Ασθένειες Θηλυκό καναρίνι φουσκωμένο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kanaris1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kanaris1

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2014
Μηνύματα
33
ομάδα καλησπέρα τι κάνετε; έχω πρόβλημα με ένα θηλυκό όλες αυτές της μέρες ήταν μια χαρά σήμερα την βλέπω
κάπως φούσκα και δεν το έχει ξανακάνει, τι τρέχει με το θηλυκό μου ρε παιδία για τη θα τρελαθώ
σας λέω! Ευχαριστώ.

ευχαριστώ πολύ κυρία μου!
 
Βαλτο μονο του μακρια απο τα υπολοιπα και να το βαλεις σε ενα ζεστο μερος (30 βαθμους περιπου) και δωστου με το ζορι αν δεν πινει νερο ζαχαρονερο ή ηλεκτρολυτες(almora plus ανθρωπινο φαρμακο απο το φαρμακειο-θα αδειασεις τη σκονη ενος φακελου σε ενα ποτηρι νερο).

Πες μας κι αλλες λεπτομερειες..
Αλλαξες κατι στη διατροφη του; το εχεις μεσα ή εξω; Τι διατροφη του παρεχεις; νερο και φαι καταναλωνει κανονικα; Μηπως ειναι πυρωμενο και θελει να κανει αυγο και επαθε δυστοκια; η κοιλια του και το στερνο πως ειναι; οι κουτσουλιες του;

Δες αυτα: KIKLOS.info - Kosmos ton poulion , KIKLOS.info - Kosmos ton poulion και πες μας..

Δε θελω να σε αγχωσω αλλα οσο καθυστερεις τοσο χειροτερα τα πραγματα.. Ευχομαι περαστικα..
 
το πουλί δεν έχει τίποτα από εντερικά, οι κοτσιλιές της είναι κανονικές. Η τροφή της αποτελείται απο mix σπόρων
εμπορίου, καθημερινά φρέσκα φρούτα και λαχανικά, το νερό αλλάζεται καθημερινά και υπάρχει καθημερινή φροντίδα στην υγιεινή της. Ένα στοιχείο ακόμα είναι ότι ανοιγοκλείνει το στόμα της σαν να χασμουριέται και το στήθος της πάλετε και δυσκολεύται να αναπνεύσει.
 
Μήπως έχει πάθει άσθμα; Την έχεις μέσα ή έξω; Προσπάθησε να θυμηθείς μήπως την είχες αφήσει σε ρεύμα πριν να το εμφανίσει αυτό; Ίσως και να έχει κρυώσει, είναι περίεργη αυτή η εποχή και για τα ζωάκια. Πάντως σίγουρα πρέπει να την βάλεις μόνη της σε ένα κλουβί μέχρι να διαπιστωθεί τι έχει.
 
Το έχω κάνει αυτό απο το πρωί θα δούμε και αύριο πως θα είναι και μετά ξεκινάμε το τρέξιμο.
 
Αν διαπιστώσεις ότι το πρόβλημα είναι μόνο αναπνευστικό θα βοηθούσε το Antiasmatico της Tabernil στο νερό αλλά που να το βρείς τέτοια ώρα..
 
Έχω τέτοιο αυτό θέλει 7 με8 σταγόνες σωστά;
 
Γράφει 5-10 σταγόνες σε 40ml νερό για 5 συνεχής μέρες. Αν η ποτίστρα σου είναι η κλασσική είναι 100ml
 
Πως είστε σίγουροι βρε παιδιά ότι το πουλάκι έχει άσθμα; Δε ξέρω.. Εγώ προσωπικά δε θα έδινα αντιβίωση χωρίς να είμαι 100% σίγουρη ότι θα κάνει καλό στο πουλάκι.. Η αντιβίωση θα το εξασθενίσει και μπορεί να μην κάνει και τίποτα! Το καλύτερο για την κανάρα σου θα ήταν να την πας σε έναν κτηνίατρο αύριο πρωί-πρωί..
https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
καλησπέρα σε όλους, παιδία το πουλάκι τελικά έχει άσμα,
το πρόλαβα στα πρώτα βήματα του και μάλλον σε πέντε μέρες αν όλα πάνε καλά θα είναι εντάξει
όπως είπε και ο ιδικός.
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑΤΕ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΙΜΑ ΤΟΥ ΠΟΥΛΙΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!
 
καλησπέρα, το πήγες σε γιατρό τελικά; Τι φάρμακο σου έδωσε;
Περαστικά του!
 
ρε παιδία γιατί δεν μπορώ να κάνω άλλο θέμα;
 
Back
Top