορώ να πάω,όσο γιά την απομόνωση δεν εχω άλλο κλουβί προς το παρόν😕

Οκ αλλά διόρθωσε το προφίλ σου που λέει Αθήνα για να μη μπερδευόμαστε.😕
 
Γειά σου Βασιλεία
Επαναφέρω το θέμα για να μας πεις τι έγινε τελικά με το θυληκο ζεμπράκι σου που είχε μαδήσει. Έβγαλε φτερά τώρα;
 
Back
Top