Αναπαραγωγή Θηλυκό καναρίνι ετοιμάζει δεύτερη φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stfns
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stfns

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2014
Μηνύματα
2.052
Πόλη
Καλλιθέα
Καλησπέρα και χρόνια πολλά,
Σήμερα ένα θηλυκό που έχει 2 μικρά 15 ημερών ξεκίνησε να ρίχνει κλωστές και να δοκιμάζει την νέα φωλιά που της έβαλα στο κλουβί. Ο αρσενικός με τον οποίο ζευγάρωσε δεν είναι μαζί της, αλλά σε ξεχωριστό κλουβί. Τον είχα απομακρύνει πριν το 3ο αυγό γιατί είχε τρυπήσει τα δύο πρώτα. Να δοκιμάσω να τον βάλω με την υπόλοιπη οικογένεια; θα αναγνωρίσει τα μικρά του ή θα τα αντιμετωπίσει ως ξένα... με ότι αυτό συνεπάγεται;
 
Μπορείς να το δοκιμάσεις και να έχεις το νου σου για τυχόν απρόοπτα.
Αν δεις κάτι το ύποπτο τον απομακρύνεις άμεσα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις από την μία μεριά της ζευγαρώστρας τα μικρά και απ΄την άλλη το ζευγάρι με την νέα φωλιά. Έτσι και τα μικρά θα ταίζει η μαμά από το χώρισμα και δε θα υπάρχει και φόβος μήπως τα χτυπήσει ο αρσενικός!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Καλησπέρα και χρόνια πολλά,
Σήμερα ένα θηλυκό που έχει 2 μικρά 15 ημερών ξεκίνησε να ρίχνει κλωστές και να δοκιμάζει την νέα φωλιά που της έβαλα στο κλουβί. Ο αρσενικός με τον οποίο ζευγάρωσε δεν είναι μαζί της, αλλά σε ξεχωριστό κλουβί. Τον είχα απομακρύνει πριν το 3ο αυγό γιατί είχε τρυπήσει τα δύο πρώτα. Να δοκιμάσω να τον βάλω με την υπόλοιπη οικογένεια; θα αναγνωρίσει τα μικρά του ή θα τα αντιμετωπίσει ως ξένα... με ότι αυτό συνεπάγεται;
Να βάλεις το αρσενικό μέσα στη φωλιά.
Δεν θα συμμετέχει στο τάισμα... (αν το κάνει θα είναι εκπληκτικός πατέρας) αλλά θα διασφαλίσεις πως η δεύτερη σειρά αυγών θα είναι γόνιμη...
Επιπρόσθετα αν μείνει... Θα ταΐσει την επόμενη γενιά των μικρών του.
Αν πάλι δεις κινήσεις επιθέσεων (προσωπικά δεν το πιστεύω) μετά τις απαραίτητες "κινήσεις" ζευγαρώματος τον απομακρύνεις στο κλουβί του και τον επανατοποθετείς το απόγευμα για άλλη μια επαφή...
Δυο τρεις τέτοιες επισκέψεις και τέλος... Δεν τον χρειαζόμαστε άλλο...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Να βάλεις το αρσενικό μέσα στη φωλιά.

Όταν είδα τη μικρή να προβάρει τη νέα φωλιά της το σκέφτηκα, αλλά είπα πρώτα να πάρω γνώμες, γιατί προέχει η ασφάλεια των μικρών, που σε λίγες μέρες θα αφήσουν τη φωλιά.

Δεν θα συμμετέχει στο τάισμα

Θα με βόλευε, αλλά ούτε εγώ πιστεύω πως θα το κάνει.

Επιπρόσθετα αν μείνει... Θα ταΐσει την επόμενη γενιά των μικρών του.

Θέλω να μείνει, μόνο και μόνο για να δω αν θα κάνει τα ίδια με την προηγούμενη γέννα, ώστε να καταλήξω σε ασφαλή συμπεράσματα σχετικά με την αναπαραγωγική του συμπεριφορά.


Αν πάλι δεις κινήσεις επιθέσεων (προσωπικά δεν το πιστεύω)

Γιάννη τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ΔΕΝ θα τα πειράξει(ο μόνος φόβος μου είναι αυτός); Σου έχει τύχει κάτι αντίστοιχο; Να επανεντάξεις αρσενικό μαζί με το θηλυκό του και τα παιδιά τους, αφού τον είχες απομακρύνει πριν την γέννησή τους; Τα αναγνωρίζει από τη μυρωδιά τους ή τα αντιμετωπίζει, όπως θα τα αντιμετώπιζε ένα άγνωστο αρσενικό;
 
Γιάννη τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ΔΕΝ θα τα πειράξει(ο μόνος φόβος μου είναι αυτός); Σου έχει τύχει κάτι αντίστοιχο; Να επανεντάξεις αρσενικό μαζί με το θηλυκό του και τα παιδιά τους, αφού τον είχες απομακρύνει πριν την γέννησή τους; Τα αναγνωρίζει από τη μυρωδιά τους ή τα αντιμετωπίζει, όπως θα τα αντιμετώπιζε ένα άγνωστο αρσενικό;
Έχω παρακολουθήσει πάρα πολλά πουλιά με επιθετική συμπεριφορά... η οποία αφορά κυρίως το θηλυκό..
Δεν έχω καμία αναφορά ούτε προσωπικά αλλά ούτε από φίλους που να εκθέτει τους νεοσσούς σε κίνδυνο...
Κάποιες φορές όταν τα εκτροφικά σχέδια το επιβάλουν, υπάρχει αλλαγή αρσενικού... Ο αρσενικός βρίσκεται με νέο θηλυκό και ξένα μικρά... Αλήθεια ποτέ δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα...
Φυσικά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να γίνει κανόνας (...) και η διακριτική παρουσία σου θα επιβεβαιώσει το ορθό ή το λάθος της σκέψης μου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Έχω παρακολουθήσει πάρα πολλά πουλιά με επιθετική συμπεριφορά... η οποία αφορά κυρίως το θηλυκό..

Εννοείς πως το θηλυκό γίνεται επιθετικό απέναντι στο αρσενικό που εισέρχεται στο χώρο που βρίσκονται τα μικρά της;
 
Όχι... απόλυτη ισορροπία... καμιά ένταση ή καλύτερα καμιά μη αναμενόμενη συμπεριφορά.

Είναι θέμα χρονισμού όμως... αν διαταραχθεί ή δεν διατηρηθούν τα δέοντα... χαιρετίσματα. Μόνο μάχες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Όχι... απόλυτη ισορροπία... καμιά ένταση ή καλύτερα καμιά μη αναμενόμενη συμπεριφορά.

Είναι θέμα χρονισμού όμως... αν διαταραχθεί ή δεν διατηρηθούν τα δέοντα... χαιρετίσματα. Μόνο μάχες.

Το ότι έχει ξαναζευγαρώσει με το συγκεκριμένο αρσενικό δημιουργεί πρόσφορο έδαφος για ομαλή διεξαγωγή της διαδικασίας ή από την στιγμή που δεν υπάρχει το "δέσιμο" είναι σαν να βάζω ένα άγνωστο αρσενικό στο χώρο της;
 
Το ότι έχει ξαναζευγαρώσει με το συγκεκριμένο αρσενικό δημιουργεί πρόσφορο έδαφος για ομαλή διεξαγωγή της διαδικασίας ή από την στιγμή που δεν υπάρχει το "δέσιμο" είναι σαν να βάζω ένα άγνωστο αρσενικό στο χώρο της;
Χωρίς να μπορώ να το τεκμηριώσω... μάλλον προς το δεύτερο τείνω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Χωρίς να μπορώ να το τεκμηριώσω... μάλλον προς το δεύτερο τείνω.

Άρα ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ πάντα αν αυτή είναι δεκτική την συγκεκριμένη χρονική στιγμή και αυτός πυρωμένος(όποιος και να ναι) ζευγαρώνουν και συνυπάρχουν αρμονικά, χωρίς να κινδυνεύουν οι νεοσσοί ακόμη και αν δεν είναι δικά του παιδιά;
 
Άρα ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ πάντα αν αυτή είναι δεκτική την συγκεκριμένη χρονική στιγμή και αυτός πυρωμένος(όποιος και να ναι) ζευγαρώνουν και συνυπάρχουν αρμονικά, χωρίς να κινδυνεύουν οι νεοσσοί ακόμη και αν δεν είναι δικά του παιδιά;
Φτάσαμε εκεί που συμφωνούμε!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
και η διακριτική παρουσία σου θα επιβεβαιώσει το ορθό ή το λάθος της σκέψης μου.

Γιάννη αφού τον έβαλα στην ζευγαρώστρα, βάτεψε και άρχισε να καταστρέφει(τι πρωτότυπο άλλωστε...) την υπό κατασκευή νέα φωλιά. Εν συνεχεία περιεργάστηκε λίγο τα μικρά, χωρίς να τα αγγίξει και συμμετείχε ως παρατηρητής στο τάισμα τους από τη μαμά, η οποία δεν φάνηκε να ενοχλείται από την παρουσία του. Πως τον βλέπεις;

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Τάισμα! by Stfns posted 26 Μαρ 2015
 
Αψεγάδιαστος... η επιπτώσεις από τη δράση του στη φωλιά είναι αμελητέες...
Όταν αρχίσει το θηλυκό να τη χτίζει... σωστά θα σταματήσει κάθε τέτοια δράση του...
Και βέβαια η συμπεριφορά του στα μικρά είναι η αναμενόμενα καλή συμπεριφορά των καναρινιών (συνήθη συμπεριφορά)
Καλή συνέχεια... από αυτά που είδα στο video δεν θα είναι απλά καλή αλλά εξαιρετικά καλή...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Back
Top