Ασθένειες Θηλυκό καναρίνι δεν πετάει και έχει σκουρόχρωμη κοιλίτσα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης AngieS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

AngieS

PB New Member
Εγγραφή
4 Μαϊ 2020
Μηνύματα
2
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα,

Εχω ένα θηλικο καναρινι 3.5 ετων που δεν εχει ζευγαρωσει ποτε – ζει μονο του στο κλουβι του. Εδώ και τρεις μερες, δεν μπορει να σταθει στα ποδια του, σερνετε στον πατο του κλουβιου. Του εχω βαλει νερο και τροφη, τρωει μονο, δεν πινει καθολου νερο. Η κοιλιτσα του είναι καφε και πρισμενη - επισυναπτω φωτογραφειες

Καποιος που ειχε κατι παρομοιο μου ειπε να της δωσω Baytril 5% - 2 σταγονες την ημερα αλλα είναι σε ελλειψη. Ξερετε καποιο αντιστοιχο;

IMG_0551.jpgIMG_0254.JPG
 
Καλησπερα!

Κατα την αποψη μου το πουλακι δυσκολα θα βγαλει ακομα μια μερα δειχνει να ειναι εσωτερικη αιμορραγια αυτο που βλεπουμε στην εικονα.
Χρειαζεται γιατρο... Εχθες...
 
Καποιος που ειχε κατι παρομοιο μου ειπε να της δωσω Baytril 5% - 2 σταγονες την ημερα αλλα είναι σε ελλειψη. Ξερετε καποιο αντιστοιχο;
Entroxyn της tafarm έχει την ίδια δραστική ουσία με το baytril νομίζω, πολύ δυνατή αντιβίωση όπως καταλαβαίνω χωρίς να το έχω ακόμα χρησιμοποιήσει
 
Εγω αυτό που βλέπω στην αμάρα φαίνεται σαν κομματάκια απο σπασμένο τσόφλι. Ισως έσπασε αυγό μέσα της. Nα πάρει και Baytryl σ' αυτή την κατάσταση ; Δεν ξέρω . Στο στόμα υγρό ασβέστιο και ένα σκεύασμα με βιταμίνη Κ και δεξτρόζη,ίσως βοηθήσουν να σταθεί και να το παλέψει.
 
Back
Top