Ασθένειες Θηλυκό καναρίνι με έντονη πτώση φτερών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης GeoD
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

GeoD

PB New Member
Εγγραφή
14 Απρ 2020
Μηνύματα
7
Πόλη
Κιλκίς
Καλησπέρα.

Έχω 3 καναρίνια ένα αρσενικό και δύο θηλυκές.

Το ένα θηλυκό καναρίνι που το πήρα από Pet Shop είχε μια μικρή απώλεια φτερών μπροστά κάτω από τον λαιμό του.

Ο ιδιοκτήτης του Pet Shop μου είπε ότι αυτό ήταν λόγο ότι το τσιμπουσαν τα μικρά λόγο ότι είχε κάνει και αρκετές γέννες και ότι το κυνηγούσαν και τα άλλα πουλιά μέσα στο κλουβι που το είχε. Και πως με τον καιρό θα έβγαζε νέα φτερά.

Τσπ την είδα ότι την κυνηγούσαν και τα υπόλοιπα που την είχε μαζί την λυπήθηκα και την πήρα...

Λοιπόν το συγκεκριμένο καναρίνι εκτός από το θέμα αυτό που είχε διαπίστωσα ότι είχε και έλλειψη βιταμινών και σίγουρα έλλειψη σε ασβέστιο. Μιας και μια μέρα βρήκα στον πάτο του κλουβιού του ένα αυγό χωρίς τσοφλι εξωτερικά.

Την ξεκίνησα να της βάζω βιταμίνες στο νερό ( tafarm vitamix Plus), αυγό δύο φορές την εβδομάδα και την έβαζα μέσα στην τροφή της αλεσμένο τσοφλι αυγού. Μαζί με ένα σουπιοκοκκαλο και κάτι πέτρες για να τσιμπάει έξτρα στο κλουβι της (Δεν τα ακουμπάει σχεδόν καθόλου)

Ακόμα την έκανα μια θεραπεία για ακαρεα με αυτό το σκευασμα Tafarm acaricine.

Το τελευταίο διάστημα έχει γίνει χειρότερα και έχει χάσει αρκετά φτερά.

Η συμπεριφορά της είναι φυσιολογική και τρώει και κεφάτη είναι και γενικά δεν δείχνει να έχει κάποιο θέμα.

Το μόνο που με προβλημάτισε και γιαυτό την έκανα την θεραπεία για τα ακαρεα ήταν ότι έκανε που και που έναν περίεργο ήχο ένα Τσ Τσ Τσ σαν να φτύνει δεν μπορούσα να καταλάβω ακριβώς και αμέσως μετά χτυπούσε το ράμφος της στο κλαδί. Το έκανε αρκετές φορές μέσα στην ημέρα κάτι που κάνει και τώρα αλλά λιγότερο αλλά δεν μου ακουγόταν σαν τον ήχο που κάνουν τα πουλιά όταν έχουν ακαρεα της τραχείας.

Ανεβάζω και μερικές φωτογραφίες για να δείτε το πως έχει γίνει και για να μου πείτε το τι μπορώ να κάνω.

Έτσι ήταν με μια μικρή απώλεια φτερών στον λαιμό.
IMG_20210320_012159_copy_1730x2185_633x800.webpΚαι έτσι έχει γίνει..
IMG_20210320_012256_606x800.webp

IMG_20210320_012323_791x800.webp
 
Καλημέρα.
Πόσο καιρό την έχεις την κανάρα;
Υγρό ασβέστιο της έχεις βάλει στο νερό για λίγες ημέρες;
Στα συμπληρώματα διατροφής της, περιλαμβάνεται κάποιο σκεύασμα που να περιέχει ιώδιο;
Ο ήλιος τη βλέπει; (βασικά ρωτώ αν βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο με διάχυτο ηλιακό φως - όχι δλδ απευθείας έκθεση στο ήλιο - ή αν βρίσκεται σε εσωτερικό χώρο)
Ο ύπνος της ακολουθεί τον φυσικό φωτισμό; (το σούρουπο να κοιμάται, την αυγή να ξυπνά)
 
@ianos Καλημέρα
Την έχω 1 χρόνο τώρα.
Υγρό ασβέστιο στο νερό όχι δεν της έχω βάλει.
Σκεύασμα για ιώδιο όχι
Μόνο τις βιταμίνες που αναφέρω στο νερό της έχω βάλει.
Την έχω μέσα στο σπίτι κοντά σε παράθυρο. Εχω κάνει μια κατασκευή με ράφια ντεξιον και έχω 3 ζευγαρωστρες το κάθε καναρίνι μόνο του. Είναι κοντά σε παράθυρο ο ύπνος της θα έλεγα επηρεάζεται λόγο φώτων στο σπίτι.

Γενικότερα η συγκεκριμένη είναι λίγο ιδιότροπη και στο φαγητό αλλά και στο μπάνιο που τα βάζω για να κάνουν.
Της βάζω φρούτα η λαχανικά τα οποία στην αρχή δεν τα ακουμπούσε καν. Τώρα έχει αρχίσει και τρώει
Στο Αυγό τρώει ελάχιστο και αυτό τον κρόκο μόνο.
Στικ φρούτων που της έχω δεν τα ακουμπάει καν.
Τρώει συνέχεια την αυγοτροφη της και την τροφή σπόρων που της έχω.
Και για μπάνιο κάνει σχεδόν ελάχιστες φορές. Το μόνο που κάνει είναι όταν της βάζω νερό στην ποτίστρα της πάει εκεί και βρέχετε.
 
Για το μπάνιο, το μόνο εύκολο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να της αφαιρέσεις αποβραδίς την ποτίστρα και το πρωί να της βάλεις για κανένα 20λεπτο μπανιέρα και έπειτα βάζεις και την ποτίστρα.
Φρούτα γενικά καλύτερα είναι να δίνεις με μέτρο, λαχανικά θα μπορούσες να δίνεις και καθημερινά.
Ο φυσικός ήλιος τη βλέπει καθόλου; Εννοώ χωρίς να παρεμβάλλεται τζάμι. Πιστεύω ότι θα της κάνει καλό κάθε ημέρα να τη βγάζεις, αν έχεις τη δυνατότητα έξω για μισή ώρα, φυσικά προστατευμένη από τα αρπακτικά, ιπτάμενα και μη.
Σκοπεύεις να τη ζευγαρώσεις; Τα άλλα πουλιά είναι αρσενικά;
 
@ianos

Όταν έχει καλό καιρό με ήλιο τα βγάζω έξω.

Την συγκεκριμένη όχι δεν θα την ζευγαρώσω. Τα άλλα δύο ναι. Έχω μια ακόμα θηλυκια είναι 1 χρόνου περίπου και ο Αρσενικός μου είναι περίπου 1.5 με 2

Εγώ λέω μήπως έχει κάποιο θέμα με παράσιτα ... Η παίζει να είναι οργανικό?
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Tony Forpus Όχι δεν ξύνεται. Η συμπεριφορά της είναι φυσιολογική και δραστήρια είναι και τρώει κανονικά την τροφή της και "ψιλοκελαηδάει." Δεν μοιάζει να είναι καναρίνι με κάποιο πρόβλημα πάρα μόνο αυτό της απώλειας φτερών.
[automerge]1616274323[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@
Πιστεύω αξίζει να το πάρω
 
Της έχω αλλά δεν το έχει ακουμπήσει ποτέ σαν να μην υπάρχει.
Είναι τοποθετημένο με την μαλακή επιφάνεια προς το εσωτερικό του κλουβιού ?
Τρώει συνέχεια την αυγοτροφη της και την τροφή σπόρων που της έχω.
Ποια αυγοτροφή δίνεις και ποιους σπόρους, είναι χύμα ή συσκευασμένοι ?
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@

Ναι κανονικά είναι τοποθετημένο με το μαλακό μέρος προς την εσωτερική πλευρά για να το τσιμπάει αλλά δεν το έχει ακουμπήσει καν ενώ τα άλλα δύο πουλάκια που έχω το τσιμπάνε που τους το έχω στα κλουβιά τους.

Σπόρους έχω αυτούς beneluxcan_32112182.webp
Αυγοτροφη την παίρνω από το petshop σε σακουλάκι δεν αναφέρει κάτι πάνω.
 
Αν υποθέσουμε ότι δεν έχει παράσιτα (ακάρεα ή εξωπαράσιτα) τότε ίσως το οργανικό της πρόβλημα να έχει να κάνει με τον θυρεοειδή. Σε αυτήν την περίπτωση σε ξένο φόρουμ αρκετά χρόνια πριν είχα διαβάσει για το ιώδιο, και για αυτό σε ρώτησα σχετικά. Εννοείται ότι δεν γνωρίζω κατά πόσο ήταν απλά μια άποψη έτσι στα κουτουρού ή είχε ουσιαστική βάση.
Επιπρόσθετα στη θέση σου θα έστελνα, αφού επικοινωνούσα και δείγματα προς ανάλυση στο Εργαστήριο στην Κομοτηνή, αφού συζητούσα εκτενώς μαζί τους και έστελνα φωτογραφίες (λένε ότι η αμοιβή τους είναι σε λογικά πλαίσια, τώρα για την αξιοπιστία των εξετάσεών τους ή των θεραπειών που συστήνουν, δεν γνωρίζω, αλλά δεν έχεις να χάσεις κάτι αν δοκιμάσεις)
Το κόκκαλο σουπιάς μπορείς να αρχίσεις να το ξύνεις με ένα μαχαιράκι και να προσθέτεις σκόνη στην αυγοτροφή της (ή σε ένα μικρό ταΐστράκι για να δεις να την τρώει από μόνη της)
 
Back
Top