Αναπαραγωγή Θηλυκό καναρίνι γέννησε αυγό στον πάτο του κλουβιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης M.G
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

M.G

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιουλ 2012
Μηνύματα
161
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα και από μένα, καλώς σας βρήκα. Με λένε Γρηγόρη και θα ήθελα να με κατατοπίσετε σχετικά με την φροντίδα των νέων μου κατοικίδιων.
Αρχές Ιανουαρίου με χάρισαν 2 καναρινάκια (1 αρσενικό και 1 θηλυκό). Δεν ξέρω πιο μήνα έχουν γεννηθεί, μάλλον Σεπτέμβριο. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι και τα 2 μαδάνε τα λάστιχα από τις σακούλες και επίσης ότι το θηλυκό τραβάει φτερά από την πλάτη της. Τελικά το θηλυκό γέννησε αυγό στον πάτο του κλουβιού, δε ξέρω πότε ακριβώς γιατί έλειπα για το τριήμερο της Κ. Δευτέρας (το οποίο και βρήκα σπασμένο). Από τότε κάθεται σε μια συγκεκριμένη γωνία του κλουβιού, αρκετά συχνά. Να βάλω φωλιά για να νιώσει πιο άνετα; θα ξαναγεννήσει ή όχι; Να βάλω τον αρσενικό ή όχι; Γενικά σκεφτόμουνα να αρχίσω την αναπαραγωγή του χρόνου, λόγο της μικρής τους ηλικίας.
 
Καλώς ήρθες Γρηγόρη στην παρέα μας! Να τα χαίρεσαι τα καναρινάκια σου!
Τα καναρινάκια σου δαχτυλίδι φοράνε; Εσύ σίγουρος ότι δεν είναι αδέλφια μεταξύ τους; Γιατί αν είναι δεν πρέπει να τα ζευγαρώσεις...
Τώρα πάμε στα υπόλοιπα.. Το ότι σκίζουν τη σακούλα το κάνουν μάλλον σαν παιχνίδι αλλά εγώ θα την έβγαζα τη σακούλα... Δε ξέρεις τι μπορεί να γίνει! Γιατί τους έχεις βάλει σακούλα; Είναι αυτό το βρακί που λέμε για τα σπόρια;
Το θηλυκό σου μαδιέται επειδή έχει πυρώσει και θέλει να κάνει φωλιά και η όλη της συμπεριφορά δίχνει καναρίνι που θέλει να χτίσει φωλιά και να γεννήσει.. Και λογικά θα σου κάνει κι άλλα αυγουλάκια... Είναι μήπως φουσκωμένη; Τρώει; Πίνει κανονικά; Τι διατροφή τους παρέχεις; Τα έχεις μέσα ή έξω; Βάλτης μια φωλιά και νήμα να πάει να τα κάνει εκεί και να τα κλωσήσει για λίγες μέρες.. Σαπιοκάλαμο έχει το κλουβί;
Όχι μην βάλεις τον αρσενικό μέσα.. Περιμένε πρώτα να βεβαιωθούμε αν το θηλυκό δεν έχει δυστοκία (Δυστοκία των πτηνών) και μετά αν σου γεννήσει κι άλλα αυγά θα τελειώσει με τον πρώτο κύκλο ωοτοκίας να τα κλωσήσει και λίγες μέρες και μετά θα κάνεις διατροφική προετοιμασία στο ζευγάρι και μετά θα το ενώσεις... Η διατροφική προετοιμασία είναι απαραίτητη ώστε το ζευγάρι να πάρει όλα τα εφόδια που του είναι απαραίτητα ώστε να φέρει εις πέρας 2 (πολλές φορές και 3) γέννες με υγιείς απογόνους! Γι αυτό μην την παραμελήσεις!
 
  • Like
Αντιδράσεις: M.G
Γειά σου Αλίκη,
Τα καναρινάκια δε φοράνε δαχτυλίδι και δεν είναι αδέλφια μεταξύ τους. Μου τα χάρισε ένας ξάδερφος που εκτρέφει καναρίνια ερασιτεχνικά.
Όσο για τη σακούλα ναι είναι αυτό το νάιλον για τα σπόρια με λάστιχο. Δε μου αρέσει και μένα αυτό το κουκούλωμα και έχω δει και ατυχήματα με μπλεξίματα και τέτοια, αλλά τι να κάνεις, απ'το να'ακούω τη μουρμούρα της μητέρας μου :).
Τα πουλιά βρίσκονται μέσα και τα βγάζω λίγες ώρες έξω με καλό καιρό και αν δεν τους έχω βάλει μπανιέρα. Γενικά και τα 2 είναι πολύ ζωηρά. Για το θηλυκό συγκεκριμένα το μόνο που παρατήρησα από τον Ιανουάριο είναι ότι τρώει τα φρούτα που τους βάζω (μήλο, πορτοκάλι, λάχανο, μπρόκολο, μαρούλι, άγρια χόρτα) γρήγορα και σε μεγάλη ποσότητα, δεν είναι φουσκωμένη και τρώει - πίνει κανονικά. Παρατήρησα όμως ότι χθες και σήμερα κάνει νερουλές μεγάλες κουτσουλιές και ανχώθηκα διαβάζοντας για τη δυστοκία☹. Η διατροφή τους είναι Χύμα σποράκια, φρούτα και λαχανικά 2-3 φορές την εβδομάδα και αυγό ή χύμα αυγοτροφή 1 φορά την εβδομάδα. Αντί για σουπιοκάλαμο έχω βάλει καρδούλα ασβέστη με όστρακα με την εξής σύσταση (όστρακα 2%, στάχτη 82,5%, Ca 20%, P 1,5%) και άμμο υγείας με όστρακα σε αυγοθήκη κάθε μέρα.
Τη φωλιά θα τη βάλω μάλλον στη θέση της ταΐστρας γιατί άσε που δεν έχω πάρει ακόμα ζευγαρώστρα, φοβάμε να την πιάσω μήπως τη ζορίσω και σπάσει κανένα αυγό στην κοιλιά της.
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρων και το χρόνο σου:D.
 
Τα καναρινάκια δε θα τα μπαινοβγάζεις.. Ακόμη και 1-2 βαθμοί διαφορά είναι αισθητοί σε τόσο ευαίσθητους οργανισμούς και είμαι σίγουρη πως δε θες να σου κρυώσουν! Οπότε θα τα έχεις είτε μόνιμα μέσα σε ήσυχο μέρος, είτε μόνιμα έξω προστατευμένα από αρπακτικά και από καιρικά φαινόμενα (βροχή, ρεύματα αέρα κτλ). Άμα αποφασίσεις να τα έχεις μόνιμα μέσα στο σπίτι (που αυτό έχουν μάθει και αυτό θα είναι το καλύτερο) θα πρέπει να κοιμούνται με την δύση του ηλίου και θα ξυπνούν με την ανατολή.. Το να κοιμούνται όσες ώρες είναι νύχτα είναι υψίστης σημασίας για την υγεία τους και για το βιολογικό τους ρολόι..

Το ότι κάνει μεγάλες και υδαρές κουτσουλιές μάλλον νομίζει ότι κλωσάει... Μήπως κάθεται πολύ ώρα στον πάτο και μετά ξανασηκώνεται; Άκου τι θα κάνεις.. Θα βάλεις σε μια αυγοθήκη μισό βραστό αυγό μαζί με το τσόφλι στη θηλυκιά και σε μια άλλη αυγοθήκη λίγο τσόφλι (με προσοχή γιατί παχαίνει) που έχει πολύ ασβέστιο.. Έτσι νομίζω ότι θα μπορέσει να γεννήσει τα αυγά που έχει στην κοιλίτσα της!

Τα λαχανικά και τα φρούτα που θα τους δίνεις θα τα πλένεις πολύ καλά και θα τους τα δίνεις στεγνωμένα... Μην τα αφήνεις πάνω από 8 ώρες μέσα στο κλουβί γιατί μπορεί να χαλάσουν.

Θα ήταν καλύτερο για την υγεία των καναρινιών σου να τους πάρεις μια συσκευασμένη τροφή που ναι μεν είναι πιο ακριβή αλλά ξέρεις τι έχει μέσα και μειώνεις κατά πολύ τις πιθανότητες να αρρωστήσουν...
Χύμα ή συσκευασμένη τροφή για το πουλάκι μας;

Τα παραπάνω λεφτά που θα δώσεις για την τροφή θα τα γλυτώσεις από την αυγοτροφή! Θα σου πρότεινα να μην αγοράζεις χύμα αυγοτροφή γιατί πάλι δε ξέρεις τι έχει μέσα.. Συνήθως είναι μπαγιάτικα μπισκότα με μέλι και ζάχαρη που το μόνο που κάνουν είναι να παχαίνουν τα καναρίνια μας. Εδώ θα δεις τη συνταγή που κάνω εγώ στα καναρίνια μου και είναι τελείως ανέξοδη! Η δικιά μου σπιτική αυγοτροφή
Αυτή η αυγοτροφή είναι πλούσια σε βιταμίνες και ξέρεις τι τρώνε τα καναρίνια σου! Για την ώρα να τους τη δίνεις μέρα παρά μέρα... Και επειδή έχει βραστό αυγό μέσα εγώ δεν τους δίνω.. Τους δίνω μόνο αυτή.

Εγώ όσες φορές τους έβαζα την καρδούλα ποτέ δεν την έτρωγαν.. Τους δίνω λοιπόν αυτό το σαπιοκάλαμο
%CE%9A%CE%BF%CE%BA%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%BF-%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%80%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CF%89%CE%BD-2-%CF%84%CE%B5%CE%BC%CE%B1%CF%87%CE%B9%CE%B1-enlarge.jpg

Βάλε φωλιά και δώσε νήμα στη θηλυκιά. Πιθανότατα αμέσως θα αρχίσει να την στρώνει! Άστην να κάνει τα αυγά και να τα κλωσσήσει μερικές μέρες και μετά θα πούμε τι πρέπει να κάνεις στη συνέχεια! 😉 Μην την πιάσεις! Αφού δεν είναι φουσκωμένη λογικά δεν έχει δυστοκία.. Απλά δώστης αυτά που σου είπα για να έχει απόθεμα ασβεστίου..

Ελπίζω να σε βοήθησα! Συγγνώμη για το σεντόνι! 😛
 
Αλίκη, πολύ κατατοπιστική η απάντησή σου!
(Μήπως κάθεται πολύ ώρα στον πάτο και μετά ξανασηκώνεται 😉 Ναι αυτό έκανε πριν βάλω τη φωλιά. Τι σημαίνει;
Έκανα μια αυγοτροφή με: (1 αυγό, 1 καρότο, 1 κσ ξηρή ρίγανη, κόλιανδρο, δυόσμο, κράταιγο, κουάκερ, 1 καρύδι, και 3-4 ωμά φιστίκια Αιγίνης) και την παρασκευή γέννησε πάλι 1 αυγό στον πάτο του κλουβιού. Μετά έβαλα φωλιά και βαμβάκι και την έστρωσε αλλά από τότε, κάθετε μέσα αλλά δεν ξαναγέννησε.
Γενικά σκέφτομαι να αλλάζω τη συνταγή της αυγοτροφής κάθε φορά, γι'αυτό την επόμενη την έκανα ως εξης: (1 αυγό, 1 φρυγανιά, 1 κσ ξηρή ρίγανη, λιναρόσπορο, γύρη, κουάκερ, 1 καρύδι, και 3-4 ωμά φιστίκια Αιγίνης).
Σχετικά με τον αριθμό των αυγών, πόσα πρέπει να γεννηθούν;
Μετά από πόσο καιρό μπορώ να ζευγαρώσω τα πουλιά;
Ποιά είναι η κατάλληλη ηλικία έναρξης ζευγαρώματος;
 
Βάζε μπανιέρα τακτικά, απέφευγε τα μέσα -έξω και πιθανότατα να προλάβεις γέννα από Ιούνη (πράγμα που θα σου πρότεινα αν και πάλι είναι νωρίς), καθώς τώρα ναι μεν τα ''καλεί '' η φύση και η άνοιξη, αλλά ο οργανισμός τους δεν είναι ακόμα έτοιμος.
Το λάθος είναι του ξαδέρφου που άφησε γέννα το Σεπτέμβρη...
Διάβασε το παρακάτω σχετικό νήμα που θα σου δώσει κάποιες απαντήσεις :
Απο τι ηλικια αρχιζουν να ζευγαρωνουν τα καναρινια;
 
Βάζε μπανιέρα τακτικά, απέφευγε τα μέσα -έξω και πιθανότατα να προλάβεις γέννα από Ιούνη (πράγμα που θα σου πρότεινα αν και πάλι είναι νωρίς), καθώς τώρα ναι μεν τα ''καλεί '' η φύση και η άνοιξη, αλλά ο οργανισμός τους δεν είναι ακόμα έτοιμος.
Το λάθος είναι του ξαδέρφου που άφησε γέννα το Σεπτέμβρη...
Διάβασε το παρακάτω σχετικό νήμα που θα σου δώσει κάποιες απαντήσεις :
Απο τι ηλικια αρχιζουν να ζευγαρωνουν τα καναρινια;
Νίκο ευχαριστώ πολύ.:)
Όσο για τον ξάδερφο δεν σχολιάζω... Με είπε να τα βάλω τώρα...
Μάλλον θα το αφήσω για του χρόνου, δε χρειάζονται βιασύνες... Το κέφι μας κάνουμε άλλωστε. 😉
Στη παρούσα φάση πρέπει να προσέξω κάτι άλλο με το θηλυκό;
 
Αν δεις ότι κάνει αυγά άστη. Θα σου έλεγα να αφαιρέσεις τη φωλιά και το νήμα, αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα μαδιέται.Απλά μην την αφήσεις να τα κλωσάει (να της τα αφαιρείς) και έχε συνέχεια μέσα σουπιοκόκκαλο η να βάζεις calci lux στο νερό, γιατί αυτή την περίοδο έχει μεγάλη ανάγκη ασβεστίου. Βάζε της συνέχεια μπανιέρα που -χωρίς να είναι αποδεδειγμένο- υποστηρίζεται ότι βοηθάει στο ''ξεπύρωμα''.
Θα έχεις το νου σου, αν τη δεις νωθρή η φουσκωμένη, πιθανώς να έχει πρόβλημα δυστοκίας (γιατί είναι πρωτάρα και μικρή).. Εκεί θέλει προσοχή, αλλά δε χρειάζεται να πηγαίνουμε στα κακά σενάρια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: M.G
Αν δεις ότι κάνει αυγά άστη. Θα σου έλεγα να αφαιρέσεις τη φωλιά και το νήμα, αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα μαδιέται.Απλά μην την αφήσεις να τα κλωσάει (να της τα αφαιρείς) και έχε συνέχεια μέσα σουπιοκόκκαλο η να βάζεις calci lux στο νερό, γιατί αυτή την περίοδο έχει μεγάλη ανάγκη ασβεστίου. Βάζε της συνέχεια μπανιέρα που -χωρίς να είναι αποδεδειγμένο- υποστηρίζεται ότι βοηθάει στο ''ξεπύρωμα''.
Θα έχεις το νου σου, αν τη δεις νωθρή η φουσκωμένη, πιθανώς να έχει πρόβλημα δυστοκίας (γιατί είναι πρωτάρα και μικρή).. Εκεί θέλει προσοχή, αλλά δε χρειάζεται να πηγαίνουμε στα κακά σενάρια.
Καλημέρα, σήμερα βρήκα και 3ο αυγό στη φωλιά, το 2ο ήταν τη δευτέρα.
Είναι φυσιολογική τόση καθυστέρηση; Απ΄ότι βλέπω στο φόρουμ έχει συμβεί και σε άλλους μια τέτοια διακοπή λίγων ημερών.
Μήπως άρχισε 2ος κύκλος ωοτοκίας;
Πόσο καιρώ διαρκεί περίπου αυτή η περίοδος;
Τα πουλιά να έχουν οπτική επαφή (δίπλα ή κοντά) ή όχι;

[Αν μπορείς σβήσε το πάνω μήνυμα]
 
Καλησπέρα στη παρέα:D
Σήμερα ήρθε αισίως και το 4ο αυγουλάκι το οποίο και αφαίρεσα.
Αν μπορεί κάποιος ας μου απαντήσει στα ερωτήματα που έθεσα ανωτέρω.
 
Αν δεν σκοπεύεις να την βάλεις για αναπαραγωγή, φρόντισε να μη βλέπονται. Σε τι κατάσταση βρίσκεται τώρα η κανάρα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: M.G
Αν δεν σκοπεύεις να την βάλεις για αναπαραγωγή, φρόντισε να μη βλέπονται. Σε τι κατάσταση βρίσκεται τώρα η κανάρα;
Γενικά την κανάρα τη βλέπω πολύ ορεξάτη και ζωηρή, όπως και τον αρσενικό. Κάθετε στη φωλιά αρκετά και συνέχεια την διορθώνει, (όταν έχει αυγό το κλωσάει).
Όσο για την αναπαραγωγή θα αρχίσει του χρόνου.
 
Ρε παιδιά σήμερα βρήκα και 5ο αυγό 😕 (μικρότερο από τα άλλα).
Τι κάνω από δω και πέρα;
 
Εννοώ ότι δεν ξέρω μέχρι πότε θα συνεχιστεί αυτό (το καναρίνι να γεννάει και εγώ να τα παίρνω από τη φωλιά) εφόσον είναι χώρια απο τον αρσενικό.
 
Back
Top