Γενικά Θηλυκό καναρίνι έχει να κελαηδήσει από τότε που έβγαλα τη φωλιά απ' το κλουβί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Poppitsa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Poppitsa

PB New Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2022
Μηνύματα
94
Πόλη
Aθήνα
Το θηλυκό μου καναρίνι εχει να κελαηδήσει απο τοτε που εβγαλα τη φωλια απ'το κλουβι ,δεν ξερω τι να κανω .(Που μπορω να βρω πληροφορίες για τη φροντιδα του καναρινιού , σας εχω ζαλίσει.)
 
Το θηλυκό μου καναρίνι εχει να κελαηδήσει απο τοτε που εβγαλα τη φωλια απ'το κλουβι ,δεν ξερω τι να κανω .
Τα θηλυκά καναρίνια δεν κελαηδάνε. Το βλέπεις ζωηρό και όλα είναι όπως πάντα ή έχει αλλάξει κάτι άλλο στην συμπεριφορά του;
 
Τα θηλυκά καναρίνια μπορούν να " κελαηδησουν" σε πιο σπάνιες περιπτώσεις μάλιστα πολύ καλά όταν οι ορμόνες του ζευγαρώματος είναι ανεβασμένες. Βγάζοντας την φωλιά και ακολουθώντας κάποια βήματα που σου είπαμε σε μια άλλη ανάρτηση έριξες την επιθυμία ζευγαρώματος του καναρινιου σου (έτσι έπρεπε στην συγκεκριμένη περίοδο) οπότε είναι λογικό να σταματήσει να κελαηδαει. Τώρα δεν βγάζει καθόλου φωνουλες; Είναι εντελώς μουγκή; Γιατί και αυτό εντελώς φυσιολογικό δεν είναι. Πρόκειται για το καναρίνι που κλαψουριζει; Γιατί αν είναι αυτό έτσι και αλλιώς μια επίσκεψη σε κτηνίατρο είναι αναγκαία
 
Τα θηλυκά δεν κελαιδανε εκτός κάποιων σπάνιων εξαιρέσεων. Μάλλον εννοείς τιτιβισμα. Δεν έχω καταλάβει όμως τι σε ανησυχεί. Δες κ αυτό. Κ υπάρχουν κ άλλα άρθρα στο φόρουμ για την διατροφή κ την διαβίωση των καναρινιών.
 
Πριν μια βδομαδα τιτιβηζε καθε τρεις και λιγο ,μετα σταματησε
[automerge]1663608336[/automerge]
Τώρα δεν βγάζει καθόλου φωνουλες; Είναι εντελώς μουγκή; Γιατί και αυτό εντελώς φυσιολογικό δεν είναι. Πρόκειται για το καναρίνι που κλαψουριζει; Γιατί αν είναι αυτό έτσι και αλλιώς μια επίσκεψη σε κτηνίατρο είναι αναγκαία
Βγαζει πολυ λιγες φορες μονο οταν πηγαινω κοντα και της μιλαω
 
Βγαζει πολυ λιγες φορες μονο οταν πηγαινω κοντα και της μιλαω
Τότε είναι εντάξει. Τα θηλυκά καναρίνια εκτός περίοδο ζευγαρώματος είναι ήσυχα και θα βγάλουν κάποιες φωνουλες είτε όταν τους μιλάμε εμείς είτε όταν θα ακούνε κάποιο άλλο πουλάκι
 
Ναι αλλα εχει να κλαψουρισει παρα πολλες μερες
Αν πραγματικά όταν πηγαίνεις κοντά κάνει τσίου ή τρρρτ δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αν κλαψουρίζει όπως γράφεις παραπάνω, δλδ ο ήχος που βγάζει σου θυμίζει κλάμα τότε μπορεί και να συμβαίνει κάτι. Αν πάλι χρησιμοποιείς τον όρο "κλαψούρισμα" μεταφορικά και όχι γιατί σου θυμίζει κλάμα, μην το κάνεις, διότι εμείς που το διαβάζουμε μπερδευόμαστε ☺️
 
Back
Top