Φροντίδα Θηλυκό καναρίνι τρώει την άμμο

Γιωργος Λαμ.

PB New Member
Εγγραφή
4 Ιουλ 2017
Μηνύματα
95
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Αγαπητοι φιλοι, εχω απορια για το θηλυκο καναρινι που τρωει ολη την αμμο{υγειας} που βαζω σε μια βιταμινοθηκη, σε μια η δυο ημερες. Τ'αλλα δυο αρσενικα καναρινια μου οχι οτι αδιαφορουν αλλα την εχουν για πολυ χρονικο διαστημα. Ειναι κατι για το οποιο ν'ανησυχω. Σημειωνω οτι στο κλουβι της εχω και σουπιοκοκκαλο. Περιμενω τις εμπειριες σας γι'αυτοτο θεμα.
 
grit ή άμμο υγείας (άμμο με σπασμένα όστρακα που βάζουν για υπόστρωμα); Προσωπικά θα την έβγαζα και θα έβαζα ασβέστιο στο νερο για 2-3 ημέρες. grit θα έβαζα με κάρβουνο.
 
Αγαπητοι φιλοι, εχω απορια για το θηλυκο καναρινι που τρωει ολη την αμμο{υγειας} που βαζω σε μια βιταμινοθηκη, σε μια η δυο ημερες.
Η άμμος περιέχει τριμμένα όστρακα, που αποτελούν καλή πηγή ασβεστίου. Το θηλυκό καναρίνι σου, που την καταναλώνει πολύ, έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις σε ασβέστιο, ιδίως όταν πρόκειται να αναπαραχθεί και να ωοτοκήσει.

Τ'αλλα δυο αρσενικα καναρινια μου οχι οτι αδιαφορουν αλλα την εχουν για πολυ χρονικο διαστημα.
Είναι αναλόγως το πτηνό. Αλλά την καταναλώνουν πρόθυμα και άλλα όχι.

Ειναι κατι για το οποιο ν'ανησυχω. Σημειωνω οτι στο κλουβι της εχω και σουπιοκοκκαλο.
Δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας. Εφόσον τους έχεις και διαθέσιμο σουπιοκόκκαλο είναι καλυμμένα. 😉👍
 
Γιώργο αυτό ακριβώς που σου είπαν και τα παιδιά πιο πάνω! Καλό θα ήταν να μην του δίνεις την άμμο υγείας αλλά grit το οποίο περιέχει την σωστή αναλογία σε πετραδάκια, τριμμένα ωστρακα και κάρβουνο.
 
grit ή άμμο υγείας (άμμο με σπασμένα όστρακα που βάζουν για υπόστρωμα); Προσωπικά θα την έβγαζα και θα έβαζα ασβέστιο στο νερο για 2-3 ημέρες. grit θα έβαζα με κάρβουνο.
Σταματη ευχαριστω για την απαντηση σου. Για να ειμαι ειλικρινης τον διαχωρισμο του grit απο τηναμμο υγειας δεν τη γνωριζω. Μου την εδωσαν σε μικρη ποσοτητα απλως να την τσιμπολογουν για να βοηθουνται στη πεψη.
 
Σταματη ευχαριστω για την απαντηση σου. Για να ειμαι ειλικρινης τον διαχωρισμο του grit απο τηναμμο υγειας δεν τη γνωριζω. Μου την εδωσαν σε μικρη ποσοτητα απλως να την τσιμπολογουν για να βοηθουνται στη πεψη.
Γιώργο με όλες αυτές τις απαντήσεις έμαθες 😉
 
Grit ή άμμος υγείας, όπως και να το πει κανείς στα καναρίνια είναι ανώφελο. Η μόνη χρήση που υπάρχει είναι για υπόστρωμα και μόνο, πάντα με τη χρήση σχάρας. Με όσους έχουν αντίθετη άποψη δεν έχω καμία διάθεση αντιδικίας απλά λέω τη γνώμη μου. Εάν δίναμε στα πουλιά μας ότι μας πρότειναν οι petshoπάδες πιστέψτε με κανείς μας δεν θα είχε ούτε φτερό. Καλή συνέχεια.
 
Grit ή άμμος υγείας, όπως και να το πει κανείς στα καναρίνια είναι ανώφελο. Η μόνη χρήση που υπάρχει είναι για υπόστρωμα και μόνο, πάντα με τη χρήση σχάρας. Με όσους έχουν αντίθετη άποψη δεν έχω καμία διάθεση αντιδικίας απλά λέω τη γνώμη μου. Εάν δίναμε στα πουλιά μας ότι μας πρότειναν οι petshoπάδες πιστέψτε με κανείς μας δεν θα είχε ούτε φτερό. Καλή συνέχεια.
Δεν συμφωνώ μαζί σου αλλά δεν το τραβάω άλλο. Γενικά παιδιά να ξέρετε πως το grit έχει σημαντικό ρόλο στην διατροφή των καναρινιών καθώς από αυτό παίρνουν μέταλλα και ιχνοστοιχεία καθώς και ασβέστιο τα οποία είναι σημαντικά για τον οργανισμό του κάθε πτηνού.
 
Περιμενω τις εμπειριες σας γι'αυτοτο θεμα.
Αυγό βραστό με το τσόφλι έχεις δοκιμάσει να του βάζεις μια φορά την εβδομάδα;

Παιδιά, άλλο Grit άλλο άμμος. Το κάθε ένα έχει οφέλη. Διαφορετικά όμως κατά την ταπεινή μου άποψη.

Grit :
Βοηθά στα οστά, στην πέψη κλπ κλπ. Προσωπικά χρησιμοποιώ αυτό: Deli Nature Bird Grit.

Μπορούμε να βάζουμε μια μικρή ποσότητα σε μια αυγοθήκη(μια κουτάλια του γλυκού για παράδειγμα και αναλόγως το τι ανάγκες έχει το πουλάκι θα την τσιμπολογήσει ή θα την αφήσει. Ως εκ τούτου θα καθορίζουμε και την δόση)

Άμμος :
Tι άμμος; Ζεόλιθος; Άμμος για γάτες; Άμμο θαλάσσης ή αμμοχάλικο;:)

Ο Ζεόλιθος μπορεί να προσελκύσει κάποια τσιμπολογήματα εάν έχει πρόσβαση το πουλάκι και έχω ακούσει ότι πολλοί βάζουν και λίγο σε μια αυγοθήκη για κανονική κατανάλωση κατά την ανάγκη του πουλιού. Προσωπικά τον χρησιμοποιώ μόνο για υπόστρωμα και όχι για συμπλήρωμα στην διατροφή.

Δική μου άποψη είναι το το Grit έχει επικουρικά και προσθετικά οφέλη σαν μέρος της διατροφής των φίλων μας ενώ η άμμος έχει προσθετικά οφέλη στο κομμάτι της υγιεινής τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Προσωπικά αν έδινα ή αν δίνω,θα το έδινα ή το δίνω για τα μέταλλα και τα ιχνοστοιχεία.
Και με αυτό το πράγμα στο μυαλό μου θα έκανα την αγορά μου, ασχέτως αν το προϊόν λέγεται αμμοgritominerals.
Με μια πλούσια διατροφή ενδεχομένως η απουσία του να πέρναγε απαρατήρητη.

Όπως μου αρέσει να κάνω σε κάθε grito-θέμα, παραθέτω και την διαφήμιση του 1935 των τσιγάρων Jhon Player:
60629
 
Back
Top