Γενικά Θηλυκό κοκατίλ δεν κοιμόταν το βράδυ και πηγαινοερχόταν στο κλουβί

Gogou Maria

PB New Member
Εγγραφή
16 Φεβ 2021
Μηνύματα
306
Πόλη
Κρηνίδες
Καλημέρα παιδιά εχθές παρατήρησα το βράδυ η αλπίνο δεν κοιμόταν και πηγαινοερχόταν στο κλουβί κοιτούσε κάτω συνέχεια και άνοιγε τα φτερά της και έκανε σαν επίθεση σε κάτι αλλά όταν άνοιξα το φως δεν είδα κάτι στο κλουβί μέσα. Γιατί λέτε να το κάνει;
 
Μήπως απλά φτερουγιζε και έκανε φασαρία και σου φάνηκε πως επιτίθεται σε κάτι? Γιατί και η δικιά μου το κάνει συνέχεια, φτερουγίζει τόσο δυνατά που κάποιες φορές αιωρείται πάνω στην πατηθρα. Και μετά τεντώνει το κορμί της προς τα κάτω σαν να κατεβαίνει από ψηλά. Προσομοίωση πτήσης το λέω εγώ😁. Της πρώτες φορές που το έκανε τρόμαξα πως είχε πλέξει το πόδι της πουθενά.
 
Τα Cockatiel και άλλα είδη παπαγάλων, κάποιες φορές φωνάζουν και χτυπιούνται μέσα στο κλουβί τη νύχτα, μία κατάσταση που ονομάζεται νυχτερινός πανικός. Είναι πιθανό να έπαθε κάτι τέτοιο και το δικό σου.

Ένας τρόπος για να μειωθούν ή και να αποφευχθούν αυτά τα περιστατικά είναι αφήνοντας ένα μικρό λαμπάκι νυκτός αναμμένο, έτσι ώστε να μην υπάρχει απόλυτο σκοτάδι στο χώρο και να μπορεί το πουλί να αντιλαμβάνεται τι συμβαίνει τριγύρω.
 
Όχι παιδιά τίποτα από αυτό κανονικά για επίθεση ήταν αφού άνοιγε τα φτερά της τεντωμένα και έκανε σαν τις γάτες που κάνουν χχχχχχ
[automerge]1627639571[/automerge]
Θα ανέβει ένα βίντεο με το χχχχ που κάνει απλά σκεφτείτε ότι ήταν στην πατηθρα πέρα δώθε κοιτούσε κάτω ανοιγε τα φτερά και έκανε αυτό τον ήχο επίθεσης
 
Να ήταν πράγματι κάτι μέσα μικρό( κουνούπι, μύγα) και όταν πηγές απλά να έφυγε?
 
@Panosfros τι να σου πω ήταν επιθετικια για κάνα διλεπτο
[automerge]1627642151[/automerge]
Αυτό ακριβώς έκανε..

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
πιστεύω να το έκανα σωστά
[automerge]1627645814[/automerge]
Το κατάφερα 🤗
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
καλησπέρα εμένα αυτό μου το έκανε όταν είχα ψείρες και μου το έκανε μόνο το λευκό red rumped
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Gogou Maria
Νομίζω δείχνει εκνευρισμένη.
Όταν ένα πουλί ανοίγει τα φτερά της ουράς και παράλληλα σηκώνει όρθια τα φτερά του σώματος είναι σίγουρα εκνευρισμένο.
Υπάρχει και η πιθανότητα να θέλει να βγει έξω αλλά το δείχνει με λάθος τρόπο.

Thread 'Αναγνωρίζοντας τη γλώσσα του σώματος των πουλιών' https://community.petbirds.gr/threads/Αναγνωρίζοντας-τη-γλώσσα-του-σώματος-των-πουλιών.35926/
 
Εμένα πολλές φορές μέσα στην μέρα τεντώνεται έτσι, αλλά σε συνδυασμό με το στόμα ανοιχτό ναι δείχνει εκνευρισμό. Ίσος βέβαια να την εκνεύρισε το κινητό ή και αυτό που είπες με τοις πατηθρες. Δηλαδή παλιά δεν το έκανε τώρα το ξεκίνησε?
 
@Panosfros το κάνει από την πρώτη μέρα που το πήρα το χχχχχχ αλλά όχι πάντα και όχι το βράδυ στις 12. Αυτό με τα φτερά ήταν πρώτη φορά το βράδυ μετά τον χωρισμό του Πίκατσου μου ☹️ όταν ερχόταν ο Πίκατσου σε μένα ερχόταν κ η αλπινο δεν αγριευε αλλά εχθές το βράδυ στα καλά καθούμενα έκανε όπως στο βίντεο
[automerge]1627650764[/automerge]
Αααα και το έκανε και όταν της έδειξα τον Πίκατσου τυλιγμένο σε χαρτί μόνο το κεφάλι του φαινόταν...κ μετά τον εθαψα ☹️💔😢😢😢
 
Τότε μάλλον της βγαίνει εκνευρισμό γιατί δεν ξέρει πως να συμπεριληφθεί μόνη της, και ίσος να αισθάνεται πιο ευάλωτη τώρα γενικά.
 
Ο σύζυγος λέει να της πάρουμε σύντροφό αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό
[automerge]1627652027[/automerge]
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.


Συζήτηση με την αλπινο
 
Τελευταία επεξεργασία:
O "ήχος" που περιγράφεις Μαρία δεν έχει καμία απολύτως σύνδεση με ψείρες ή οτιδήποτε άλλο παρόμοιο. Είναι ο ήχος που κάνουν όλα τα κοκατοειδή όταν φοβούνται ή θέλουν να εκφοβίσουν κάποιον. Πιστεύω πως το πουλάκι αναστατώθηκε το βράδυ για κάποιον λόγο και γι'αυτό το έκανε. Αν δεν κάνω λάθος το έχεις στην κουζίνα. Είναι λογικό αν του σβήνεις τα φώτα για να κοιμηθει και μετά μπαινοβγαίνετε εκεί να αναστατώνεται. Το σκεπάζεις το βράδυ?
 
@Φοίβος το έχω στο σαλόνι όχι δεν το σκεπάζω το δοκίμασα στις αρχές κάνα δυο φορές και έκανε έτσι όπως τώρα οπότε κατάλαβα ότι δεν θέλει να σκεπάζω το κλουβί
[automerge]1627655677[/automerge]
@Panosfros να της πάρουμε σύντροφό;
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Το να κάνει κχχχχ την ώρα που την σκεπάζεις είναι λογικό και εμένα το κάνει. Αλλά μετά δεν ήταν ήσυχη? Εμένα δεν κοιμάται χωρίς αυτό. Και ναι άμα κάνω θόρυβο μέσα στην νύχτα μου ρίχνει ένα κχχχ. Πιστεύω πως πρέπει να επιμείνεις στο σκέπασμα.
Παντός στο 2ο βίντεο που ανέβασες μια χαρά μου φαίνεται 😍
[automerge]1627657274[/automerge]
@Gogou Maria δεν έχω κάποια ανάλογη εμπειρία. Αλλά εγώ στην θέση σας θα επερνα, και για την αλπινο και για εσάς.
 
Τελευταία επεξεργασία:
να της πάρουμε σύντροφό;
Θεωρώ ότι αν προσβλέπετε σε αναπαραγωγή και μπορείτε να βρείτε ένα υγιές πουλάκι, δεν θα ήταν καθόλου άσχημη ιδέα, αρκεί να έχετε δεύτερο κλουβί για τη 40ήμερη καραντίνα
 
Back
Top