Αναπαραγωγή Θηλυκό ζεμπράκι σκοτώνει τα μικρά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vasileia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vasileia

PB Member
Εγγραφή
31 Ιαν 2009
Μηνύματα
381
Πόλη
Καλαμάτα
εδώ και λίγους μήνες έχω ένα ζευγάρι ζεμπράκια και όποτε κάνουν μωρά η θυληκιά σκοτώνει τα μωρά και ο αρσενικός δεν τα ταιζει ξέρει κανείς γιατί το κάνουν αυτό? 😕
 
Βασιλεια αφου βλεπεις τετοια συμπεριφορα καλυτερα να μην τους ξαναβαλεις φωλια θα λεγα. Κριμα ειναι κ αυτα να ταλαιπωρουνται κ τ αμικρα να πεθαινουν. Μεριακ πουλακια φαινεται δεν ειναι γραφτο να γινουν καλοι γονεις. Το να μη το ταιζει εχει παρατηρηθει, αλλα το να τα σκοτωνει-κανιβαλισμος κατα καποιον τροπο- σε ζεμπρακια πρωτη φορα ακουω..σιγουρα τα σκοτωνει; Μηπως πεθαινουν λογω ελλειψης τροφης;η εσυ εχεις παρατηρησει την θηλυκια να το κανει κανονικα αυτο;😱
 
Μπορεί να υπάρχουν διάφοροι λόγοι. Συνήθως όταν δεν ταιριάζει το ζευγάρι, όταν ενοχλούνται πολύ (συχνή παρατήρηση τις φωλιάς) ή ακόμη και κληρονομικό συνήθειο. Έχω παρατηρήσει ότι πολλές θηλυκές που έχουν βγει (με παραμάνες) από μάνες οι οποίες παρατούσαν φωλιές κλπ. στη συνέχεια δεν ήταν και αυτές καλές μάνες.
Να τα μεγαλώσεις εσύ είναι σχεδόν αδύνατο από την πρώτη μέρα της ζωής τους. Χρειάζονται ζέστη, τάισμα κάθε δίωρο σχεδόν τέλεια υπολογισμένη θερμοκρασία της φόρμουλας ταΐσματος και ακόμη κι αν τα πετύχεις όλα αυτά το ποσοστό επιβίωσης είναι πάρα πολύ μικρό.
 
Βασιλεια αν μπορεις γινε λιγο πιο σαφης. Τα νεκρα πουλακια σιγουρα δεν μπορουν να ταιστουν. Μηπως τα πεταει ο αρσενικος εκτος φωλιας και εν συνεχεια πεθαινουν απο ασιτια; Αυτο που σου αναφερω ειναι το πιο συνηθες σε αυτες τις περιπτωσεις.

Οι πιθανοι λογοι που γινεται αυτο ειναι αρκετοι αλλα πρεπει να ξερουμε πρωτα τι ακριβως γινεται. Εχεις δει την θυληκια να σκοτωνει τα μικρα μολις βγουνε; Τα βρισκεις με αιματα στην φωλια ή στον πατο του κλουβιου και την θυληκια με αιμα στα μαγουλα;
 
έχω δει τη θυληκιά να τα τσιμπάει μέχρι να τα σκοτώσει,έχω δει μωρά πεθαμένα με τρύπα στην κοιλιά κτ.λ έχω προσπαθήσει να τα μεγαλώσω αλλά δεν τα κατάφερα, αλλά εκτός απο αυτά όταν γεννιούνται πριν πεθάνουν δεν τα ταιζουνε. Ο αρσενικός δεν τα τσιμπάει αλλά ούτε τα ταιζει. Το μόνο που κάνουν είναι να τα ζεστένουνε αλλά ταυτόχρονα το θυληκό σκίβει και τα τσιμπάει.
 
Back
Top