Ασθένειες Θηλυκό καναρίνι 4 ετών κάνει διάφανες κουτσουλιές

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης NikosMm
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

NikosMm

PB New Member
Εγγραφή
21 Απρ 2019
Μηνύματα
151
Καλησπερα... Εχω ενα θυλικο καναρινι 4 ετων το οποιο απο σημερα κανει διαφανες κουτσουλιες( σαν νερο). Διατροφη σπορους συσκευασμενους αυγοτροφη 3 φορες την εβδομαδα χορτα 2 φορες και φρουτο 1 φορα... Καθαριοτητα κλουβιου καθε εβδομαδα με πλυσημο πατο πατηθρες ποτηστρες και ταιστρες... Παρατηρησα οτι σημερα εχει φαει ελαχιστα και πινει αρκετο νερο, δεν ειναι ιδιαιτερα κινητικο μονο οταν πλησιαζω...υπαρχει κατι που μορω να κανω μεχρι να το παω σε γιατρο; Ευχαριστω...
 
Tην έχεις δεί να σκίζει χαρτιά από το πάτο του κλουβιού ή να μαδάει τα φτερά της;
Υπάρχει σουπιοκόκκαλο στο κλουβί;
Οχι δεν εχει επαφη με τον πατο ουτε μαδιεται... φωτο δεν μπορω να ανεβασω... Ειμαι δουλεια, σουπιοκοκκαλο υπαρχει...
 
Μήπως είναι ελαφρώς φουσκωμένη; Την ίδια κατάσταση που περιγράφεις Νίκο έχει σήμερα και το θηλυκό μου ζεμπρακι 😐
Ελαφρως λιγο ναι...
[automerge]1568395636[/automerge]

[automerge]1568395730[/automerge]
20190913_202258.webp
Φωτο απο κουτσουλιες...
 
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Ακριβώς την ίδια κατάσταση αντιμετωπίζω. Χτες το βράδυ έκανε λίγο κρύο αλλά ο αρσενικός είναι κομπλέ. Αυτή έχει το θέμα. Συνέβει κάτι αντίστοιχο και σε εσένα Νίκο;
 
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Ακριβώς την ίδια κατάσταση αντιμετωπίζω. Χτες το βράδυ έκανε λίγο κρύο αλλά ο αρσενικός είναι κομπλέ. Αυτή έχει το θέμα. Συνέβει κάτι αντίστοιχο και σε εσένα Νίκο;
Απο τα 7 καναρινια μου μονο αυτη εχει θεμα... Τα υπολοιπα ειναι οκ...
 
@NikosMm θα σου πρότεινα να της δίνεις μόνο σπόρους και αυγό (1-2 φορές την εβδομάδα), σταμάτησε τα λαχανικά και φρούτα μέχρι να συνέλθει.
Ανέβασε και τις φωτογραφίες που σου πρότεινε ο @Stavros για να δούμε την γενικότερη εικόνα του (κοιλιά-στέρνο).
 
Η διάθεση του πουλιού ποια είναι Νίκο; Φαίνεται σαν να είναι άρρωστο ή είναι φυσιολογική;
Σαν αρρωστο δεν φαινεται, λίγοτερο δραστηριο απο οτι συνηθως ισως... Παρατηρησα οτι εχει πιει αρκετο νερο σημερα... Περισσοτερο απο οτι συνηθως, απο φαγητο δεν εχει φαει ιδιαιτερα( σπορους του εχω δωσει σημερα αποκληστικα...
 
Η πτερόρροιά του έχει τελειώσει κανονικά; Έχει αρρωστήσει τελευταία; Έχει πάρει φάρμακα για κάποιο λόγο και αν ναι, ποια;
 
Η πτερόρροιά του έχει τελειώσει κανονικά; Έχει αρρωστήσει τελευταία; Έχει πάρει φάρμακα για κάποιο λόγο και αν ναι, ποια;
Η πτερορροια του ειναι στο τελος.. Δεν εχει ξανααρρωστησει... Οσο αφορα φαρμακα 3 χρονια που την εχω δεν της εχω δοσει ποτε τιποτα, δεν χρειαστηκε...
 
Θα σου πρότεινα και εγώ να του δίνεις μόνο σπόρους, χωρίς όμως αυγό ή οτιδήποτε άλλο. Μόνο σπόρους και καθαρό νεράκι για δύο τρεις μέρες και να παρατηρείς τη συμπεριφορά του για τυχόν επιδείνωση της κατάστασης του. Μετά από αυτές τις ημέρες, ανέβασε πάλι μερικές φωτογραφίες.

Εν τω μεταξύ, εάν σε αυτό το διάστημα έχεις τη δυνατότητα να επισκεφθείς κάποιο γιατρό, να το κάνεις και δεν χρειάζεται να ακολουθήσεις τις συμβουλές μας.
 
Back
Top