Γενικά Θηλυκό καναρίνι κελαηδάει

Lefterhs karagiwrgos

PB New Member
Εγγραφή
4 Απρ 2016
Μηνύματα
15
Πόλη
Λάρισα
Όπως γράφει και η επικεφαλίδα πήρα ένα καναρίνι θηλυκό και κελαηδάει σαν τρελό σπάνιο φαινόμενο ακούστε και πείτε μου την γνώμη σας!

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Όπως γράφει και η επικεφαλίδα πήρα ένα καναρίνι θηλυκό και κελαηδάει σαν τρελό σπάνιο φαινόμενο ακούστε και πείτε μου την γνώμη σας!

Μάλλον δεν έχεις πολλά ακούσματα απο καναρίνια Λευτέρη. Ουτε σαν τρελλό κελαηδάει, ούτε για κάποιο σπάνιο φαινόμενο πρόκειται. Το κελάηδημά του είναι ένα ελάχιστο απο αυτό που μπορεί να ακούσει κανείς απο ένα πυρωμένο θηλυκό που το.. Έχει! 🙂
 
Αν τα ένωσες ενώ ακόμη το θηλυκό δεν ήταν έτοιμο οι καυγάδες είναι αναμενόμενοι και καθυστερούν πάντα την αναπαραγωγική διαδικασία. Σε κάποιες μάλιστα περιπτώσεις την αναστέλλουν..
Καλό είναι να ρίξεις μια καλή μελέτη στα άρθρα
  1. https://community.petbirds.gr/threads/Ζευγάρωμα-καναρινιών.17674/
  2. https://community.petbirds.gr/threads/Αναπαραγωγή-καναρινιών-σε-ζευγαρώστρες.17713/
  3. https://community.petbirds.gr/threa...νεξαρτητοποίηση-των-νεοσσών-καναρινιών.17673/
Είναι εξαιρετικά κατατοπιστικά και μας βοηθούν να αποφύγουμε τα λάθη.
 
Διάβασα τώρα τα άρθρα και θα δούμε στην πορεία τι θα γίνει, αυτήν όμως επιτίθεται... Ο αρσενικός είναι έτοιμος να σπάσει το κλουβί ενώ αυτήν αδιαφορεί.. Έβαλα και παπαρουνοσπορο
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Είπαμε.. Παιχνίδι αναπαραγωγής...
Τα αφήνουμε εντελώς ήσυχα.
έβαλα και παπαρουνοσπορο
Είμαι σίγουρος πως έχεις παρέα κάποιον της πολύ παλιάς σχολής στα καναρίνια...
 
έβαλα και παπαρουνοσπορο

Ότι και να βάλεις αν δεν διαβάσεις αυτα που σου έγραψε ο Γιάννης @misalouris πιο πάνω μην περιμένεις να δεις θετικά αποτελέσματα.
 
Έχετε δίκαιο παιδιά... Και Γιάννη δεν έχω φίλο της παλιάς σχολής αλλά έχω διαβάσει ατελείωτα άρθρα και δεν θα σταματήσω πότε γιατί μου αρέσει η τρέλα των καναρινιών... Πάντως έχω το χώρισμα (κάγκελο) στην μέση
 
έχω διαβάσει ατελείωτα άρθρα και δεν θα σταματήσω πότε γιατί μου αρέσει η τρέλα των καναρινιών...
Είσαι στον πιο κατάλληλο χώρο.
Λίγο πολύ... όλοι κάπως έτσι σκεφτόμαστε.
Λίγο πολύ... όλοι κάπως έτσι ενημερωνόμαστε.
δεν έχω φίλο της παλιάς σχολής
Συνήθως οι γνώσεις τέτοιων ατόμων είναι πολύτιμες...
Μπορεί να μη μπορούν να τεκμηριώσουν το "γιατί", αλλά ξέρουν πολύ καλά το "πως".
 
Σκοπεύω να την ζευγαρωσω... στο κλουβί έχω και τον αρσενικό με το χώρισμα (κάγκελο)... Η κατάσταση της είναι πάρα πολύ καλη υγειεστατη και ζωηρή, σιγά σιγά πωρώνει
 
σιγά σιγά πωρώνει
Σωστά.. κι όσο παραμένουμε στο σιγά σιγά.. Τόσο καλά θα είναι τα αποτελέσματα.
Η υπομονή είναι το μεγαλύτερο μυστικό στην αναπαραγωγή των πουλιών...
 
ετσι ακριβως καποιοι την εχουν αλλοι οχι
φίλε Λευτέρη, εσύ πρέπει να έχεις ώριμη υπομονή! Δώσε στα καναρίνια σου χρόνο να ετοιμαστούν! από την μεριά σου δώσε βάρος στην σωστή διατροφική προετοιμασία και των δύο, αλλά με 1η προτεραιότητα το αγόρι της παρέας και..
όταν ο μάγκας αρχίσει να χοροπηδάει και να της τραγουδάει, ενώ εκείνη πεταρίζει.. Κάνε το σταυρό σου, βγάλε το χώρισμα και άστα να κάνουν τα υπόλοιπα μόνα τους!👍
 
το θεμα μας φιλε δημητρη ειναι οτι η καναρα εχει το θεμα ενω κανει σαν τρελη και κελαηδαει δεν στηνεται ενω ο αλλος ειναι ετοιμος
 
το θεμα μας φιλε δημητρη ειναι οτι η καναρα εχει το θεμα ενω κανει σαν τρελη και κελαηδαει δεν στηνεται ενω ο αλλος ειναι ετοιμος
για πόσο διάστημα τους έχεις κάνει διατρ. Προετοιμασία;
πόσο καιρό βρίσκονται στη ζευγαρώστρα με το χώρισμα;
η θηλυκιά έχει χτίσει φωλιά;
 
Back
Top