Γενικά Θηλυκό η αρσενικο καναρινι

Ionna_papak

PB New Member
Εγγραφή
9 Οκτ 2023
Μηνύματα
34
Καλημέρα φίλοι πριν κανα μηνα παρέλαβα ένα καναρινι από ένα κατάστημα μου είπαν πως είναι αρσενικό αλλά δεν είμαι σίγουρη για αυτό καθώς δεν τραγουδάει καθόλου
 

Συνημμένα

  • VideoCapture_20240202-085937.webp
    VideoCapture_20240202-085937.webp
    27,7 KB · Προβολές: 32
  • VideoCapture_20240202-085942.webp
    VideoCapture_20240202-085942.webp
    28 KB · Προβολές: 32
Αυτή η φωτογραφία μπορεί να σε βοηθήσει να καταλάβεις.
Ο μικρός αριθμός των φτερών οδηγών που φαίνονται μου δίνει την εντύπωση θηλυκού.
Η σχισμή που φαίνεται στο θηλυκό είναι αρκετά μεγαλύτερη από αυτή του αρσενικού.sexing.webp
Ανέβασε και μια φωτογραφία από το κεφάλι του.
 
Αρσενικό φαίνεται πάντως. Να το έχεις σε φώς όσο γίνεται και σε εξωτερικό χώρο κατά προτίμηση με ανατολική έκθεση. Αν το έχεις μέσα μπορεί να ξυπνάει από θορύβους ή να έχει στρεσσαριστεί από τα φώτα άνοιξε κλείσε.Βεβαια αν είναι μέσα η προσαρμογή έξω πρέπει να γίνει σταδιακά και όταν φτιάξει ο καιρός και όχι τώρα που έχουμε διακυμάνσεις θερμοκρασίας αλλά και πυκνά συχνά αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες. Επίσης διάβασε εδώ στο pb για τροφή αυτή την περίοδο, κλουβί διαστάσεις, τοποθέτηση κλουβιού κά διότι το αν κελαηδάει η όχι μπορεί να έχει να κάνει με πάρα πολλούς παράγοντες. Δηλαδή με λίγα λόγια πρέπει να είναι σωστά ταισμένο, ήρεμο και ευτυχισμένο (καθαρό, με αρκετό χώρο στο σωστό μέρος). Κανονικά κατά την προσωπική μου άποψη όταν παίρνουμε κάποιο πουλί πρέπει να το πηγαίνουμε σε κάποιο πτηνίατρο ή να στέλνουμε δείγμα περιττωμάτων για έλεγχο ώστε να ξέρουμε ότι πήραμε ένα πουλί υγιές από την αρχή ή αν έχει κάτι να το γνωρίζουμε ώστε να το αντιμετωπίσουμε άμεσα. Επίσης είναι και για άλλο λόγο καλό καθότι μπορούμε να έχουμε μια εικόνα για την ποιότητα των πουλιών του προμηθευτή μας. Μην ξεχνάμε και την καραντίνα αν έχουμε και άλλα πουλιά στον ίδιο χώρο. Καλημέρα.
 
Back
Top